Ombudsman va Xelsinki universiteti huzuridagi Qonun ustuvorligi markazi vakili o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari muhokama qilindi
2024 yilning 18 oktyabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Xelsinki universiteti huzuridagi Qonun ustuvorligi markazi direktori Tuyya Braks bilan uchrashdi.
Uchrashuvda inson huquqlarini taʼminlash yo‘nalishida o‘zaro tajriba almashish, xodimlar malakasini oshirish borasidagi loyihalar hamda hamkorlik aloqalarini mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
O‘z navbatida mehmon Tuyya Braks O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va  Ombudsmanlar faoliyatini kuzatib borayotganini qayd etib, o‘zaro hamkorlikdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
Maʼlumot uchun, shu yilning aprel oyida Ombudsman hamda Vakil Kotibiyati xodimlari Finlyandiyaning Tashqi ishlar vazirligi hamda Xelsinki universiteti huzuridagi Qonun ustuvorligi markazi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbir doirasida Finlyandiya Parlamenti, Adliya kansleri, Oliy maʼmuriy sudi va Bosh prokuraturasi faoliyati bilan yaqindan tanishishgan edi. Shuningdek, joriy yilning iyun oyida O‘zbekistonda Ombudsman Kotibiyati xodimlari uchun Finlyandiyaning Adliya kansleri o‘rinbosari Mikko Pumalaynen ishtirokida seminar trening tashkil etilgan.

Обсуждены вопросы сотрудничества Омбудсмана и представителя центра верховенства закона при Хельсинкском университете
18 октября 2024 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с директором центра верховенства закона при Хельсинкском университете Туйей Бракс.
На встрече обсуждались вопросы обмена опытом в области обеспечения прав человека, проекты по повышению квалификации сотрудников, а также укрепление сотрудничества.
В свою очередь, гость Туйя Бракс отметила, что следит за проводимыми в Узбекистане реформами и деятельностью Омбудсманов и выразила заинтересованность в сотрудничестве.
Для информации, в апреле этого года  Омбудсман и сотрудники Секретариата в рамках мероприятия, организованного совместно с Министерством иностранных дел Финляндии и центром верховенства права при Хельсинкском университете, ознакомились с деятельностью финского парламента, канцлера юстиции, Верховного административного суда и Генеральной прокуратуры. Также в июне текущего года в Узбекистане для сотрудников секретариата Омбудсмана был организован семинар-тренинг с участием заместителя канцлера юстиции Финляндии Микко Пумалайнена.