Ushbu xabarlar asosida joriy yilning 17 sentyabr kuni Bola huquqlari bo‘yicha vakil A.Yunusova Oltiariq tuman yuqumli kasalliklar shifoxonasi va maktabgacha taʼlim muassasalarida o‘rganish olib bordi.
O‘rganish o‘tkazilgan kunda Oltiariq tumanidagi 22, 39-sonli va Marg‘ilon shahridagi 16, 24 sonli MTMda tarbiyalanuvchi bolalarni tuman va shahar yuqumli kasalliklar shifoxonasiga murojaat etganligi aniqlandi.
Shifokorlar va bolalarning ota-onalari bilan suhbatlashilganda bemorlarning ahvoli yaxshilanayotgani qayd etildi. Baʼzi bolalarning sog‘lig‘i yaxshilanganligi sababli ular uyiga javob berilgan.
Oltiariq tumanidagi 39-sonli maktabgacha taʼlim tashkilotiga tashrif buyurilganda bog‘chaning sanitariya-gigiyena holati, oziq-ovqat mahsulotlarining saqlanishi, kadrlar malakasi, taomnomalar va bolalarning o‘ynash va dam olish sharoitlari o‘rganildi va tegishli maʼlumotlar o‘rganish uchun olib ketildi. O‘rganish davomida Aliya Yunusova tomonidan bildirilgan baʼzi eʼtirozlar joyida bartaraf etildi.
Mazkur holat yuzasidan Bola huquqlari bo‘yicha vakil tomonidan tahliliy maʼlumot tayyorlanib, yuqoridagi kabi holatlarni oldini olish maqsadida tavsiyalar ishlab chiqilib, tegishli davlat idoralariga yuborilishi maʼlum qilinadi.

The Authorized Person for Child's Rights studied the condition of 41 children who were poisoned in kindergarten
Reports spread on social networks that 41 children were poisoned in a preschool educational institution in the Altyaryk district of the Fergana region. On the basis of these reports, on September 17 of this year, the Authorized Person for Child's Rights A. Yunusova conducted a study in the Altyaryk Regional Infectious Diseases Hospital and preschool educational institutions.
On the day of the study, it was found that children educated in kindergartens No. 22, 39 of the Altyaryk district and No. 16, 24 of the city of Margilan applied to the district and city infectious diseases hospital.During conversations with doctors and parents of children, it was noted that the condition of patients is improving. Some children were sent home as their health improved.
During the visit to the preschool educational institution No. 39 of the Altyaryk district, the sanitary and hygienic condition of the kindergarten, food storage, staff qualifications, menus, conditions of play and recreation for children were studied and relevant information was taken for study. During the study, some of the comments made by Aliya Yunusova were eliminated on the spot.
It is reported that in this case, the Authorized Person for Child's Rights will prepare analytical information, develop recommendations and send them to the relevant state bodies to prevent such situations.
The situation in the aforementioned preschool educational institution is under the strict control of the Authorized Person for Child's Rights.