Taqdim etilgan maʼlumotlarga ko‘ra, Ombudsman xulosasiga ko‘ra nogironligi bo‘lgan ayollar internat uyidagi bemorlar navbatdan tashqari chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilgan. Stomatolog va ginekolog shifokorlari jalb etilib, bemorlarda aniqlangan kasalliklarni davolash choralari ko‘rilgan.
Shuningdek, mazkur muassasaning yotoq joylarini taʼmirlash hamda bemorlar uchun sport maydonchasini qurish ishlari 2025-yil xarajatlar smetasiga qo‘shish rejalashtirilgani maʼlum qilindi.
Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra, “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun erkaklar internat uyida qurilish va rekonstruksiya qilish ishlari amalga oshirilib, bemorlar uchun qo‘shimcha 100 o‘rinli yangi yotoqxona, qishki sport maydonchasi, faollar zali hamda yaqin hududlardagi nogironligi bor shaxslarga tibbiy xizmat ko‘rsatish uchun kunduzgi parvarishlash-reabilitatsiya binolari qurilib foydalanishga topshirilgan.
Bundan tashqari, Ombudsman tomonidan jamoatchilik vakillari bilan birgalikda Buxoro viloyatida joylashgan Maxsus qabulxonaga amalga oshirilgan monitoring tashrifida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Ombudsman talabnomasi kiritilgan edi.
Ombudsmanga maʼlum qilinishicha, Maxsus qabulxonaga normativ hujjatlarga muvofiq, sunʼiy shamollatish tizimi (ventilyatsiya) o‘rnatilgan, kameralarga yetarli darajada yorug‘lik tushishi taʼminlangan hamda yotoq joylari yangi ko‘rpa-to‘shak bilan taʼminlangan. Baʼzi tavsiyalar ijrosi bo‘yicha ishlar davom etmoqda.

Conditions Improved in Several Closed Institutions in Bukhara Following Ombudsman’s Intervention
Following monitoring visits by the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Bukhara region, deficiencies were identified in the regional “Muruvvat” Women's Boarding Home for Persons with Disabilities and the Men’s Boarding Home for Persons with Disabilities in Karakul District. Based on these findings, the Ombudsman submitted a formal recommendation to the relevant organizations for immediate rectification.
According to the information provided, in the women’s boarding home for persons with disabilities, an unscheduled comprehensive medical examination of patients was conducted following the Ombudsman’s recommendation. Dentists and gynecologists were involved, and treatment was provided for the detected illnesses.
It was also reported that repairs to sleeping quarters in the institution and the construction of a sports ground for patients are planned to be included in the 2025 budget.
At the Ombudsman’s recommendation, construction and renovation work was carried out in the men’s boarding home for persons with disabilities. New residential rooms accommodating an additional 100 beds, a winter sports ground, an assembly hall, and a day-care center for medical care and rehabilitation services for persons with disabilities from nearby districts were completed and put into operation.
Additionally, during a monitoring visit to the Special Reception Center in Bukhara region, conducted by the Ombudsman in collaboration with public representatives, a requirement was issued to address identified deficiencies.
According to the information provided to the Ombudsman, the Special Reception Center has been equipped with an artificial ventilation system, its rooms are now adequately lit, and the beds have been supplied with new bedding in accordance with regulatory standards. Another of the recommendations are still being implemented.