Unga ko‘ra, 2022-yilda murojaatchi 22-sonli “Mehribonlik uyi”ni bitirish arafasida uy ajratish bo‘yicha onlayn ro‘yxatga olinib, navbatga qo‘yilgan. Lekin ro‘yxat bo‘yicha navbati kelgan bo‘lsada, fuqaro murojaati yechim topmagan. Uning turli tashkilotlarga qilgan murojaatlari ham natija bermagan.
Mazkur murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, uning Toshkent shahridagi mintaqaviy vakili tomonidan tegishli mutaxassislardan iborat ishchi guruh tashkil etildi va holat joyiga chiqib o‘rganildi.
Mazkur holat bo‘yicha tegishli hujjatlar to‘planib, zarur taʼsir choralari tayyorlandi. Natijada murojaatchiga Yangihayot tumanidagi ko‘p qavatli uylardan turar-joy ajratilishiga erishildi. Hozirda fuqaro o‘ziga tegishli bo‘lgan yangi uyda yashamoqda.
Shuningdek, o‘tgan hafta davomida fuqarolarning shaxsiy, iqtisodiy va ijtimoiy huquqlarining taʼminlanmayotgani bo‘yicha yo‘llangan murojaatlari Ombudsmanning Namangan, Andijon viloyatlari va Toshkent shahridagi mintaqaviy vakillari tomonidan joyiga chiqib o‘rganildi.
Mazkur shikoyatlarning ayrimlari masala o‘rganilayotgan joyning o‘zida hal etilgan bo‘lsa, qolgan murojaatlar bo‘yicha zarur hujjatlar to‘planmoqda va o‘rganish ishlari davom ettirilmoqda. O‘rganish natijalari bo‘yicha tegishli taʼsir hujjati tayyorlanadi.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman aholi murojaatlarini fuqarolar qabuli, sayyor qabullar, pochta, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining virtual qabulxonasi, www.pm.gov.uz internet portali, ombudsman.uz sayti va mobil ilovasi hamda “Ombudsman quti”lari orqali qabul qiladi.

Согласно обращению, в 2022 году она, будучи на пороге выпуска из Дома милосердия №22, была включена в онлайн-очередь на получение жилья. Несмотря на то, что очередь подошла, её вопрос не был решён. Обращения в различные инстанции также не дали результата.
Данное обращение было взято на контроль Омбудсманом, и региональным представителем в городе Ташкент была создана рабочая группа с участием профильных специалистов, которая провела выездное изучение ситуации.
По результатам изучения были собраны необходимые документы и подготовлены меры воздействия. В результате заявительнице было выделено жильё в многоэтажном доме в Янгиахотском районе, где она в настоящее время проживает.
Кроме того, в течение прошлой недели обращения граждан по вопросам нарушений их личных, экономических и социальных прав были изучены на местах региональными представителями Омбудсмана в Наманганской, Андижанской областях и в городе Ташкент.
Некоторые обращения были разрешены непосредственно на месте, по остальным вопросам продолжается сбор документов и изучение обстоятельств. По итогам будут подготовлены соответствующие акты реагирования.
Напоминаем: Омбудсман принимает обращения граждан через личные и выездные приёмы, почту, Виртуальную приёмную Президента Республики Узбекистан (www.pm.gov.uz), официальный сайт и мобильное приложение ombudsman.uz, а также через “Ящики Омбудсмана”, установленные в общественных местах.