Qoraqalpog‘iston Respublikasining Xo‘jayli tumanida “Ombudsman maktabi” tadbiri o‘tkazildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) tomonidan fuqarolar murojaatlari tahlili asosida aholining huquqiy xabardorligini oshirish maqsadida “Ombudsman maktabi” tadbirlari respublika bo‘ylab davom ettirilmoqda.
2025 yil 18 sentyabr kuni navbatdagi tadbir Qoraqalpog‘iston Respublikasining Xo‘jayli tumanidagi 5-sonli musiqa maktabida tashkil etildi. Unda “Navro‘z”, “Kunnura”, “Abat”, “Samanko‘l”, “Tutzor” va “Toshko‘pir” mahallalaridan fuqarolar ishtirok etdi.
Tadbirda aholiga kiberjinoyatchilik va moliyaviy firibgarliklarning oldini olish, mehnat migratsiyasi jarayonlarini qonuniy asosda tashkil etish hamda Prezidentning 2025 yil 4 avgustda qabul qilingan “Mehnat munosabatlari va kasbga tayyorlash tizimini takomillashtirish hamda ish beruvchilarni rag‘batlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni mazmun-mohiyati bo‘yicha huquqiy tushunchalar berildi.
Maʼruzalar aholiga sodda va hayotiy misollar orqali yetkazildi. Shuningdek, fuqarolar tomonidan berilgan savollarga batafsil javoblar berildi.
Tadbir doirasida murojaatlarda ko‘tarilgan boshqa masalalar yuzasidan ham huquqiy tushuntirishlar berildi.

В Ходжейлийском районе Республики Каракалпакстан проведено мероприятие «Школа Омбудсмана»
Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) на основе анализа обращений граждан продолжаются мероприятия «Школа Омбудсмана» по повышению правовой осведомлённости населения по всей республике.
18 сентября 2025 года очередное мероприятие было организовано в музыкальной школе № 5 Ходжейлийского района Республики Каракалпакстан. В нём приняли участие жители махаллей «Навруз», «Куннура», «Абат», «Саманкуль», «Тутзор» и «Ташкупир».
В ходе мероприятия населению были разъяснены правовые основы по предупреждению киберпреступности и финансового мошенничества, законной организации процессов трудовой миграции, а также содержание и сущность Указа Президента от 4 августа 2025 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы трудовых отношений и профессиональной подготовки, а также стимулированию работодателей».
Доклады были представлены простым языком и на жизненных примерах. Кроме того, были даны подробные ответы на вопросы граждан.
В рамках мероприятия были даны правовые разъяснения и по другим вопросам, поднятым в обращениях граждан.