Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiyaning navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 2-iyul kuni Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiyaning navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Majlisni Milliy komissiya raisi Tanzila Narbayeva olib bordi.
Tadbirda Milliy komissiya va hududiy komissiyalar aʼzolari, mutasaddi vazirlik va idoralar, NNT vakillari ishtirok etdi. Unda mazkur sohada amalga oshirilayotgan ishlar, erishilgan natijalar hamda kelgusidagi vazifalar muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, sohaga doir qonunchilik asoslarini mustahkamlash, qonunchilik bazasini xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish, Xalqaro mehnat tashkilotining konvensiyalarini ratifikatsiya qilish ishlari izchil davom ettirildi.
Shuningdek, fuqarolarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, mehnat munosabatlarini xalqaro standartlar asosida takomillashtirish borasida ijobiy natijalarga erishilganligi qayd etildi.
Bunga yorqin misol sifatida joriy yil iyun oyida Jeneva shahrida Xalqaro mehnat konferensiyasining 112-sessiyasi doirasida Xalqaro mehnat tashkilotining Maʼmuriy Kengashi aʼzoligiga bo‘lib o‘tgan saylovlarda O‘zbekiston XMT Yevropa mintaqaviy guruhida 194 ta ovoz bilan birinchi o‘rinni egallagani alohida taʼkidlandi.
Majlisda amalga oshirilgan ishlar bilan bir qatorda, sohada jiddiy eʼtibor qaratilishi lozim bo‘lgan masalalarga ham to‘xtalib o‘tildi.
Mehnat munosabatlarini xalqaro standartlardan kelib chiqqan holda yana-da takomillashtirish, norasmiy bandlikni qisqartirish, xodimlarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, qolaversa, mehnat sohasida gender tenglikni taʼminlash yo‘nalishlaridagi ishlarni yana-da takomillashtirish lozimligi taʼkidlandi.
Tadbirda erishilgan natijalardan kelib chiqib, odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat tamoyillarini ilgari surish borasidagi kelgusida amalga oshiriladigan vazifalar, Xalqaro mehnat tashkilotining O‘zbekiston tomonidan ratifikatsiya qilingan konvensiyalari yuzasidan chora-tadbirlar rejasi hamda Xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorlikdagi “2021-2025-yillarga mo‘ljallangan O‘zbekistonda munosib mehnat bo‘yicha Mamlakat dasturi”ni amaliyotga tatbiq etish yuzasidan 2024-2025-yillarga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” tasdiqlandi.
Majlisda odam savdosiga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha Ichki ishlar vazirligi, munosib mehnat masalalari bo‘yicha Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi rahbarlari, hududiy komissiyalar vakillarining hisobotlari ham eshitildi.

В мероприятии приняли участие члены Национальной комиссии и территориальных комиссий, представители ответственных министерств и ведомств, ННО. На заседании обсуждены проводимая работа, достигнутые результаты и задачи на будущее.
Отмечалось, что последовательно продолжалась работа по укреплению законодательных основ данной сферы, приведению законодательной базы в соответствие с международными стандартами, ратификации конвенций Международной организации труда.
Также констатированы положительные результаты в области защиты прав, свобод и законных интересов граждан, совершенствования трудовых отношений на основе международных стандартов.
В качестве яркого примера отмечено, что на выборах в состав административного совета Международной организации труда в рамках 112-й сессии Международной конференции труда в Женеве в июне текущего года Узбекистан занял первое место в Европейской региональной группе МОТ, набрав 194 голоса.
На заседании наряду с проделанной работой говорилось и о вопросах, которым необходимо уделить серьезное внимание.
Подчеркивалась необходимость дальнейшего совершенствования трудовых отношений на основе международных стандартов, сокращения неформальной занятости, усиления социальной защиты работников, а также дальнейшего совершенствования работы по обеспечению гендерного равенства в сфере труда.
Исходя из результатов, достигнутых на мероприятии, утверждены дальнейшие задачи по противодействию торговле людьми и развитию принципов достойного труда, план мероприятий по ратифицированным Узбекистаном конвенциям Международной организации труда, а также «Дорожная карта» на 2024–2025 годы по реализации совместной с Международной организацией труда Программы страны по достойному труду в Узбекистане на 2021-2025 годы.
В ходе заседания также заслушаны доклады руководителей Министерства внутренних дел по вопросам противодействия торговле людьми, Министерства занятости и сокращения бедности – по вопросам достойного труда, представителей территориальных комиссий.