Monitoring tashrifi davomida ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yashash, ovqatlanish, mehnat qilish va tibbiy xizmatlardan foydalanish sharoitlari ko‘zdan kechirildi.
17-son Jazoni ijro etish koloniyasidagi uzoq muddatli uchrashuv xonalaridagi sharoitlar ham o‘rganildi. Maʼlum bo‘lishicha, hozirda qo‘shimcha yana 5 ta xona qurilgan bo‘lib, ular soni 15 tani tashkil etadi. Lekin, shunda ham uchrashuv xonalari soni mahkumlar soniga nisbatan kam bo‘lib, bu esa uchrashuvlar davriyligini taʼminlashda qiyinchilik tug‘dirayotgani maʼlum bo‘ldi. Ombudsmanga maʼlum qilinishicha yangi uchrashuv xonalarini qurish masalasi 2025 yil 4-chorak xarajatlar smetasiga kiritilgan.
Mahkumlar bilan o‘tkazilgan holi tarzdagi uchrashuvlarda ular murojaatlari qabul qilindi. Jumladan, eshitishda muammosi bo‘lgan mahkum kasalxonada davolanishni so‘radi. Ushbu murojaat bo‘yicha mahkumning sog‘lig‘iga oid maʼlumotlar Tibbiyot punkti vakili bilan ko‘rib chiqilib, mahkumlar uchun ixtisoslashgan kasalxonada davolanish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rildi. Yana bir mahkum uch nafar voyaga yetmagan farzandi uchun ijtimoiy yordam so‘rab murojaat qildi. Bu masala Ombudsmanning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili bilan hamkorlikda hal etildi.
Shuningdek, 20- va 1-son Jazoni ijro etish koloniyasida ham mahkumlar bilan yakka tartibdagi suhbatlar o‘tkazildi. Sayyor qabulda “Ombudsman quti”sida murojaatini qoldirgan mahkumlar bilan ham uchrashildi va murojaatiga oid holatlar aniqlashtirildi.
4-son Tergov hibsxonasida o‘tkazilgan monitoring chog‘ida xotin-qizlar saqlanayotgan kameralar, voyaga yetmaganlarga taʼlim berish holati, shuningdek, xo‘jalik ishlariga jalb etilgan mahkumlarga yaratilgan sharoitlar o‘rganildi. O‘rganish davomida tergov hibsxonasida jazo muddatini o‘tayotgan va xo‘jalik ishlariga jalb qilingan mahkumlarga yaqin qarindoshlari bilan uzoq muddatli uchrashuv uchun xonalar ajratilishi tavsiya qilindi.
Kogon shahrida joylashgan maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslar saqlanadigan maxsus qabulxonaga ham monitoring natijalariga ko‘ra tavsiyalar berildi
Buxoro shahridagi “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan ayollar uyida o‘tkazilgan monitoring chog‘ida tibbiy xizmat ko‘rsatish, parvarish va maishiy sharoitlar o‘rganildi. Ushbu muassasada saqlanayotgan bemor ayollar uchun ginekolog va stomatolog mutaxassislariga ehtiyoj mavjudligi aniqlandi.
Monitoring tashriflari yakunlariga ko‘ra, tegishli vazirlik va idoralarga Ombudsmanning taʼsir choralari shaklidagi hujjatlari kiritilishi taʼminlanadi.

В ходе мониторинговых посещений были изучены условия проживания, питания, труда и пользования медицинскими услугами лицами, содержащимися в указанных учреждениях.
В колонии исполнения наказания №17 также были изучены условия в комнатах для длительного свидания. Установлено, что в настоящее время дополнительно построены еще 5 комнат и их количество составляет 15. Однако и это количество комнат для свиданий недостаточно для общего количества осужденных, что создает трудности в обеспечении периодичности встреч. Как было сообщено Омбудсману, вопрос строительства новых комнат для свиданий включен в смету расходов IV квартала 2025 года.
В ходе индивидуальных бесед с осужденными были приняты их обращения. В частности, один из осужденных с нарушением слуха обратился за помощью в лечении в больнице. Данное обращение с медицинскими его данными было изучено с представителем медпункта и были приняты меры по его лечению в специализированной больнице для осужденных. Еще один осужденный обратился по вопросу социальной помощи для троих несовершеннолетних детей. Данный вопрос был решен при содействии с региональным представителем Омбудсмана по Наманганской области.
Также осуществлены индивидуальные беседы с осужденными и в колониях исполнения наказания №20 и №1. В ходе выездного приема осуществлены встречи и с осужденными, оставивших обращения в «Ящике омбудсмана», уточнены обстоятельства, изложенные в обращениях.
В ходе мониторинга следственного изолятора №4 были изучены условия содержания женщин, состояния образовательного процесса для несовершеннолетних, а также условия для осужденных, задействованных на хозяйственные работы. В ходе изучения было рекомендовано о выделении помещений для длительных свиданий с близкими родственниками отбывающим наказание осужденным, привлеченным в следственном изоляторе на хозяйственные работы.
По итогам мониторинга в специальный приёмник для лиц, подвергнутых административному аресту города Каган также были даны рекомендации.
В ходе мониторинга дома-интерната «Мурувват» для женщин с инвалидностью города Бухары были изучены условия оказания медицинской помощи, ухода и бытовые условия. Было установлено, что в данном учреждении существует потребность в специалистах гинеколог и стоматолог для женщин, находящихся в этом учреждении.