Shu kunlarda dunyo hamjamiyatining diqqat eʼtibori O‘zbekistonga qaratilgan. Chunki mamlakatda muhim siyosiy jarayon – O‘zbekiston Respublikasining Prezidenti saylovi kompaniyasiga start berildi. Mamlakatning keyingi besh yillik taqdiri aynan ushbu siyosiy voqea bilan chambarchas bog‘liq. Unda saylash huquqiga ega bo‘lgan barcha saylovchilar nomzodlarning saylovoldi dasturi bilan tanishgan holda hech bir taʼsir va tazyiqlarsiz o‘zi tanlagan nomzodga ovoz berishi lozim.
Zero, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 117-moddasida “...Saylovlar umumiy, teng va to‘g‘ridan-to‘g‘ri saylov huquqi asosida yashirin ovoz berish yo‘li bilan o‘tkaziladi. O‘zbekiston Respublikasining o‘n sakkiz yoshga to‘lgan fuqarolari saylash huquqiga egadirlar...” deb belgilangan.
Qayd etish lozimki, so‘nggi yillarda saylovga oid qonunchilikni xalqaro standartlarga mos ravishda takomillashtirilishi natijasida saylov jarayonlarini boshqarish bo‘yicha avtomatlashtirilgan tizim va saylovchilarning yagona elektron ro‘yxati joriy etildi. Xorijda vaqtincha yashab turgan mehnat muhojirlari, talabalar va boshqa yurtdoshlarimizga saylovda ishtirok etishlari uchun keng sharoitlar yaratildi. Ozodlikdan mahrum etilgan, biroq og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyat sodir etmagan mahkumlarga ovoz berish imkoniyati yaratildi.
Bu, albatta, Yangi O‘zbekistonda inson huquqlarining to‘liq kafolatlanishi borasida olib borilayotgan islohotlardan biri. Ushbu o‘zgarishlarning zamirida esa fuqarolarning o‘z xalqi va vatani kelajagiga daxldorlik hissini uyg‘otish kabi maqsadlar namoyon.
Hozirda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) jazoni ijro etish muassasalariga monitoring tashriflari davomida saylash huquqiga ega bo‘lgan mahbus va mahkumlarga ularning O‘zbekiston Respublikasining Prezidenti saylovida ishtirok etishi tushuntirilib, saylovga tayyorgarlik jarayonlarida inson huquqlarining to‘liq taʼminlanish holatlari o‘rganilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 5-moddasida sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan fuqarolar, shuningdek og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir etganligi uchun sudning hukmi bilan ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan shaxslar saylovda ishtirok etmasligi belgilangan.
Saylov kuni 18 yoshga to‘lgan, qamoqda saqlash joylarida ushlab turilgan hamda qamoqqa olingan shuningdek, ijtimoiy xavfi katta bo‘lmagan va uncha og‘ir bo‘lmagan jinoyatlar sodir etganligi uchun sudning hukmi bilan ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan shaxslar esa ovoz berish huquqiga egadirlar.
2019 yilda insonparvarlik tamoyili asosida saylov qonunchiligiga kiritilgan ushbu yangilik Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YEXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining 2014 yilgi  Parlament saylovlarini kuzatish bo‘yicha missiyasining tavsiyasida ham belgilangan edi. Ahamiyatlisi, Yevropaning qator demokratik davlatlari saylov qonunchiligida mahkumlarning saylov huquqlarini cheklash hanuzgacha saqlanib qolgan. O‘zbekiston esa xalqaro demokratik saylov tamoyillariga asosan, og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlarni sodir etmagan mahkumlarga saylovda ishtirok etish imkoniyatini berdi.
Ombudsman saylovga tayyorgarlik jarayonlarida aynan qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylaridagi maxsus ajratilgan binolarda yashirin ovoz berish uchun yetarli miqdorda kabinalar yoki xonalar tayyorlanganligi, saylov qutilari bilan taʼminlanganlik holatlarini o‘rganadi. Asosiy eʼtibor saylov uchastkasining belgilangan talablarga muvofiq saylovchilarning hech qanday tazyiq va taʼsirlarsiz yashirin ovoz berish huquqlari taʼminlanishi uchun mos tarzda jihozlanganligiga qaratiladi.
