Monitoringlarda Surxondaryo viloyati Termiz shahrida joylashgan Vaqtincha saqlash hibsxonasi va 9-son tergov hibsxonasi, Xorazm viloyatidagi Vaqtinchalik saqlash hibsxonasi, Xonqa tuman tibbiyot birlashmasiga qarashli mastlik holatida bo‘lgan fuqarolarga tibbiy xizmat ko‘rsatish tumanlararo punkti va 11-son tergov hibsxonasi hamda Buxoro viloyatida joylashgan Qorako‘l “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun erkaklar internat uyidagi sharoitlar o‘rganildi.
Tashriflar davomida yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yotoq joylari, yuvinish xonalari, oshxona, tibbiy xizmat ko‘rsatish bo‘limi, tergov va advokatlar xonasi, kutubxona, sport zal, to‘garaklar xonasi, yaqin qarindoshlar bilan uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalaridagi sharoitlar hamda dori-darmon vositalari va oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash holati, hududlardagi issiqlik taʼminoti o‘rganildi.
Tashriflar davomida mazkur yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslar bilan jamoaviy va yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Monitoring tashriflari yakunlariga ko‘ra, aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha mutasaddi vazirlik va idoralarga Ombudsman taʼsir choralari shaklidagi hujjatlar kiritilishi taʼminlanadi.

В мониторингах изучены условия Изолятора временного содержания в городе Термез Сурхандарьинской области и следственного изолятора № 9, Изолятора временного содержания, межрайонного пункта оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения, при медицинском объединении Ханкинского района и следственного изолятора № 11 Хорезмской области, а также дома интерната «Мурувват» для мужчин с инвалидностью Каракульского района Бухарской области.
В ходе посещений изучены условия спальных мест содержащихся лиц в закрытых учреждениях, душевых, столовой, пункта оказания медицинской помощи, комнат для следствия и адвокатов, библиотеки, спортзала, помещений для дополнительного обучения, комнат для длительных и кратковременных встреч с близкими родственниками, а также условия хранения лекарств и продуктов питания, территориальной системы отопления.
В ходе визитов проведены коллективные и индивидуальные беседы с лицами, содержащиеся в этих закрытых учреждениях.
По итогам мониторинговых визитов по выявленным недостаткам в соответствующие министерства и ведомства обеспечивается внесение документов в виде мер воздействия Омбудсмана.