Monitoringlarda Samarqand viloyatidagi 37-sonli Manzil-koloniyasi va 7-son tergov hibsxonasi, Andijon viloyatida joylashgan 3-son tergov hibsxonasi, Qo‘rg‘ontepa tumani Vaqtincha saqlash hibsxonasi, Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy markazi Andijon mintaqaviy filiali, Jalaquduq va Qo‘rg‘ontepa bo‘limi mastlik holatida bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish punktlari, Namangan viloyati Uychi tumanida joylashgan 6-son tergov hibsxonasi, Buxoro viloyatidagi 4-son tergov hibsxonasi, Surxondaryo viloyatida joylashgan Muzrabot tumani Vaqtincha saqlash hibsxonasi va mastlik holatida bo‘lgan fuqarolarga tibbiy yordam ko‘rsatish punkti hamda Toshkent shahar 1- sonli “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan bolalar uchun internat uyidagi sharoitlar o‘rganildi. Ularda jamoatchilik vakillari ham ishtirok etishdi.
Monitoring tashriflari davomida jazo muddatini o‘tayotgan va yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yotoq joylari, yuvinish xonalari, oshxona, tibbiyot bo‘limi, oziq-ovqat mahsulotlari va dori-darmon vositalarini saqlash joylari, sport zal, to‘garaklar xonasi, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalari, tintuv xonasi, sayilgoh, tergov, advokatlar va onlayn sud xonalaridagi sharoitlar, mehnatga jalb qilingan shaxslarning ish jarayonlari, hududlardagi videkuzatuv kameralari hamda issiqlik taʼminoti holati o‘rganildi.
Shuningdek, “Ombudsman quti”laridagi murojaatlar qabul qilinib, mahkum va mahkumalar bilan jamoaviy va yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi. O‘zaro suhbatlar jarayonida yopiq muassasalardagi sharoitlar, xodimlarning muomalasi, mehnat huquqlarining taʼminlanish holati haqidagi fikrlar tinglandi.
Monitoring tashriflari yakunlariga ko‘ra, mutasaddi vazirlik va idoralarga Ombudsman taʼsir choralari shakldagi hujjatlar kiritilishi taʼminlanadi.

В ходе мониторингов изучены условия в Колонии-поселении №37 и следственном изоляторе №7 Самаркандской области, следственном изоляторе №3, Изоляторе временного содержания Кургантепинского района, Андижанском областном филиале Республиканского специализированного научно-практического центра наркологии, пунктах оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения, Жалакудукского отдела и Кургантепинского отдела Андижанской области, следственном изоляторе №6 Уйчинского района Наманганской области, следственном изоляторе №4 Бухарской области, Изоляторе временного содержания и пункте оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения Музрабатского района Сурхандарьинской области, а также дома интерната «Мурувват» №1 для детей с инвалидностью города Ташкента. В них также приняли участие представители общественности.
В ходе мониторинговых посещений изучены условия спальных мест отбывающих срок наказания и содержащихся лиц в закрытых учреждениях, душевых, столовой, медицинского отдела, мест хранения продуктов питания и лекарств, спортзала, помещений для дополнительного обучения, комнат для длительных и кратковременных встреч, комнат для досмотра, помещений для прогулок, комнат для следствия, адвокатов и онлайн судов, процесс труда задействованных лиц к труду, камеры видеонаблюдения на территориях, а также состояние теплоснабжения.
Также приняты обращения из «Ящиков омбудсмана», проведены коллективные и индивидуальные беседы с осужденными. В ходе бесед выслушаны мнения по условиям в закрытых учреждениях, отношении сотрудников и обеспечению трудовых прав.
По итогам мониторинговых визитов по выявленным недостаткам в соответствующие министерства и ведомства обеспечивается внесение документов в виде мер воздействия Омбудсмана.