Belgilangan tartibga ko‘ra, saylash huquqiga ega mahkumlar qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylarida tuzilgan saylov uchastkalaridagi saylovchilar ro‘yxatiga kiritiladi. Saylovchilarning ro‘yxatlari esa mazkur muassasalar rahbarlari tomonidan taqdim etilgan maʼlumotlar asosida uchastka saylov komissiyasi tomonidan tuziladi va saylovchilar yagona elektron ro‘yxatiga kiritiladi. Agarda harakatlanish erkinligi cheklangan muassasalarda mahkumning saylash huquqi bo‘la turib unda ishtirok etishiga to‘sqinlik qilish holatlari bo‘yicha murojaatlar kelib tushsa, ular darhol joyiga chiqib o‘rganiladi.
Qayd etish lozimki, uchastka saylov komissiyasi saylovchilar ro‘yxati, saylash joyi va vaqti to‘g‘risida mahkum-saylovchilarni xabardor qilganida biror bir xato yoki noaniqlik to‘g‘risida uchastka saylov komissiyasiga shikoyat qilishi mumkin. Uchastka saylov komissiyasi 24 soat ichida murojaatni tekshirishi va xatoni yoki noaniqlikni bartaraf etishi yoxud murojaat qiluvchiga uning murojaati rad etilganligi to‘g‘risida asoslantirilgan javob berishi shart.
Saylov kuni qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylarining maʼmuriyati mahkumlarning saylov uchastkasiga kirib chiqishi va xavfsizligini taʼminlashi, shuningdek, ichki tartib-qoidalariga rioya etishi uchun masʼul hisoblanadi.
Qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylarida tuzilgan uchastka saylov komissiyalari mazkur muassasalarning maʼmuriyati bilan birgalikda saylovchilarni saylov to‘g‘risidagi qonun hujjatlari, saylovga tayyorgarlik ko‘rish, uni o‘tkazish jarayonlari, saylov o‘tkazish vaqti va tartibi hamda nomzodlar haqida xabardor qilib boradi.
Shuningdek, nomzodlarga, ularning ishonchli vakillariga, siyosiy partiyalarga fuqarolar bilan uchrashuvlar o‘tkazish orqali saylovoldi tashviqoti uchun teng sharoitlar yaratib berilishi lozim. Shundagina mahkumlar nomzodlar tomonidan ko‘tarilayotgan tashabbuslar asosida ulardan birini tanlaydi va saylash huquqidan foydalanadi. Ombudsman va uning mintaqaviy vakillari tomonidan olib boriladigan o‘rganishlarda ayni shu jixatlar eʼtiborga olinadi.
Xulosa o‘rnida aytish mumkinki, ushbu saylov jarayonlarida fuqarolarning saylash huquqini taʼminlash, ularga belgilangan tartib-taomillar asosida sharoitlar yaratish va saylovni ochiq, adolatli va albatta teng saylov huquqi asosida o‘tkazilishi muhim ahamiyatga ega. Chunki ushbu jarayonlar O‘zbekistonning jahonda tutgan o‘rni, xalqaro nufuzi va imidjiga bevosita va bilvosita taʼsir ko‘rsatadi. Mamlakat kelajagiga befarq bo‘lmang! Saylovlarda o‘z ovozingiz bilan ishtirok eting. Zero, bu Sizning Bosh qomusimizda aks etgan siyosiy huquqingizdir.

Омбудсмен: Для осужденных, имеющих право голоса, должны быть созданы все условия
В эти дни внимание мировой общественности приковано к Узбекистану. Ведь в стране начался важный политический процесс - избирательная кампания по выборам Президента Республики Узбекистан. С этим политическим событием тесно связана судьба страны на ближайшие пять лет. Все имеющие право голоса избиратели должны проголосовать за кандидата по своему выбору без какого-либо влияния или давления, ознакомившись с предвыборной программой кандидатов.
Статья 117 Конституции Республики Узбекистан гласит, что «... Выборы проводятся на основе всеобщего, равного и прямого избирательного права при тайном голосовании. Граждане Республики Узбекистан, достигшие восемнадцатилетнего возраста, имеют право голоса ...».
