Tashriflarda ilk marotaba ommaviy axborot vositalari va blogerlar ishtirok etdi.
Monitoring tashriflari davomida 4,5 mingdan ortiq shaxs bilan jamoaviy va 758 nafar shaxs bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Monitoring tashriflarida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylardagi sharoitlar, yashash va ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar, koronavirus pandemiyasi davrida sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi hamda taʼlim-tarbiya va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi. Bu esa jismoniy, ruhiy va psixolgik bosim o‘tkazish holatlarni oldini olish borasidagi profilaktik choralar hisoblanadi.
Aniqlangan kamchiliklar va monitoring tashriflari yuzasidan har chorakda tahliliy maʼlumotlar, axborotlar va taqdimnoma tayyorlanib, mutasaddi vazirlik va idoralarga kiritildi.
Monitoring tashriflari davomida aniqlangan kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan bir qator xodimlarga nisbatan tegishli tashkilotlar tomonidan intizomiy jazolar qo‘llanilgan.
Ombudsman tavsiyasiga asosan, mahkumlarning mehnatini muhofaza qilish uchun Buxoro hamda Toshkent viloyatlaridagi bir qator jazoni ijro etish koloniyalari tomonidan mehnatga jalb etilgan mahkumlarga salkam 12 mlrd 159 mln so‘mlik maxsus kiyim, himoya va sanitariya-gigiyena vositalari sotib olingan. Toshkent viloyatidagi 7-sonli jazoni ijro etish koloniyasining oshxonasini taʼmirlash va jihozlash uchun 700,0 mln.so‘m ajratilgan. Buxoro viloyatidagi 1-sonli jazoni ijro etish koloniyasi maʼmuriy hududining tashqarisida fuqarolar kutish joyi qurilib, foydalanishga topshirilgan.
Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra, Toshkent shahridagi faqat erkak mahkumlar davolanadigan 23-son mahkumlarga mo‘ljallangan ixtisoslashgan kasalxonada ayol mahkumalar davolanadigan bo‘ldi. Eslatib o‘tamiz mazkur kasalxona terapiya, nevrologiya, jarrohlik, stomatologiya, diagnostika, sil kasalliklari kabi 20 ta bo‘limga va 2 ta laboratoriyaga ega, shuningdek u yerda murakkab jarrohlik amaliyotlari ham o‘tkaziladi.
Samarqand viloyati Ruhiy-asab kasalliklari shifoxonasi hamda Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Surxondaryo viloyatining Majburiy davolash bo‘limi bemorlariga ovqat yetkazish bo‘yicha autsorsing xizmatlarini ko‘rsatishda kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan shaxslarga nisbatan choralar ko‘rilgan.
Ombudsman kiritgan tahliliy axborotlarda keltirilgan tavsiyalarga asosan Ichki ishlar vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda jazoni ijro etish tizimidagi davolash-profilaktika faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha tegishli normativ-huquqiy hujjat loyihasini ishlab chiqdi.
Shuningdek, mutasaddi vazirlik va tashkilotlarga ilg‘or xorijiy tajribani o‘rgangan holda ushlab turilgan va qamoqqa olingan shaxslarni belgilangan manzilga kuzatish va qo‘riqlab borish uchun mo‘ljallangan maxsus avtotransport vositalarini jihozlash hamda Jinoyat ishlari bo‘yicha viloyat, tuman (shahar) sudlarida sudlanuvchilar, ayblanuvchilar va gumon qilinuvchilarni vaqtincha saqlash xonalarini taʼmirlash yuzasidan berilgan tavsiyalarga asosan, Oliy sud tomonidan Milliy gvardiya, Ichki ishlar va Qurilish vazirliklari bilan hamkorlikda “Sud binolarini qurish uchun idoraviy qurilish normalari (IQN-21)” ishlab chiqildi hamda sud Rayosatining alohida qarori qabul qilindi.
Shuningdek, Ichki ishlar vazirligi tomonidan “Jazoni ijro etish muassasalarida jazo o‘tayotgan mahkumlarni hamda tergov hibsxonalarida saqlanayotgan shaxslarni oziq-ovqat, ashyoviy mol-mulk, sovun va yuvish vositalari bilan taʼminlash meʼyorlarini qo‘llash tartibini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 445-sonli buyruq qabul qilingan.
