O‘zbekistonda bolalarni o‘z vaqtida ro‘yxatdan o‘tkazmaslik va shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar, tug‘ilganlik haqidagi guvohnomalarning yo‘qligi holatlari uchramoqda. Shu tariqa, bolalar ijtimoiy himoya tizimi tashqarisida, yaʼni davlat organlari uchun “ko‘rinmas” bo‘lib qolmoqda – ular taʼlim, tibbiy va ijtimoiy yordamdan mosuvo qolyapti, ular chet elga chiqa olmaydi, meros ham ololmaydi. Bolalar ombudsmani Aliya Yunusova bu holat davlat organlarining bunday bolalarni aniqlash bo‘yicha harakatlari yetarli darajada muvofiqlashtirilmagani, bu ham byurokratik yondashuv, balki o‘z vazifalariga, jumladan, ota-onalarga nisbatan beparvo munosabatning oqibati ekanligini taʼkidlaydi. Bu omillar bolalarning ismi, familiyasi, fuqarolikka bo‘lgan buzilgan huquqlarini tiklashga to‘sqinlik qiladi.
— Yaqinda Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi tomonidan o‘tkazilgan monitoring doirasida shaxsini tasdiqlovchi hujjati bo‘lmagan 300 nafar shaxs, shu jumladan, bolalar aniqlangani haqida xabar bergan edingiz.
– Hammasi to‘g‘ri. Bu maʼlumot meni qiziqtirdi, chunki men yaqinda shunga o‘xshash ish bilan shug‘ullangandim – 10 yil davomida hujjat ololmagan Anna ismli qiz. Buvisi ko‘plab idoralarga murojaat qilgan, lekin hamma joyda u taskin bermaydigan, shunchaki rasmiyatchilik uchun beriladigan javoblarni olgan.
Agar bolaning qonuniy vakili bo‘lmasa, onasi boshqa joyda bo‘lsa, u holda bu “Bola huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq qizcha ota-ona qaramog‘isiz qolganligi sababli uning ijtimoiy himoyasiz qolganligini anglatadi. Buvisining qonuniy vasiy ekanligini ko‘rsatadigan hech qanday hujjati yo‘q. Natijada, qizcha ko‘p yillar davomida maktabga bora olmagan.
Qiz menga murojaat qildi, u onasining oldigan bormoqchi ekanligini aytdi, lekin ketish uchun hujjatlari yo‘q edi. Bolalar huquqlari bo‘yicha Vakil idorasi bu holatni ijobiy hal qilib berdi. Sud qarori asosida unga tug‘ilganlik haqidagi guvohnoma berildi.
– Vasiylik organlari haqida nima deyish mumkin?
– Baʼzida shunchaki ularning pozitsiyasi tushunarsiz bo‘ladi. Axir bu hujjati yo‘qligi tufayli maktabga bora olmayotgan bolaning taqdiri-ku. To‘satdan o‘ziga nimadir bo‘lishidan va bu bola kim bilan qolishidan xavotirda bo‘lgan buvisining ham taqdiri. Biz qo‘shimcha ravishda Xalq taʼlimi vazirligiga ham, vasiylik va homiylik organlariga ham so‘rov yubordik. Bu masalani hal etish yuzasidan Oliy suddan maslahat oldik. So‘ngra vasiylik va homiylik organlari tomonidan fuqarolik ishlari bo‘yicha tumanlararo sudga daʼvo arizasi taqdim etildi. Shuni taʼkidlashni istardimki, ota-onaning vasiyligi bo‘lmagan hollarda vasiylik organlari bolaning qonuniy vasiyi hisoblanadi va bola uchun javobgar bo‘ladi. Bu O‘zbekiston Respublikasi Oila kodeksining 142-moddasida, “Bola huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida”gi qonunda mustahkamlab qo‘yilgan. Vasiylik organlari ushbu bolalarning manfaatlarini ko‘zlab ishlashlari shart. Bolalar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha barcha boshqarmalar o‘rtasida mazkur masala yuzasidan tushuntirish ishlari olib borildi.
Bola huquqlari haqida gapiradigan bo‘lsak, asosiy huquqlardan biri bolaning individuallik huquqidir. Yaʼni, agar bolaning tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasi bo‘lmasa, demak, shunga ko‘ra, uning barcha huquqlari avtomatik ravishda buziladi. Bola bor, lekin hujjatlarga ko‘ra u mavjud emas.