Следует отметить, что в последние годы в результате совершенствования избирательного законодательства в соответствии с международными стандартами внедрены автоматизированная система управления избирательным процессом и единый электронный список избирателей. Созданы широкие условия для участия в выборах трудовых мигрантов, студентов и других граждан, временно проживающих за рубежом. Осужденным, которые были заключены в тюрьму, но не совершили тяжкое преступление с отягчающими обстоятельствами, была предоставлена возможность голосовать.
Это, безусловно, одна из важнейших реформ, проводимых в Новом Узбекистане, чтобы полностью гарантировать права человека. В основе этих изменений лежат такие цели, как привитие гражданам чувства причастности к будущему своего народа и страны.
В настоящее время Уполномоченный Олий Мажлиса разъясняет заключенным и осужденным значение их участия в выборах Президента Республики Узбекистан во время мониторинговых визитов в пенитенциарные учреждения, а также изучает полное соблюдение прав человека в преддверии выборов.
Статья 5 Избирательного кодекса Республики Узбекистан гласит, что в выборах не могут участвовать граждане, признанные судом недееспособными, а также лица, задержанные в местах лишения свободы за тяжкие и особо тяжкие преступления.
Право голоса имеют лица, достигшие 18-летнего возраста в день выборов, заключенные в тюрьму, не входящие в группу высокого социального риска и задержанные в местах лишения свободы за совершение менее тяжких преступлений.
Это нововведение, которое было внесено в избирательное законодательство на основе принципов гуманности в 2019 году, также было указано в рекомендации миссии наблюдателей Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) по парламентским выборам 2014 года. Примечательно, что избирательное законодательство ряда европейских демократических стран по-прежнему ограничивает избирательное право заключенных.
В соответствии с принципами международных демократических выборов, Узбекистан предоставил заключенным, не совершившим тяжких и особо тяжких преступлений, возможность участвовать на выборах.
В преддверии выборов омбудсмен проверяет соответствие кабин и урн для голосования и использование урн для голосования в специально отведенных местах содержания под стражей. Основное внимание уделяется тому, чтобы избирательный участок был оборудован надлежащим образом для обеспечения права избирателей на тайное голосование без какого-либо давления или влияния в соответствии с установленными требованиями.
В установленном порядке осужденные, имеющие право голоса, включаются в списки избирателей на избирательных участках, составляемые в местах лишения свободы. Списки избирателей составляются участковой избирательной комиссией на основании информации, предоставляемой руководителями этих учреждений, и включаются в единый электронный список избирателей. Если в учреждениях с ограничением свободы передвижения поступают жалобы о случаях воспрепятствования осужденному в применении избирательного права, они подлежат немедленному расследованию на месте.
Следует отметить, что участковая избирательная комиссия обязана рассмотреть жалобу на ошибки или неточности в сообщении осужденным избирателям списка избирателей, места и времени проведения выборов в течение 24 часов и устранить ошибку или неточность либо дать заявителю мотивированный ответ на отклонение его жалобы.
В день выборов администрация мест содержания под стражей и лишения свободы несет ответственность за обеспечение доступа заключенных к избирательному участку и обеспечение их безопасности, а также за соблюдение внутренних процедур.
Участковые избирательные комиссии, сформированные в местах содержания под стражей и лишения свободы, вместе с администрацией этих учреждений должны информировать избирателей о законодательстве о выборах, подготовке и проведении выборов, сроках и порядке выборов, а также кандидатах.
Кандидатам, их доверенным лицам и политическим партиям также должны быть предоставлены равные условия для агитации путем проведения встреч с гражданами. Только тогда осужденные выберут одного из них на основе выдвинутых кандидатами инициатив и воспользуются своим избирательным правом. В исследовании, проведенном Уполномоченным по правам человека и его региональными представителями, учтены именно эти особенности.
В заключение следует отметить, что важно обеспечить право граждан голосовать в избирательных процессах, создать для них условия в соответствии с установленными процедурами и провести выборы на основе открытого, справедливого и, конечно, равного избирательного права. Данные  процессы влияют на положение Узбекистана в мире, его международный престиж и имидж. Не оставайтесь равнодушными к будущему страны! Участвуйте в выборах со своим голосом. Так как это ваше политическое право, которое отражено в нашем основном Законе.