Unga ko‘ra, 2022-yilda murojaatchi 22-sonli “Mehribonlik uyi”ni bitirish arafasida uy ajratish bo‘yicha onlayn ro‘yxatga olinib, navbatga qo‘yilgan. Lekin ro‘yxat bo‘yicha navbati kelgan bo‘lsada, fuqaro murojaati yechim topmagan. Uning turli tashkilotlarga qilgan murojaatlari ham natija bermagan.
Mazkur murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, uning Toshkent shahridagi mintaqaviy vakili tomonidan tegishli mutaxassislardan iborat ishchi guruh tashkil etildi va holat joyiga chiqib o‘rganildi.
Mazkur holat bo‘yicha tegishli hujjatlar to‘planib, zarur taʼsir choralari tayyorlandi. Natijada murojaatchiga Yangihayot tumanidagi ko‘p qavatli uylardan turar-joy ajratilishiga erishildi. Hozirda fuqaro o‘ziga tegishli bo‘lgan yangi uyda yashamoqda.
Shuningdek, o‘tgan hafta davomida fuqarolarning shaxsiy, iqtisodiy va ijtimoiy huquqlarining taʼminlanmayotgani bo‘yicha yo‘llangan murojaatlari Ombudsmanning Namangan, Andijon viloyatlari va Toshkent shahridagi mintaqaviy vakillari tomonidan joyiga chiqib o‘rganildi.
Mazkur shikoyatlarning ayrimlari masala o‘rganilayotgan joyning o‘zida hal etilgan bo‘lsa, qolgan murojaatlar bo‘yicha zarur hujjatlar to‘planmoqda va o‘rganish ishlari davom ettirilmoqda. O‘rganish natijalari bo‘yicha tegishli taʼsir hujjati tayyorlanadi.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman aholi murojaatlarini fuqarolar qabuli, sayyor qabullar, pochta, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining virtual qabulxonasi, www.pm.gov.uz internet portali, ombudsman.uz sayti va mobil ilovasi hamda “Ombudsman quti”lari orqali qabul qiladi.

According to her appeal, in 2022, as she was preparing to graduate from Mehribonlik Orphanage No. 22, she was registered in an online queue for housing allocation. Although her turn had come, the issue remained unresolved, and her appeals to various institutions yielded no result.
The Ombudsman took the appeal under special supervision. The regional representative in Tashkent city formed a working group consisting of relevant specialists, and the situation was investigated on-site.
All necessary documentation was collected, and appropriate measures were prepared. As a result, the applicant was granted housing in a multi-storey residential building in the Yangihayot district, where she is now living.
Additionally, throughout the past week, appeals regarding violations of citizens' personal, economic, and social rights were reviewed on-site by the Ombudsman’s regional representatives in Namangan and Andijan regions, as well as in Tashkent city.
Some of the issues were resolved immediately on-site, while others are still under investigation, with documentation being collected. Based on the outcomes, relevant enforcement documents will be prepared.
Reminder: The Ombudsman receives appeals through in-person and mobile receptions, postal mail, the Virtual Reception of the President of Uzbekistan (www.pm.gov.uz), the ombudsman.uz website and mobile application, and via “Ombudsman Boxes” located in public institutions.