Viloyat hokimlari bola huquqlari bo‘yicha komissiyalar raislari bo‘lganligi sababli viloyat hokimliklariga tegishli ko‘rsatma va so‘rovlar yuborildi. Samarqand viloyatining ikki tumanida bu holat alohida o‘rganildi.
– Buning sababi nimada?
– Biz to‘rt nafar farzandining tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasi yo‘q oila bilan uchrashdik. Buning sababini joyida o‘rgandik. Bu oilaning eng katta farzandi 10 yoshda, hali ham tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasi yo‘q. Maʼlum bo‘lishicha, bolaning ota-onasi bilan nikohsiz yashaydi. Sababi, bolalarning onasida pasport yo‘q. Ikki farzand uyda, ikkitasi tibbiyot muassasasida dunyoga kelgan. Tug‘ilganlik to‘g‘risida guvohnoma yo‘q. Bu holat kishini hayratda qoldirdi.
Ayolning pasporti bo‘lmagani uchun erkak va ayol nikohni rasmiylashtira olmagan. Savol: Bunday muammolarni hal qilishda yordam ko‘rsatishi kerak bo‘lgan ichki ishlar organlari qayerda edi? Bu yillab davom etmasligi kerak. Ayol qayta-qayta homilador bo‘lgan, yaʼni u mahallada, poliklinikada propiskada bo‘lishi, tug‘ilganidan keyin ro‘yxatga olinishi kerak edi va hokazo.
– Demak, bolalar emlanmagan, tegishli tibbiy ko‘rikdan o‘tmagan …
– Ha, baʼzan joyida oddiy haqiqatlarni tushuntirishga to‘g‘ri keladi. Bolalar bog‘chaga, maktabga borishmagan. Natijada bu bolalar sog‘liqni saqlash va taʼlim tizimidan ham chiqib ketishadi, ular “daftarlar” tizimi orqali ham yordam ololmaydi.
Keyin biz boshqa oilaga bordik, birinchi ayolning ishi bo‘yicha tajribaga ega bo‘lganimiz uchun, bir hafta ichida erkakka hujjatlar berildi.
– Qandaydir qo‘lda boshqarishga o‘xshaydi …
–  Byurokratik xarakterga ega muammolar ham bor. Hozirda 300 nafar hujjatsiz fuqarodan 200 nafarga yaqini bolasining tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomaga ega bo‘lishdi. Bu boradagi ishlar yangi tashkil etilgan bolalar huquqlarini taʼminlash tizimi, viloyat, tuman (shahar) hokimliklarining bolalarni himoya qilish bo‘limlari faoliyati tufayli tezkorlik bilan amalga oshirildi. Yaqin kelajakda qo‘shimcha so‘rovlar yuboramiz.
Qolgan holatlar bo‘yicha hujjatlar FHDYO yoki adliya organlariga yuborildi. Agar bola 16 yoshga to‘lmagan bo‘lsa, hujjatlar bilan bog‘liq masala FHDYO tomonidan hal qilinadi. 16 yoshdan keyin bu sudda amalga oshiriladi.
Ombudsman bolaning hujjatsiz qolib ketishi, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari hamda mahalla hokimiyatlari nima sababdan bong urmaganidan xavotirda edi.
Mansabdor shaxslar uchun bir kun – bu shunchaki oddiy bir kun. Bolalar huquqlari bo‘yicha Vakil idorasida esa biz har bir kun muhim rol o‘ynaydigan bolaning taqdiri haqida gapiramiz. Ushbu bekor to‘xtalib turgan vaqt bolaning O‘zbekiston Respublikasi qonuni, Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya bilan kafolatlangan huquqlarini amalga oshirishini cheklaydi.
Bunday holatlarning oldini olish kerak. Bunday holatlarning har bir aniqlanishi bilan vasiylik organlari darhol javob berishga va bolaning buzilgan huquqlarini tiklash uchun barcha choralarni ko‘rishga majburdirlar. Birinchidan, ism, familiya, fuqarolik huquqi va shunga mos ravishda unga kafolatlangan barcha huquqlar. Mansabdor shaxslarning har qanday eʼtiborsizligi bolani bolalikdan mahrum qiladi.
– Bunday holatlarning oldini olish uchun qanday tizimli ishlarni amalga oshirish zarur?