Hisobot yilida Ombudsman nomiga yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari hamda advokatlari tomonidan 6 104 ta murojaat kelib tushdi. Ularning 2 119 tasi bevosita yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning murojaatlaridir.
Surishtiruv va dastlabki tergov harakatlari yuzasidan kelib tushgan shikoyatlar bo‘yicha Ombudsmanning murojaatiga asosan Bosh prokuratura tomonidan olib borilgan o‘rganishlarga ko‘ra, jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad qilish haqidagi 32 ta qarorning barvaqt qabul qilinganligi aniqlanib, bekor qilingan va 16 ta holatda aybdor xodimlarning xatti-harakatlariga nisbatan xizmat tekshiruvi o‘tkazilishi taʼminlangan.
Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra, jismoniy, ruhiy va psixolgik bosim o‘tkazish holatlari bo‘yicha Prokuratura organlari tomonidan olib borilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlariga ko‘ra, 11 ta shikoyat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasining tegishli bandlariga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qabul qilingan qarorlar Ombudsmanning nazorat xatiga asosan yuqori turuvchi prokuratura organlari tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tekshiruv harakatlari o‘tkazilgan. Natijada 4 ta holatda ichki ishlar organlarining 7 nafar xodimga nisbatan intizomiy taʼsir choralari qo‘llanilgan.
Jazoni yoki ehtiyot chorasini yengillashtirish yuzasidan mahkumlar (mahbuslar) tomonidan kelib tushgan murojaatlar yuzasidan Ombudsmanning xatiga asosan 13 ta murojaat bo‘yicha tegishli sudlar tomonidan 59 nafar mahkumga nisbatan tayinlangan jazolar yengilrog‘iga almashtirilgan va 2 nafar mahbusning ehtiyot choralari yengilrog‘iga o‘zgartirilgan.
Mahkumlar tomonidan oilasiga ko‘mak ko‘rsatish masalasida kelib tushgan murojaatlar yuzasidan tegishli hokimliklar tomonidan 11 nafar mahkumning oila aʼzolariga turli xildagi iqtisodiy va ijtimoiy ko‘mak ko‘rsatilgan. Shuningdek, Jazoni ijro etish departamenti tomonidan 13 nafar mahkum Ombudsmanning murojaatiga asosan yashash joyiga yaqin bo‘lgan hududlardagi jazoni ijro etish muassasalariga ko‘chirilgan.
Qayd etish lozimki, Ombudsmanning qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha amalga oshirilgan monitoring tashriflari yuzasidan tayyorlangan choraklik tahliliy axborotlari va yillik maʼruzasi Oliy Majlis palatalariga taqdim etilgan.
Bizda hozircha shular, Ombudsmanning qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha yillik maʼruzasining to‘liq matni bilan ombudsman.uz sayti orqali ham tanishishingiz mumkin.

Брифинг Омбудсмана по мониторинговым визитам в 2021 году в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 26 июня 2021 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения пыток» в 2021 году Омбудсманом и общественными группами было проведено 177 мониторинговых посещений мест лишения свободы вырос. В 2020 году этот показатель составил 76.
Впервые в визитах приняли участие СМИ и блогеры.
В ходе мониторинговых визитов были проведены коллективные беседы с более чем 4,5 тыс. человек и индивидуальные беседы с 758 людьми.
В ходе мониторинговых визитов в  места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения были изучены условия проживания и питания, труда, состояние и качество медицинского обслуживания, духовно-просветительской работы, соблюдение санитарно-гигиенических требований в период пандемии коронавируса, образование и другие вопросы. Это служит профилактической мерой для предотвращения случаев физического, психического и психологического давления в отношении задержанных, подсудимых, осужденных.
По выявленным недостаткам в ходе мониторинговых визитов ежеквартально готовилась соответствующая информация, аналитические данные и представления и направлялись в соответствующие министерства и ведомства.
Компетентные органы приняли дисциплинарные меры в отношении ряда сотрудников за недостатки, выявленные в ходе контрольных посещений.
