2024-yil 5-oktabr kuni Pop tumanida joylashgan 6-son Jazoni ijro etish koloniyasida “Oshpazlik” yo‘nalishi bo‘yicha o‘quv kursini tamomlagan mahkumlar o‘rtasida musobaqa tashkillashtirildi. Ushbu musobaqa Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili, O‘zbekiston Nogironlar Assotsiatsiyasi Namangan viloyati hududiy bo‘limi, Namangan viloyati “Oshpazlar” jamiyati hamda koloniya maʼmuriyati bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
Mahkumlar 6 ta guruhga bo‘linib, 5 turdagi milliy va xorij taomlari va turli salatlar tayyorlashdi. Musobaqa yakunlariga ko‘ra, g‘oliblar aniqlanib, ularga turli sovg‘alar topshirildi. Shuningdek, 1 oylik kursni tamomlagan 65 nafar mahkumga sertifikatlar topshirildi.
Shu kuni Ombudsmanning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili Pop tumanida joylashgan 6-son Jazoni ijro etish koloniyasida yaratilgan sharoitlarni, jumladan, mahkumlarning yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanish holatlarini o‘rganildi. Shuningdek, monitoringda nogironligi bo‘lgan mahkumlar uchun yaratilgan sharoitlar ham ko‘zdan kechirildi.
Mintaqaviy vakil koloniyada saqlanayotgan 400 nafarga yaqin shaxs bilan jamoaviy tartibda suhbatlashib, ular fikrlarini o‘rgandi.

On 5 October 2024, a competition was organized in correctional colony No. 6, located in Pop district, among inmates who had completed a course in “Cooking”. This competition was held in cooperation with the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Namangan province, the territorial branch of the Association of Disabled Persons of Uzbekistan in Namangan province, the “Oshpazlar” society in Namangan province and the colony administration.
Inmates were divided into 6 groups, which prepared 5 types of national and foreign dishes and various salads. According to the results of the competition, the winners were determined and various prizes were awarded. Also 65 inmates received certificates for completing the 1-month course.
On the same day, the regional representative of the Ombudsman in Namangan region conducted a study of the conditions created in colony No. 6, located in Pop district, including living conditions, food and medical care for inmates. The monitoring also examined the conditions created for convicted persons with disabilities.
The Regional Representative interviewed collectively some 400 convicted persons held in the colony.
In addition, the appeals received in the “Ombudsman's box” of the colony were accepted, and 7 appeals were accepted individually. During the on-site reception, the appeals received were taken under control and measures were taken to resolve them.