Monitoring tashrifi davomida ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yashash, ovqatlanish, mehnat qilish va tibbiy xizmatlardan foydalanish sharoitlari ko‘zdan kechirildi.
17-son Jazoni ijro etish koloniyasidagi uzoq muddatli uchrashuv xonalaridagi sharoitlar ham o‘rganildi. Maʼlum bo‘lishicha, hozirda qo‘shimcha yana 5 ta xona qurilgan bo‘lib, ular soni 15 tani tashkil etadi. Lekin, shunda ham uchrashuv xonalari soni mahkumlar soniga nisbatan kam bo‘lib, bu esa uchrashuvlar davriyligini taʼminlashda qiyinchilik tug‘dirayotgani maʼlum bo‘ldi. Ombudsmanga maʼlum qilinishicha yangi uchrashuv xonalarini qurish masalasi 2025 yil 4-chorak xarajatlar smetasiga kiritilgan.
Mahkumlar bilan o‘tkazilgan holi tarzdagi uchrashuvlarda ular murojaatlari qabul qilindi. Jumladan, eshitishda muammosi bo‘lgan mahkum kasalxonada davolanishni so‘radi. Ushbu murojaat bo‘yicha mahkumning sog‘lig‘iga oid maʼlumotlar Tibbiyot punkti vakili bilan ko‘rib chiqilib, mahkumlar uchun ixtisoslashgan kasalxonada davolanish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rildi. Yana bir mahkum uch nafar voyaga yetmagan farzandi uchun ijtimoiy yordam so‘rab murojaat qildi. Bu masala Ombudsmanning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili bilan hamkorlikda hal etildi.
Shuningdek, 20- va 1-son Jazoni ijro etish koloniyasida ham mahkumlar bilan yakka tartibdagi suhbatlar o‘tkazildi. Sayyor qabulda “Ombudsman quti”sida murojaatini qoldirgan mahkumlar bilan ham uchrashildi va murojaatiga oid holatlar aniqlashtirildi.
4-son Tergov hibsxonasida o‘tkazilgan monitoring chog‘ida xotin-qizlar saqlanayotgan kameralar, voyaga yetmaganlarga taʼlim berish holati, shuningdek, xo‘jalik ishlariga jalb etilgan mahkumlarga yaratilgan sharoitlar o‘rganildi. O‘rganish davomida tergov hibsxonasida jazo muddatini o‘tayotgan va xo‘jalik ishlariga jalb qilingan mahkumlarga yaqin qarindoshlari bilan uzoq muddatli uchrashuv uchun xonalar ajratilishi tavsiya qilindi.
Kogon shahrida joylashgan maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslar saqlanadigan maxsus qabulxonaga ham monitoring natijalariga ko‘ra tavsiyalar berildi
Buxoro shahridagi “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan ayollar uyida o‘tkazilgan monitoring chog‘ida tibbiy xizmat ko‘rsatish, parvarish va maishiy sharoitlar o‘rganildi. Ushbu muassasada saqlanayotgan bemor ayollar uchun ginekolog va stomatolog mutaxassislariga ehtiyoj mavjudligi aniqlandi.
Monitoring tashriflari yakunlariga ko‘ra, tegishli vazirlik va idoralarga Ombudsmanning taʼsir choralari shaklidagi hujjatlari kiritilishi taʼminlanadi.

Monitoring Visits Conducted by the Ombudsman’s Regional Representative in Bukhara Region to a Number of Closed Institutions
The regional representative of the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Bukhara region carried out a series of monitoring visits to places holding persons with restricted freedom of movement. In particular, conditions were studied at Penal Colonies No. 20, No. 17, and No. 1; Pre-trial Detention Center No. 4; the Special Reception Center for persons subjected to administrative arrest in the city of Kagan; as well as the “Muruvvat” residential institution for women with disabilities in Bukhara. During the monitoring visits, the “Ombudsman’s Boxes” installed in the institutions were checked, and appeals from convicts and detainees were received.
The monitoring examined the living conditions, nutrition, labor, and access to medical services of individuals held in the mentioned institutions.
At Penal Colony No. 17, the conditions in long-term visitation rooms were also studied. It was found that an additional five rooms had recently been built, bringing the total to 15. However, even this number remains insufficient for the overall number of convicts, creating difficulties in ensuring the frequency of visits. As reported to the Ombudsman, the issue of constructing additional visitation rooms has been included in the expenditure estimate for the fourth quarter of 2025.
During individual meetings with convicts, their appeals were received. In particular, one convict with a hearing impairment requested assistance in receiving treatment in a hospital. This appeal, along with his medical data, was studied with the representative of the medical unit, and measures were taken for his treatment in a specialized hospital for convicts. Another convict appealed regarding social assistance for his three minor children. This matter was resolved with the assistance of the Ombudsman’s regional representative in Namangan region.
Individual meetings with convicts were also held at Penal Colonies No. 20 and No. 1. During the mobile reception, meetings were conducted with convicts who had submitted appeals to the “Ombudsman’s Box,” and the circumstances outlined in the appeals were clarified.
During the monitoring of Pre-trial Detention Center No. 4, the conditions of women detainees, the state of the educational process for juveniles, and conditions for convicts engaged in maintenance work were studied. Following the review, it was recommended to allocate premises for long-term visits with close relatives for convicts serving sentences while engaged in maintenance work at the pre-trial detention center.
Based on the monitoring, recommendations were also provided to the Special Reception Center for persons subjected to administrative arrest in the city of Kagan.
During the monitoring of the “Muruvvat” residential institution for women with disabilities in Bukhara, the conditions of medical care, personal care, and living arrangements were examined. It was established that the institution is in need of gynecologist and dentist specialists for the women residing there.
Following the monitoring visits, the Ombudsman ensures that measures of response are submitted to the relevant ministries and agencies.