– Bolalarda hujjat yo‘qligi bilan bog‘liq bu holat har bir viloyat, tuman (shahar) hokimi qatori alohida nazoratimizda ham bo‘lib, katta eʼtirofga sazovor bo‘ldi.
Afsuski, o‘z farzandining qonuniy vakili bo‘lib, faollik ko‘rsatmay, bolalarni ro‘yxatga olishni kechiktirayotgan ota-onalarning ham maʼlum bir aybi bor. Bular chekka hududlar, qishloqlar bo‘lishi mumkin, shu bilan birga huquqiy savodxonlikning pastligi ham muhim rol o‘ynaydi.
Hozir bolalarni ro‘yxatga olishning elektron tizimi yaxshi ishlayapti, lekin bundan 10-15 yil avval sodir bo‘lgan holatlar ham mavjud.
Biz bolalarning har qanday vaqtda buzilgan huquqlarini tiklaymiz. Ayni paytda davlat organlarida ham bunday holatlarga yo‘l qo‘yib bo‘lmasligi, ularni zudlik bilan hal etish zarurligini tushuntirib, targ‘ibot ishlari olib borilmoqda. Bola huquqlari o‘zaro bog‘liq va ajralmasdir. Bu yerda, albatta, ularni buzgan shaxslar javobgarlikka tortilishi kerak.
Shuningdek, bola huquqlarini himoya qilishda masʼul davlat organlari – sog‘liqni saqlash, maktabgacha taʼlim, xalq taʼlimi, huquqni muhofaza qilish va sud organlari, shuningdek, bolalar manfaatlari yo‘lida faoliyat yuritayotgan nodavlat notijorat tashkilotlari bilan yaqindan hamkorlik qilish muhim ahamiyatga ega.

В Узбекистане наблюдаются случаи несвоевременной регистрации детей и отсутствие у них удостоверяющих личность документов, свидетельств о рождении. Таким образом дети оказываются вне системы социальной защиты, они становятся невидимыми для государственных органов – не получают образование, медицинскую и социальную помощь, не могут выехать за рубеж, получать наследство. Детский омбудсман Алия Юнусова отмечает, что это происходит из-за недостаточной координации в действиях госорганов по выявлению таких детей, также это следствие бюрократического подхода, а может быть и халатного отношения к своим обязанностям, в том числе и родителей. Эти факторы мешают восстановить детям нарушенные права на имя, фамилию, гражданство.
– Вы недавно сообщили, что в рамках мониторинга Министерства по поддержке махалли и семьи было выявлено 300 людей, в том числе детей, у которых отсутствуют подтверждающие личность документы.
– Все верно. Эта информация меня заинтересовала, потому что я недавно занималась решением похожего кейса – девочку зовут Анна, которая на протяжении 10 лет не могла получить документы. Ее бабушка обращалась во многие инстанции, но везде получали неутешительные ответы – отписки.
Если отсутствует законный представитель ребенка, мать девочки находится в отъезде, это означает, что девочка согласно закону «О гарантиях прав ребенка» является социально уязвимой, поскольку она осталась без родительской опеки. И у бабушки нет никаких правоустанавливающих документов, которые бы свидетельствовали о том, что она является ее законным опекуном. В результате этого девочка долгие годы не посещала школу.
Девочка обратилась ко мне, она заявила, что хочет поехать к матери, но документов для выезда у нее нет. Офис Уполномоченного по правам ребенка разрешил эту ситуацию положительно. На основании вынесенного судебного решения ей было выдано свидетельство о рождении.
– А как же органы опеки?
– Иногда непонятна как раз их позиция. Это ведь судьба ребенка, который не может пойти в школу, у которого, в случае чего, нет документов. И бабушка, которая волнуется, что вдруг с ней что-то случится и с кем останется этот ребенок. Мы дополнительно отправили запросы и в Министерство народного образования, и в органы опеки. Получили консультации в Верховном суде как решить этот вопрос. Потом была подача в межрайонный суд по гражданским делам искового заявления органов опеки. Хочу отметить, что, в случаях отсутствия родительской опеки, органы опеки являются законным опекуном ребенка, и они несут ответственность за него. Это закреплено в статье 142   Семейного кодекса Республики Узбекистан, в законе «О гарантиях прав ребенка». Органы опеки обязаны работать в интересах этих детей. Разъяснение по этому вопросу офис Уполномоченного по правам ребенка провел среди всех отделов по защите прав ребенка.
