Murojaatchi M.D.ning so‘zlariga ko‘ra, 2022 yil 6 iyunda Toshkent viloyati Nurafshon shahar Xotin-qizlar bo‘limida xotin-qizlar faoli lavozimiga ishga qabul qilingan. Lekin ish beruvchi bilan mehnat shartnomasi tuzilmagan. Ishga qabul qilinganligi to‘g‘risidagi buyruq nusxasi ham berilmagan.
Fuqaro M.D. unga zarur sharoitlar yaratib berilmaganiga qaramasdan, vazifalarini bajarib kelgan. 3 oydan so‘ng esa sirtqi taʼlimda o‘qishi va orada betob bo‘lib qolgani sababli sinov muddatidan o‘ta olmaganlik vaji bilan bo‘shatib yuborilgan. Uning boquvchisi yo‘qligi va voyaga yetmagan farzandlari borligi ham inobatga olinmagan.
Maʼlumot uchun, Mehnat Kodeksining 84-moddasiga muvofiq, dastlabki sinovni o‘tash haqida mehnat shartnomasida shartlashilgan bo‘lishi lozim. Bunday shartlashuv bo‘lmagan taqdirda xodim dastlabki sinovsiz ishga qabul qilingan deb hisoblanishi belgilangan.
Fuqaro M.D. Nurafshon shahar hokimligining ishdan bo‘shatish bo‘yicha farmoyishi va buyrug‘ini g‘ayriqonuniy deb topish va maʼnaviy zarar undirish to‘g‘risidagi Fuqarolik ishlari bo‘yicha O‘rta Chirchiq tumanlararo sudiga daʼvo ariza kiritgan. Lekin, sudning 2022 yil 14 dekabrdagi hal qiluv qarori bilan daʼvo ariza rad etilgan.
Murojaatchi Ombudsmanning Toshkent viloyatidagi mintaqaviy vakili qabuliga kelganida, unga mehnat qonunchiligi bo‘yicha batafsil huquqiy maslahat berildi va appelyatsiya tartibida shikoyat kiritishi kerakligi, unda qanday jihatlarga eʼtibor berishi kerakligi tushuntirildi. Shuningdek, Ombudsman mintaqaviy vakili sud jarayonlarida kuzatuvchi sifatida to‘liq ishtirok etdi va sudga qo‘shimcha daʼvo kiritilishida huquqiy yordam berdi.
Toshkent viloyati sudi fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlov hayʼatining 2023 yil 29 martdagi ajrimiga ko‘ra, fuqaro M.D.ni ishdan bo‘shatishga oid hujjatlar g‘ayriqonuniy deb topildi va u ishga tiklandi.
Shuningdek, javobgar Toshkent viloyati Nurafshon shahar hokimligidan daʼvogar M.D foydasiga 6 oylik majburiy progul uchun 22 mln 635 ming so‘mdan ortiq ish haqi va 3,5 mln so‘m maʼnaviy zarar undirilishi belgilandi.

Очередного гражданина восстановили на работу, а работодателю обязали взыскать заработную плату и моральный ущерб за вынужденный прогул – омбудсман
К региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) в Ташкентской области Рустаму Камалову с заявлением о восстановлении на работе обратилась мать, потерявшая кормильца и имеющая 2 несовершеннолетних детей.
По словам заявительницы М.Д., 6 июня 2022 года она была принята на работу в отдел по делам женщин города Нурафшан Ташкентской области. Однако трудовой договор с работодателем отсутствует. Копия приказа о приеме на работу также не была предоставлена.
Гражданка М.Д., несмотря на то, что для него не были созданы необходимые условия, выполнял свои обязанности. Но через 3 месяца он был уволен с работы за непрохождение испытательного срока из-за заочного обучения и болезни. При этом не учитывался тот факт, что данный гражданин не имеет кормильца и имеет несовершеннолетних детей.
К сведению, в соответствии со статьей 84 Трудового кодекса предварительное испытание должно быть оговорено в трудовом договоре. При отсутствии такого условия работник считается принятым на работу без испытательного срока.
Гражданин М.Д. подала иск в Урта-Чирчикский межрайонный суд по гражданским делам о признании постановления и приказа хокимията города Нурафшон об увольнении незаконным и о взыскании морального вреда. Однако решением суда от 14 декабря 2022 года в удовлетворении иска отказано.
Когда заявительница пришла в приемную областного представителя Уполномоченного по правам человека в Ташкентской области, ей была дана подробная юридическая консультация по трудовому законодательству и разъяснено, что ей следует подать жалобу в апелляционном порядке и на какие аспекты следует обратить внимание. Также региональный представитель Омбудсмана полноценно участвовал в судебных заседаниях в качестве наблюдателя и оказывал юридическую помощь в подаче дополнительного иска в суд.
Согласно решению судебной коллегии по гражданским делам Ташкентского областного суда от 29 марта 2023 года документы об увольнении гражданки М.Д. признаны незаконными и она восстановлена в должности.
Кроме того, было принято решение о взыскании с ответчика Нурафшанского городского хокимията Ташкентской области более 22 635 000 сумов заработной платы и 3,5 млн сумов компенсации морального вреда в пользу истца М.Д.