Qo‘rg‘ontepa va Izboskan tumanlaridagi vaqtincha saqlash hibsxonalaridagi sharoitlar, kameralar, ovqatlanish, tibbiy xizmat va sanitariya va gigiyena holati o‘rganildi. Avvalgi monitoring yakunlariga ko‘ra kiritilgan taqdimnomada ko‘rsatilgan kamchiliklar bartaraf etilganiga alohida eʼtibor qaratildi. Shuningdek, muassasada saqlanayotgan shaxslar bilan jamoaviy va holi tarzda suhbatlar o‘tkazildi va murojaatlari qabul qilindi.
Qo‘rg‘ontepa tumani vaqtincha saqlash hibsxonasidagi monitoring vaqtida esa, bir ayblanuvchi tergov jarayoniga oid murojaat qoldirdi. Mazkur murojaat, darhol Ombudsman nazoratiga olinib, qonuniy harakatlar boshlandi.
Ombudsmanning Andijondagi mintaqaviy vakili tomonidan 3-son tergov hibsxonasida sayyor qabul o‘tkazildi. Unda 25 nafar mahbus murojaatlari qabul qilindi. Suhbat davomida tergovda advokat bilan taʼminlanish, sud hujjatlarini olish, yaqinlari bilan uchrashuv va huquqiy maslahat olish kabi masalalar ko‘tarildi. Baʼzi murojaatlar joyida hal etildi, ayrimlari esa nazoratga olindi.
Shuningdek, viloyatdagi Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslar saqlanadigan maxsus qabulxonaga ham monitoring o‘tkazildi.
Monitoring davomida muassasada 201 nafar shaxs saqlanayotgani aniqlandi, bu belgilangan sig‘imdan ortiq ekanligini ko‘rsatdi. Suhbat paytida 190 nafar shaxs bilan jamoaviy uchrashuv o‘tkazilib, ularning aksariyati mayda bezorilik, jamoat joyida spirtli ichimlik isteʼmoli yoki aliment to‘lamaganlik kabi maʼmuriy huquqbuzarliklar uchun ushlangani maʼlum bo‘ldi.
Monitoring yakunlariga ko‘ra, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Ombudsman tomonidan Ichki ishlar vazirligiga taqdimnoma kiritilgani maʼlum qilinadi.

Изучены условия содержания, состояние камер, питание, медицинское обслуживание и санитарно-гигиеническое состояние в изоляторах временного содержания Кургантепинского и Избосканского районов. Особое внимание было уделено устранению недостатков, указанных во внесенном представлении по итогам предыдущего мониторинга. Также, осуществлены коллективные и индивидуальные беседы с лицами, содержащимися в учреждении, приняты их обращения.
А во время мониторинга в изолятор временного содержания Кургантепинского района, от одного обвиняемого поступило обращение относительно расследования. Данное обращение Омбудсманом было сразу взято на контроль, начаты соответствующие правовые действия.
Региональным представителем Омбудсмана в Андижанской области был проведён выездной приём в следственном изоляторе №3. В нём приняты обращения от 25 подозреваемых. В ходе бесед были подняты такие вопросы, как обеспечение адвокатом на следствии, получение судебных документов, встречи с близкими и получение юридических консультаций. Некоторые обращения решены на месте, остальные были взяты на контроль.
Кроме этого, был проведён мониторинг также в областном Специальном приёмнике, предназначенное для содержания лиц, подвергнутых административному аресту
В ходе мониторинга установлено, что в учреждении содержатся 201 лиц, что превышает установленный лимит. В ходе коллективной беседы с 190 лицами выяснилось, что большинство из них задержаны за совершение таких административных правонарушений, как мелкое хулиганство, распитие спиртных напитков в общественном месте или неуплата алиментов.
По итогам мониторинга, Омбудсманом внесено представление в Министерство внутренних дел по устранению выявленных недостатков.