Ushbu xabarlar asosida joriy yilning 17 sentyabr kuni Bola huquqlari bo‘yicha vakil A.Yunusova Oltiariq tuman yuqumli kasalliklar shifoxonasi va maktabgacha taʼlim muassasalarida o‘rganish olib bordi.
O‘rganish o‘tkazilgan kunda Oltiariq tumanidagi 22, 39-sonli va Marg‘ilon shahridagi 16, 24 sonli MTMda tarbiyalanuvchi bolalarni tuman va shahar yuqumli kasalliklar shifoxonasiga murojaat etganligi aniqlandi.
Shifokorlar va bolalarning ota-onalari bilan suhbatlashilganda bemorlarning ahvoli yaxshilanayotgani qayd etildi. Baʼzi bolalarning sog‘lig‘i yaxshilanganligi sababli ular uyiga javob berilgan.
Oltiariq tumanidagi 39-sonli maktabgacha taʼlim tashkilotiga tashrif buyurilganda bog‘chaning sanitariya-gigiyena holati, oziq-ovqat mahsulotlarining saqlanishi, kadrlar malakasi, taomnomalar va bolalarning o‘ynash va dam olish sharoitlari o‘rganildi va tegishli maʼlumotlar o‘rganish uchun olib ketildi. O‘rganish davomida Aliya Yunusova tomonidan bildirilgan baʼzi eʼtirozlar joyida bartaraf etildi.
Mazkur holat yuzasidan Bola huquqlari bo‘yicha vakil tomonidan tahliliy maʼlumot tayyorlanib, yuqoridagi kabi holatlarni oldini olish maqsadida tavsiyalar ishlab chiqilib, tegishli davlat idoralariga yuborilishi maʼlum qilinadi.

Уполномоченный по правам ребенка на месте изучила состояние 41 ребенка, которые отравились в детском саду
В социальных сетях распространились сообщения о том, что в дошкольном образовательном учреждении Алтыарыкского района Ферганской области отравился 41 ребенок.
На основании этих сообщений 17 сентября текущего года Уполномоченный по правам ребенка А.Юнусова провела изучение в Алтыарыкской районной инфекционной больнице и дошкольных образовательных учреждениях.
В день изучения было установлено, что дети, воспитывающиеся в детских садах №22, 39 Алтыарыкского района и №16, 24 города Маргилан, обратились в районную и городскую инфекционную больницу.
При беседах с врачами и родителями детей было отмечено, что состояние больных улучшается. Некоторых детей отправили домой по мере улучшения их здоровья.
В ходе посещения дошкольного образовательного учреждения №39 Алтыарыкского района были изучены санитарно-гигиеническое состояние детского сада, хранение продуктов питания, квалификация персонала, меню, условия игры и отдыха детей и взята для изучения соответствующая информация. В ходе изучения некоторые замечания, высказанные Алией Юнусовой, были устранены на месте.
Сообщается, что по данному случаю Уполномоченным по правам ребенка будет подготовлена аналитическая информация, разработаны рекомендации и направлены в соответствующие государственные органы для предотвращения подобных ситуаций.
Ситуация в вышеупомянутом дошкольном образовательном учреждении находится под строгим контролем Уполномоченного по правам ребенка.