Ombudsmanning Sirdaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili Shuhrat Alimovning Sirdaryo “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ayollar internat uyiga amalga oshirgan o‘rganishlarida bir guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari mavjud emasligi aniqlandi.
Shundan so‘ng, davlat qaramog‘ida bo‘lgan 5 nafar imkoniyati cheklangan fuqaroning tegishli maʼlumotlari to‘planib, ularning tug‘ilganlik faktini tasdiqlash bo‘yicha Fuqarolik ishlari bo‘yicha Sirdaryo tumanlararo sudiga Ombudsman tomonidan daʼvo arizasi kiritildi.
Shu yilning dekabr oyida Sirdaryo “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ayollar internat uyida bo‘lib o‘tgan sayyor sud majlisida Ombudsman daʼvo arizasi qanoatlantirildi.
Shuningdek, Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan Navoiy viloyat asab-ruhiy kasalliklar dispanseri hamda Nurota “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun mo‘ljallangan erkaklar internat uyiga qilingan monitoring tashriflari davomida ham 4 nafar fuqarolarda shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari yo‘qligi aniqlangan.
Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakilining saʼy-harakatlari, viloyat Ichki ishlar boshqarmasi, uning migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish boshqarmasi hamda viloyat bojxona boshqarmasi hamkorligida to‘rt nafar fuqaroga shaxsini tasdiqlovchi ID kartalar rasmiylashtirildi.

Another claim filed by the Ombudsman to the court in the interests of citizens was satisfied
Regional representatives of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), along with regular monitoring visits to closed institutions for persons with limited freedom of movement, also study the conditions of detention in Muruvvat houses.
A study conducted by the Regional Representative of the Ombudsman in the Syrdarya region Shukhrat Alimov in the women's institution for persons with disabilities “Muruvvat” in Syrdarya showed that a group of persons with disabilities do not have identity documents.
Relevant data of 5 state-dependent citizens with disabilities were collected, and the Ombudsman's statement of claim was received by the Syrdarya Interdistrict Court for Civil Cases to confirm the fact of the birth of these citizens.
In December of this year, at an off-site court session in the Syrdarya women's institution for persons with disabilities “Muruvvat”, the above-mentioned claim of the Ombudsman was satisfied.
Moreover, during the monitoring visits of the Regional Representative of the Ombudsman in the Navoi region to the Navoi regional dispensary for neuropsychiatric diseases and the male institution for persons with disabilities Nurota “Muruvvat”, the fact of the absence of an identity card of 4 citizens became known.
Thanks to the actions of the Regional Representative of the Ombudsman in the Navoi region, together with the regional department of internal affairs, its department of migration and naturalization and the regional customs department, identity cards were issued to four citizens.