O‘zbekiston va Rossiya Ombudsmanlari inson huquqlari sohasidagi hamkorlikni yana-da mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar
2025 yil 29 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova Rossiya Federatsiyasi Inson huquqlari bo‘yicha vakili Tatyana Moskalkova boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Muloqot chog‘ida tomonlar fuqarolar murojaatlari bilan ishlash, qiynoq holatlarini aniqlash va bartaraf etish, penitensiar muassasalarda inson huquqlarini taʼminlash va nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun munosib sharoitlarni yaratish, migrantlar huquqlarini taʼminlash bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda inson huquqlarini taʼminlash sohasida olib borilayotgan tizimli islohotlar, xususan, Ombudsman institutining qonunchilik asoslarining mustahkamlanishi, so‘nggi yillarda aholiga yaqin, taʼsirchan va mustaqil institut sifatida shakllangani alohida qayd etildi. Faoliyatning kengayishi, jamiyatning barcha qatlamlariga yaqinlashuvi, elektron platformalar va mobil ilovalar inson huquqlarini himoya qilishdagi samaradorlikni oshirishga xizmat qilmoqda. Bu esa milliy darajadagi o‘zgarishlar bilan birga, xalqaro maydonda ham Ombudsman institutining obro‘sini mustahkamlashga hissa qo‘shmoqda.
O‘zbekiston va Rossiya ombudsmanlari o‘rtasida 2019-yilda hamkorlik memorandumi imzolangan. Ushbu memorandumdan doirasida O‘zbekiston Parlamenti ombudsmani tomonidan Rossiyaga bir necha marotaba xizmat safarlari uyushtirib, u yerda yashaydigan yoki penitensiar muassasalarda saqlanayotgan yurtdoshlarimizning murojaatlarini o‘rganib, Rossiya Ombudsmani bilan hamkorlikda ularga amaliy yordam ko‘rsatilgan.
Suhbat chog‘ida ikki mamlakat fuqarolarining murojaatlarini o‘zaro hamkorlikda ko‘rib chiqish tajribasiga alohida eʼtibor qaratildi. Qayd etish lozimki, 2025 yilning 2 choragida O‘zbekiston Ombudsmaniga xorijiy davlatlar Ombudsmanlari va chet elda yashayotgan fuqarolardan 87 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 38 tasi Rossiya Federatsiyasi hududlariga to‘g‘ri keladi. Rossiya Ombudsmaniga esa o‘sha yerda yashayotgan fuqarolarimiz manfaatida 7 ta murojaat yuborilgan. Ushbu murojaatlarning aksariyati ijobiy hal etilgan. Inson huquqlarini taʼminlashda Ombudsmanlarning o‘zaro hamkorligi ko‘plab, musofirchilikda yurgan insonlar muammolarini hal etilishiga xizmat qilmoqda.

The Human Rights Commissioners of Uzbekistan and Russia discussed ways to further strengthen cooperation in the field of human rights
On July 29, 2025, the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, met with a delegation led by the Commissioner for Human Rights in the Russian Federation, Tatyana Moskalkova.
During the meeting, the parties discussed strengthening cooperation in areas such as handling citizens' appeals, identifying and addressing cases of torture, ensuring human rights in penitentiary institutions, creating adequate conditions for persons with disabilities, and protecting the rights of migrants.
It was noted that Uzbekistan is carrying out systematic reforms to ensure human rights, including strengthening the legal framework of the Ombudsman institution. In recent years, the Ombudsman has transformed into an independent and effective institution close to the population. The expansion of activities, outreach to all segments of society, and the use of electronic platforms and mobile applications contribute to improving the effectiveness of human rights protection. This, in turn, helps enhance the international standing of the Ombudsman institution.
It should be noted that a Memorandum of Cooperation was signed between the Ombudsmen of Uzbekistan and Russia in 2019. Within its framework, the Uzbek Parliamentary Ombudsman has paid several visits to Russia to study the appeals of compatriots residing or held in penitentiary institutions, and in collaboration with the Russian Ombudsman, practical assistance was provided to them.
During the discussion, special attention was given to the practice of joint consideration of appeals from citizens of both countries. In the second quarter of 2025, the Uzbek Ombudsman received 87 appeals from foreign Ombudsmen and citizens residing abroad, 38 of which concerned the Russian Federation. Seven appeals were sent to the Russian Ombudsman in the interest of Uzbek citizens residing in Russia, and the majority of these were resolved positively. Such cooperation between the Ombudsmen serves to address the issues faced by citizens living abroad.