Mahbuslar murojaatlari o‘rganilmoqda
Joriy haftada Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ning Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda Buxoro, Namangan va Xorazm viloyatlaridagi mintaqaviy vakillari tomonidan hibsxonalarda saqlanayotgan mahbuslar murojaatlari o‘rganildi. Jumladan, Qoraqalpog‘iston Respublikasida joylashgan 2-son tergov hibsxonasi, Buxorodagi 4-son tergov hibsxonasi, Namangan viloyati Chust tumanidagi hamda Xorazm viloyati IIB Vaqtincha saqlash hibsxonasiga monitoring tashriflari amalga oshirildi. Ularda 15 nafardan ortiq mahbuslar murojaatlari bo‘yicha yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Mahbuslardan kelib tushgan murojaatlarda tibbiy yordam olish, sud jarayonlarida tegishli tashkilot vakillari ishtirokini taʼminlash, kechiktirilgan sud jarayonini tezlashtirish, yaqin qarindoshlar bilan uchrashuv tashkil etish kabi masalalar aks etgan. Baʼzi murojaatlar joyida hal etildi, qolganlari esa nazoratga olindi.
Bundan tashqari, Xorazm viloyati Urganch shahrida joylashgan Maxsus qabulxona hamda 11-son tergov hibsxonasiga ham monitoring tashriflari o‘tkazildi.
Monitoringda mazkur muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yashash, ovqatlanish, mehnat qilish va tibbiy xizmatdan foydalanish sharoitlari, advokatlar va tergov xonalari hamda issiqlik tizimining ishlash holati o‘rganildi.
Monitoring tashriflari yakunlariga ko‘ra, mutasaddi vazirlik va idoralarga Ombudsman taʼsir choralari shakldagi hujjatlar kiritilishi taʼminlanadi.

В частности, осуществлены мониторинговые визиты в следственный изолятор №2 Республики Каракалпакстан, следственный изолятор №4 Бухары, Изоляторы временного содержания Чустского района Наманганской области и УВД Хорезмской области. С более 15 заключенными по обращениям осуществлены индивидуальные беседы.
В поступивших обращениях от заключенных были отражены такие вопросы, как получение медицинской помощи, обеспечение участия в судебных процессах представителей соответствующих организаций, ускорение отложенного судебного разбирательства, организации встречи с близкими родственниками. Часть обращений решены на месте, остальные же взяты на контроль.
Кроме того, осуществлены мониторинговые посещения в следственный изолятор № 11 и Специальный приемник города Ургенч Хорезмской области.
В ходе мониторинга изучены условия содержания спальных мест содержащихся лиц в данных учреждениях, питания, труда и пользования медицинскими услугами, а также условия помещений для адвокатов следствия и работы системы отопления.
По итогам мониторинговых посещений в соответствующие министерства и ведомства вносятся документы в виде мер воздействия Омбудсмана.