Shu munosabat bilan, 20 iyun kuni Ombudsman boshchiligida uning huzuridagi Qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha MPM doirasida faoliyat yurituvchi Jamoatchilik guruhlari, shuningdek, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati tomonidan Toshkent viloyatining Zangiota tumanidagi 21-sonli ayollar jazoni ijro etish muassasasiga monitoring tashrifi amalga oshirildi. Jarayonlarda OAV vakillari ham ishtirok etishdi.
Monitoring tashrifida mahkumalarning saqlash sharoitlari, ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam ko‘rsatish sharoitlari, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalari va kutubxonalar holati o‘rganildi.
Koloniyada 5 ta tikuv, bichish va paypoq to‘qish sexlari mavjud. Mahkumlarga ishbay asosida haq to‘lanib, ish haqi ularning shaxsiy hisob raqamiga o‘tkaziladi. Ushbu hisob raqamiga mahkumalarning yaqinlari ham pul mablag‘larini o‘tkazishlari mumkin. Koloniyadagi 3 yoshgacha farzandi bor ayollar, nogironligi bo‘lgan shaxslar va yoshi katta mahkumalar ishga jalb qilinmasligi maʼlum qilindi. Ular yozma roziligi bilangina ishga jalb qilinishlari mumkin.
Shuningdek, koloniyada ayollar saloni ham mavjud, salonda faoliyat yurituvchi mahkuma o‘z hunarini boshqalarga ham o‘rgatishi uchun sharoitlar yaratilgan.
Koloniyada farzandi bilan yashayotgan mahkumalar bilan suhbatlashilganda, bolalarning barcha ehtiyojlari uchun davlat tomonidan mablag‘ ajratilishi, ularga 24 soat davomida tibbiy yordam ko‘rsatish uchun sharoitlar yaratilgani qayd etildi.
Joriy yilda hozirga qadar Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga ayollar koloniyasidan 110 dan ortiq murojaatlar kelib tushgan. Monitoring doirasida mahkumalar bilan jamoaviy va yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi. Ombudsmanga murojaat yuborgan mahkumalar bilan ham holi tarzda suhbatlashildi
Ombudsman tomonidan qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha monitoring tashriflari yakuni yuzasidan tayyorlangan tahliliy maʼlumotlar, jumladan monitoring jarayonida aniqlangan kamchiliklar Oliy Majlis palatalariga ham taqdim etib kelinmoqda.

В этой связи, 20 июня под руководством Омбудсмана и в рамках деятельности Общественных групп по предотвращению пыток, а также при участии депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса был осуществлен мониторинговый визит в женскую исправительную колонию №21, расположенную в Зангиатинском районе Ташкентской области. В процессе мониторинга участвовали представители СМИ.
В ходе мониторингового визита были изучены условия содержания заключенных, питание, условия труда, уровень медицинского обслуживания, состояния комнат для долгосрочных и краткосрочных свиданий, а также библиотеки.
В колонии действуют 5 цехов по пошиву, раскрою и вязанию носков. Заключенным выплачивается сдельная заработная плата, которая переводится на их личный счет. На этот счет также могут переводиться денежные средства от близких заключенных. Было отмечено, что женщины с детьми до 3 лет, лица с инвалидностью и пожилые заключенные не привлекаются к работе. Они могут работать только с письменного согласия.
Кроме того, в колонии есть женский салон, где заключенная, работающая в салоне, может обучать своему ремеслу других.
При беседе с заключенными, проживающими с детьми, было отмечено, что государство выделяет средства на все потребности детей, созданы условия для оказания медицинской помощи в течение 24 часов.
В текущем году Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) поступило более 110 обращений из женской колонии. В рамках мониторинга были проведены групповые и индивидуальные беседы с заключенными. Также были проведены отдельные беседы с заключенными, обратившимися к Омбудсману.
Аналитическая информация, подготовленная по итогам мониторинговых визитов по предотвращению пыток, включая выявленные в ходе мониторинга недостатки, продолжает представляться палатам Олий Мажлиса.