По рекомендации Омбудсмана для охраны труда заключенных ряд исправительных колоний Бухарской и Ташкентской областей закупили специальную одежду, средства защиты и санитарии на сумму около 12 миллиардов 159 миллионов сумов. На ремонт и оснащение кухни исправительной колонии №7 Ташкентской области выделено 700,0 млн.сум. Построена и сдана в эксплуатацию зона ожидания для граждан за пределами административной территории Исправительной колонии №1 Бухарской области.
Наряду с этим, по рекомендации Омбудсмана женщины-заключенные будут проходить лечение в специализированной больнице № 23 в Ташкенте, где раньше могли лечиться только мужчины заключенные. Следует отметить, что в больнице имеется 2 лаборатории и 20 отделений, в частности отделения терапии, неврологии, хирургии, стоматологии, диагностики, туберкулеза, а также сложных хирургических операций.
Приняты соответствующие меры в отношении лиц, не оказавших аутсорсинговые услуги по доставке продуктов питания пациентам Самаркандской областной больницы психических и неврологических заболеваний и отделения принудительной медицинской помощи Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра Сурхандарьинской области.
На основании рекомендаций приведенных в аналитической информации Уполномоченного, Министерством Внутренних Дел совместно с соответствующими министерствами и ведомствами был разработан проект нормативно-правового документа по совершенствованию лечебно-профилактической деятельности в уголовно-исполнительной системе.
Кроме того, на основании рекомедаций соответствующим министерствам и ведомствам по оснащению специальных транспортов для наблюдения и охраны задержанных, ремонта изоляторов временного содержания подсудимых, обвиняемых и подозреваемых в областных, районных (городских) уголовных судах, Верховный суд совместно с Национальной гвардией, МВД и Министерством строительства разработал «Ведомственные строительные нормы строительства зданий судов (ВСН-21)» и принял специальное решение Президиума.
Также, Министерством внутренних дел принят приказ № 445 “Об утверждении Порядка применения норм обеспечения осужденных, отбывающих наказание в учреждениях исполнения наказания, и лиц, содержащихся в следственных изоляторах, продовольствием, вещевым имуществом, мылом и моющими средствами".
В течение отчетного года к Омбудсману поступило 6 104 обращений от задержанных и осужденных, их близких родственников и адвокатов. Из них 2119 обращений лиц, непосредственно содержащихся в учреждениях закрытого типа.
По заявлениям Уполномоченному по вопросам дознания и предварительного следствия направлены соответствующие обращения в  Генеральную прокуратуру.  На основании этих актов Генеральной прокуратурой проведены проверки и по их результатам - 32 постановления об отказе в возбуждении уголовного дела признаны вынесенными преждевременно и отменены, по 16 делам проведено служебное расследование.
По представлению Уполномоченного Прокуратурой  проведены доследственные расследования по фактам физического и психологического воздействия.  На основании контрольных писем Уполномоченного по 11 жалобам решения об отказе в возбуждении уголовного дела по соответствующим пунктам статьи 83 Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан отменены вышестоящей прокуратурой и проведены дополнительные расследования. В результате по 4 делам к 7 сотрудникам органов внутренних дел применены дисциплинарные взыскания.
На основании письма Уполномоченного по обращениям осужденных (заключенных) о смягчении наказания или меры пресечения смягчены наказания, назначенные соответствующими судами 59 осужденным по 13 обращениям, и меры пресечения 2 осужденным.
Экономическая и социальная помощь была оказана семьям 11 осужденных соответствующими хокимиятами в ответ на обращения об оказании помощи. Департамент исполнения наказаний по ходатайству Уполномоченного по правам человека также перевел 13 осужденных в места лишения свободы в районах, близких к их месту жительства,.
Следует отметить, что в палаты Олий Мажлиса были представлены ежеквартальная аналитическая информация и годовой отчет Уполномоченного по мониторинговым визитам по предупреждению случаев пыток.
На сегодня это все, а пока с полным текстом ежегодного доклада Омбудсмана о предупреждении пыток можно ознакомиться на сайте ombudsman.uz.