2023 yil 13 yanvar kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Turkiya Respublikasiga qilgan tashrifi davomida O‘zbekistonning Turkiyadagi elchixonasida ushbu mamlakatda yashayotgan 30 nafardan ortiq vatandoshlarimiz bilan uchrashdi.
Mazkur uchrashuvda dastlab O‘zbekistonda inson huquqlarini taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan Ombudsman instituti faoliyati, uning qonunchilik bazasi va vakolatlari to‘g‘risida vatandoshlarga maʼlumot berildi.
O‘tkazilgan uchrashuv davomida hamyurtlarimiz taʼlim olish, tibbiy yordam ko‘rsatish, fuqarolikni rasmiylashtirish, til kurslarini tashkil etish kabi masalalarda murojaat qilishdi. Uchrashuvda fuqarolarga ko‘mak ko‘rsatilishi taʼkidlandi va ushbu masalalarning barchasi Oliy Majlisnin Inson huquqlari buyicha vakili (ombudsman) hamda O‘zbekistonning Turkiyadagi elchixonasi tomonidan belgilangan tartibda o‘rganib chiqilishi bildirildi.
Eslatib o‘tamiz, 2021 yilda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) hamda Turkiya Parlamentining bosh Ombudsmani bilan o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolangan. Ushbu hujjat doirasida Turkiyada yashayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari murojaatlarini ko‘rib chiqish va ularning muammoli masalalarini bartaraf etish choralarini ko‘rish masalalari ham belgilab olingan.

Омбудсман принял обращения соотечественников в Анкаре
13 января 2023 года в ходе визита в Турецкую Республику Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова встретилась в посольстве Узбекистана в Турции с более чем 30 соотечественниками, проживающими в этой стране.
На этой встрече соотечественников впервые проинформировали о проводимых в Узбекистане реформах в части обеспечения прав человека, в частности, о деятельности института омбудсмана, его нормативно-правовой базе и полномочиях.
В ходе встречи наши соотечественники поднимали такие вопросы, как образование, медицинское обслуживание, оформление гражданства, организация языковых курсов. На встрече было подчеркнуто, что гражданам будет оказана помощь, и все эти вопросы будут рассмотрены Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) и посольством Узбекистана в Турции.
Напоминаем, что в 2021 году был подписан меморандум о сотрудничестве с Уполномоченным по правам человека (омбудсманом) Олий Мажлиса и Главным омбудсманом Парламента Турции. В рамках данного документа также определены вопросы рассмотрения обращений граждан Республики Узбекистан, проживающих в Турции, и принятия мер по разрешению их проблемных вопросов.