Namoyishlarda qatnashgan fuqarolar holati va tergov qilish jarayonlari qanday o‘tmoqda?
Komissiya fuqarolar tomonidan kelib tushayotgan ko‘plab murojaatlardan kelib chiqqan holda Qoraqalpog‘istonda ro‘y bergan voqealarda asosiy gumonlanayotgan va hozirda tergov jarayonida bo‘lib turganlar bilan yakka tartibda suhbat olib bormoqda.
Bunda asosiy eʼtibor yuz bergan holatlar va voqealarda ishtirok etib, jinoyat sodir etganlikda ayblanib, qamoqqa olinganlarning qilmishlaridan pushaymon ekanliklari, shuningdek ularni saqlash shart-sharoitlari inson huquqlari tamoyillari asosida tashkil etilayotganligi va mazkur holatlar xolis o‘rganilishiga qaratilmoqda.
Shuningdek, Komissiya aʼzolari tergov hibsxonasida saqlanayotgan qaramog‘ida voyaga yetmagan farzandlari bo‘lgan, oilaviy sharoiti va ijtimoiy holati og‘ir bo‘lgan shaxslar bilan uchrashishga katta eʼtibor qaratmoqda.
Maʼlumki, mamlakatimizda olib borilayotgan insonparvarlik, bag‘rikenglik siyosati negizida inson qadrini ulug‘lash, kechirimli bo‘lish, ularga yengillik berish kabi g‘oyalar mujassam.
Shu nuqtai nazardan Komissiya aʼzolari tergov hibsxonasida saqlanayotgan hamda surishtiruv jarayonlarida o‘z qilmishidan chin dildan pushaymon bo‘lgan shaxslar bilan uchrashishni, shuningdek, ularning yaqin qarindoshlari tomonidan keltirilgan vajlarni xolis tekshirishni maqsad qilgan holda o‘rganuvlarni olib bormoqda.
Komissiya fuqarolardan kelib tushayotgan murojaatlarni ko‘rib chiqish va tegishli tartibda o‘z taklif va xulosalarni berishni rejalashtirgan.

При этом основное внимание акцентируется на том, что лица, участвовавшие в событиях и обвиненные в совершении преступления, сожалеют о своих действиях, а также условия их содержания организованы на основе принципов прав человека, и что данные обстоятельства расследуются беспристрастно.
Также члены Комиссии большое внимание уделяют встречам с лицами, имеющими на попечении несовершеннолетних детей, находящихся в трудных семейных и социальных условиях.
Как известно, в основе проводимой в нашей стране политики гуманизма, толерантности лежат такие идеи, как уважение человеческого достоинства, прощение.
С этой точки зрения члены Комиссии проводят исследования с целью встречи с лицами, содержащимися в следственном изоляторе и искренне сожалеющими о своих действиях в ходе следственного процесса, а также для объективного расследования причин, представленным их близкими родственниками.
Комиссия планирует рассмотреть поступившие от граждан обращения и дать свои предложения и заключения в соответствующем порядке.