Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga monitoring tashriflari amalga oshirildi
Maʼlumki, so‘nggi yillarda mamlakatimizda fuqarolar huquq va erkinliklari kafolatlarini yana-da kuchaytirish, jumladan qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash holatlariga mutlaqo yo‘l qo‘ymaslik maqsadida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2021 yil 26-iyunda “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 5163-son qarori imzolangan.
Ushbu qarorga ko‘ra,Ombudsman hamda uning huzurida tuzilgan qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga muntazam ravishda monitoring tashriflarini amalga oshirish belgilangan.
Qayd etilganlarga ko‘ra hamda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanayotgan joylarda ushlab turilgan shaxslarning qonuniy huquq va manfaatlarining taʼminlanganlik holatini o‘rganish maqsadida joriy yilning 15-16 aprel kunlari Ombudsman Feruza Eshmatova, uning Kotibiyati masʼul xodimlari hamda Ombudsmanning Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi mintaqaviy vakili Jenisbay Shlimbetovva Jamoatchilik guruhlari vakillari ishtirokida Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi bir qator harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Ikki kunlik monitoring tashrifi Nukus shahridagi 2-son Tergov hibsxonasidan boshlandi. Ushbu hibsxona ehtiyot chorasi sifatida qamoqqa olingan ayblanuvchilar va sudlanuvchilarni saqlash uchun mo‘ljallangan. Umumiy sig‘imi 350 nafar shaxsga mo‘ljallangan. Tashrif kuni 252 nafar shaxs saqlanayotganligi maʼlum bo‘ldi. Tashrif davomida, qamoqqa olingan ayblanuvchi va sudlanuvchilarni saqlash sharoitlari, qisqa muddatli uchrashuv xonalari, tibbiyot bo‘limi hamda ularning yashash joylari ko‘zdan kechirildi.
Monitoring davomida, mahkumlarga oziq-ovqat taʼminoti Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan meʼyorlar talablari asosida berilayotganligi va oziq-ovqat mahsulotlarining saqlanish holatlari ham alohida o‘rganildi.
Tergov hibsxonasiga amalga oshirilgan monitoring tashrifi davomida u yerda saqlanayotgan shaxslar bilan jamoaviy tartibda suhbatlar o‘tkazilib, saqlanayotgan shaxslarning shart-sharoitlar haqidagi fikrlari eshitildi. Tashrif yakunida esa, saqlanayotgan ayrim shaxslar bilan ularning hoxishiga ko‘ra Ombudsman tomonidan “Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq holi tarzda suhbatlar o‘tkazildi.
Ombudsman boshchiligidagi monitoring tashrifi ishtirokchilarining keyingi manzili, Nukus shahridagi 1-sonli Ruhiy-asab kasalliklari dispanseri bo‘ldi. Ushbu dispanserga amalga oshirilgan tashrif davomida ham asosiy eʼtibor bemorlarga yaratilgan shart-sharoitlar va ularning qonuniy huquqlari taʼminlanishiga qaratildi.Ushbu dispanserda tashrif kuni 396 nafar bemor davolanayotganligi maʼlum bo‘ldi.
Tashrif davomida, mazkur muassasada davolanayotgan bemorlarni oziq-ovqat bilan taʼminlovchi autsorsing xizmatini ko‘rsatuvchi tadbirkor tomonidan belgilangan meʼyorlar asosida va sifatli oziq-ovqat mahsulotlari berilayotganligi o‘rganildi hamda zaruriy tavsiyalar berildi.
Shuningdek, ushbu dispanserga amalga oshirilgan monitoring tashrifi davomida dispanser rahbariyatiga bolalarga xizmat ko‘rsatuvchi bo‘limida xavfsizlik qoidalariga amal qilgan holda bolalar o‘yingohi tashkil etish yuzasidan tavsiya berildi.
Ikki kunlik tashrif davomida, Nukus shahridagi Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni saqlashga mo‘ljallangan maxsus qabulxona, Nukus shahar ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtiruvchi boshqarmasining Vaqtincha saqlash hibsxonasi, Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Qoraqalpog‘iston Respublikasi mintaqaviy filiali, shuningdek Qo‘ng‘irot tumanida joylashgan 28 va 27-son Manzil-koloniyalariga ham monitoring tashriflari amalga oshirildi.
O‘rganish yakunlariga ko‘ra aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli muassasa rahbariga zaruriy tavsiyalar berildi.
Qayd etish lozimki, Ombudsman tomonidan qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha o‘tkazilgan monitoring natijalari Vakilning Oliy Majlis palatalariga  taqdim etadigan yillik axborotida aks etadi.

Омбудсманом и общественными группами при ней осуществлены мониторинговые визиты в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения в Республике Каракалпакстан
Известно, что в последние годы в нашей стране проводится масштабная работа по дальнейшему укреплению гарантий прав и свобод граждан, в том числе недопущению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
В частности, 26 июня 2021 года Президент Республики Узбекистан подписал Постановление № 5163 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток».
Согласно данному постановлению, Омбудсман и созданные при нем Общественные группы по выявлению и предотвращению пыток будут проводить регулярные мониторинговые посещения мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
Уполномоченный по правам человека Феруза Эшматова, сотрудники Секретариата и Региональный представитель Уполномоченного по правам человека в Республике Каракалпакстан Женисбай Шлымбетов и представители каракалпакской общественности в целях изучения состояния обеспеченности законных прав и интересов лиц, содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, 15-16 апреля провели ряд мониторинговых визитов в места лишения свободы в Каракалпакстане.
Двухдневный мониторинговый визит начался в следственном изоляторе № 2 в Нукусе. Этот следственный изолятор предназначен для содержания подсудимых под стражей в качестве меры пресечения. Общая вместимость 350 человек. В день визита было в следственном изоляторе содержались 252 человека. В ходе визита были осмотрены условия содержания обвиняемых и подсудимых, помещения для кратковременных встреч, медицинский блок и их жилые помещения.
В ходе мониторинга также отдельно изучался факт обеспечения заключенных питанием в соответствии с требованиями стандартов, утвержденных Кабинетом Министров, и условия хранения продуктов питания.
В ходе мониторингового визита в следственный изолятор было проведена групповая встреча с задержанными и выслушаны их мнения об условиях содержания. В завершение визита Омбудсман провел индивидуальные беседы с некоторыми задержанными по их просьбе в соответствии с Законом «Об Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Уполномоченном)».
Следующим адресом участников мониторингового визита во главе с Омбудсменом стал Психиатрический диспансер №1 в Нукусе. При посещении данного диспансера основное внимание было уделено условиям, созданным для пациентов и обеспечению их законных прав. В день визита в этом диспансере находилось на лечении 396 пациентов.
В ходе визита стало известно, что аутсорсинг питания пациентов в данном учреждении осуществляется в соответствии с установленными стандартами и качеством питания, и даны необходимые рекомендации.
Также в ходе мониторингового визита в диспансер руководству диспансера было рекомендовано установить детскую площадку в соответствии с правилами техники безопасности в отделении детского обслуживания.
В ходе двухдневного визита были проведены мониторинговые визиты  в специальную приемную для административно задержанных в г.Нукус, изолятор временного содержания Нукусского городского Координационного отдела внутренних дел, региональный филиал Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра наркологии Республики Каракалпакстан, а также в колонии-поселения №28 и 27 расположенным в Кунградском районе.
По результатам визитов администрации учреждений даны соотвествующие рекомендации по устранению выявленных недостатков.
Следует отметить, что результаты мониторингов по предупреждению пыток отражаются в ежегодном отчете Уполномоченного перед палатами Олий Мажлиса.