Aniqlanishicha, tergov hibsxonasida xo‘jalik ishlariga jalb qilingan mahkumlar uchun yaqinlari bilan uzoq muddatli uchrashuv xonalari tashkil etilgan. Shuningdek, fuqarolar qabulxonasiga rentgen apparati o‘rnatilgan bo‘lib, bu yo‘qlov va pochtalarni qabul qilish jarayonlarini tezlashtirmoqda. Bundan tashqari, mahkum va mahbuslar elektron do‘kon orqali ham mahsulot xarid qilishlari mumkin.
Navbatdagi monitoring obyekti Xorazm viloyati IIB Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus qabulxonasi bo‘ldi.
Kameralarga kirilganda issiqlik tizimi yaxshi ishlayotgani maʼlum bo‘ldi. Shuningdek advokat bilan uchrashuv xonalariga videokameralar o‘rnatilmagani, tergov xonasida esa videokameralar borligi aniqlandi. Monitoringda maʼmuriy qamoqxonadagi yashash va tibbiy xizmatdan foydalanish sharoitlari ham o‘rganildi.
Monitoring tashriflari yakunlariga ko‘ra mutasaddi vazirlik va idoralarga Ombudsmanning tavsiyalari kiritiladi.

Установлено, что в следственном изоляторе для осужденных, привлеченных к хозяйственным работам, обустроены комнаты для длительных встреч с близкими родственниками. Также в приемной для граждан установлен рентген-аппарат, что позволяет ускорить процесс получения передач и почты. Кроме того, осужденные и заключенные имеют возможность совершать покупки через электронный магазин.
Следующим объектом мониторинга стал Специальный приемник УВД Хорезмской области для содержания лиц, подвергнутых административному аресту.
При посещении камер установлено, что система отопления функционирует исправно. Также, выяснилось, что комнаты для встреч с адвокатами не оснащены видеокамерами, тогда как в комнате для следствия они установлены. В ходе мониторинга также изучены условия проживания и пользования медицинскими услугами в данном учреждении.
По итогам мониторинговых визитов в соответствующие министерства и ведомства вносятся рекомендации Омбудсмана.