Ombudsmanning Sirdaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili Shuhrat Alimovning Sirdaryo “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ayollar internat uyiga amalga oshirgan o‘rganishlarida bir guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari mavjud emasligi aniqlandi.
Shundan so‘ng, davlat qaramog‘ida bo‘lgan 5 nafar imkoniyati cheklangan fuqaroning tegishli maʼlumotlari to‘planib, ularning tug‘ilganlik faktini tasdiqlash bo‘yicha Fuqarolik ishlari bo‘yicha Sirdaryo tumanlararo sudiga Ombudsman tomonidan daʼvo arizasi kiritildi.
Shu yilning dekabr oyida Sirdaryo “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ayollar internat uyida bo‘lib o‘tgan sayyor sud majlisida Ombudsman daʼvo arizasi qanoatlantirildi.
Shuningdek, Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan Navoiy viloyat asab-ruhiy kasalliklar dispanseri hamda Nurota “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun mo‘ljallangan erkaklar internat uyiga qilingan monitoring tashriflari davomida ham 4 nafar fuqarolarda shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari yo‘qligi aniqlangan.
Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakilining saʼy-harakatlari, viloyat Ichki ishlar boshqarmasi, uning migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish boshqarmasi hamda viloyat bojxona boshqarmasi hamkorligida to‘rt nafar fuqaroga shaxsini tasdiqlovchi ID kartalar rasmiylashtirildi.

Изучение, проведенное Региональным представителем Омбудсмана в Сырдарьинской области Шухратом Алимовым в женском доме-интернате для лиц с инвалидностью “Мурувват” в Сырдарье, показало, что у группы лиц с инвалидностью нет документов, удостоверяющих личность.
После этого были собраны соответствующие данные 5 граждан с ограниченными возможностями, находящихся на государственной иждивении, и в Сырдарьинский межрайонный суд по гражданским делам поступило исковое заявление Омбудсмана о подтверждении факта рождения этих граждан.
В декабре этого года на выездном судебном заседании в Сырдарьинском женском интернате для лиц с ограниченными возможностями здоровья “Мурувват” вышеотмеченный иск Омбудсмана был удовлетворен.
Также в ходе мониторинговых посещений Регионального представителя Омбудсмана в Навоийской области в Навоийский областной диспансер нервно-психических заболеваний и мужской дом-интернат для лиц с ограниченными возможностями здоровья Нурота “Мурувват” стал известен факт отсутствия удостоверения личности 4 граждан.
Благодаря действиям Регионального представителя Омбудсмана в Навоийской области, совместно с областным управлением внутренних дел, его управлением миграции и натурализации и областным таможенным управлением, четырем гражданам были выданы удостоверения личности