Когда мы говорим о правах ребенка, то одно из основных прав — это право ребенка на индивидуальность. То есть, если у ребенка нет свидетельства о рождении, то, соответственно, все его права автоматически нарушаются. Ребенок существует, а по документам его нет.
Соответствующие поручения и запросы были направлены в хокимияты областей, потому что хокимы области являются председателями комиссий по вопросам прав ребенка. Отдельно изучение данной ситуации было проведено в двух районах Самаркандской области.
– Какова же причина подобного явления?
— Вот мы встретились с семьей, в которой четверо детей не имеют свидетельств о рождении. Изучали причину на месте. Старшему ребенку в этой семье 10 лет и до сих пор у него нет свидетельства о рождении. Оказалось, что отец мальчика живет с матерью без брака. Причина – отсутствие паспорта у матери детей. Двое детей родились дома, двое – в медучреждении. Нет ни свидетельств о рождении, ни справки о рождении. Эта ситуация повергла в шок.
Мужчина с женщиной не смогли зарегистрировать брак из-за отсутствия паспорта у женщины. Вопрос: а где были органы внутренних дел, которые должны оказывать помощь в решении таких проблем?  Это же не   должно длиться годами.  Женщина была неоднократно беременна, значит она должна была числиться в махалле, в поликлинике, ее должны были взять на учет после родов и прочее.
– Получается, что дети не получали прививки, должное медицинское обследование…
– Да, порой на местах приходилось объяснять прописные истины. Дети не посещали детский сад, не ходили в школу. Получается, что такие дети выпадают из системы здравоохранения и образования, они не могут получить помощь по системе «тетрадей».
Затем мы поехали в другую семью, зная о первом кейсе с женщиной, мужчине выдали за неделю документы.
– Какое-то ручное управление получается…
– Были проблемы и бюрократического характера. Сейчас из 300 людей без документов, около 200 детей уже получили свидетельства о рождении. Эта работа, благодаря вновь созданной системе обеспечения прав детей, деятельности отделов по защите детей хокимиятов области, районов (городов) была проведена оперативно. В ближайшее время мы   еще раз дополнительно направим запросы.
Документы по оставшимся случаям направлены в ЗАГС или в судебные органы. Если ребенку до 16 лет, то вопрос с документами решают органы ЗАГСа. После 16 лет это осуществляется в судебном порядке.
Офис Уполномоченного волновали причины, почему ребенок оказался без документов, почему не били тревогу государственные органы, а также органы махалли.
Один день для должностных лиц — это просто день. Мы в офисе Уполномоченного по правам ребенка говорим о судьбе ребенка, где каждый день играет существенную роль. Этот простой ограничивает ребенка в реализации его прав, которые гарантированы ему законом Республики Узбекистан, Конвенцией о правах ребенка.
Необходимо предупреждать такие случаи. При каждом выявлении таких случаев, немедленно органы опеки обязаны реагировать и принимать все меры для восстановления нарушенных прав ребенка. Во-первых, права на имя, фамилию, гражданство и, соответственно, все права, которые ему гарантированы. Этот простой должностных лиц лишает ребенка детства.
– Какая системная работа должна вестись в предупреждении подобных случаев?
– Эта ситуация с отсутствием документов у детей получила большой резонанс и сейчас находится у нас на особом контроле, также, как и у каждого хокима области, района (города).
К сожалению, здесь есть и определенная вина родителей, которые, являясь законным представителем своего ребенка, бездействуют и откладывают регистрацию детей. Это могут быть отдаленные районы, кишлаки, низкая правовая грамотность опять-таки.
Сейчас электронная система регистрации детей работает отлично, но есть кейсы, которые происходили 10-15 лет назад.
Мы восстанавливаем права тех детей, которые были когда-то нарушены. На данный момент мы ведем еще образовательную кампанию в государственных органах, объясняя недопустимость подобных ситуаций и необходимость их немедленного решения. Права ребенка взаимосвязаны и неделимы. Здесь, конечно, должны нести ответственность те лица, которые их нарушили.
Также важно тесное взаимодействие в защите прав ребенка ответственных государственных органов – здравоохранения, дошкольного образования, народного образования, правоохранительных и судебных, а также неправительственных организаций, работающих в интересах детей.