Ombudsman Samarqand viloyatida bo‘lib, inson huquqlarining taʼminlanish holatlarini o‘rgandi
Maʼlumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) huzurida qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlarini tashkil etish hamda ushbu jamoatchilik guruhlari bilan birgalikda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga muntazam ravishda monitoring tashriflarini amalga oshirish lozimligi qayd etilgan.
Shu munosabat bilan Ombudsman va jamoatchilik guruhi tomonidan milliy preventiv mexanizm doirasida qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish maqsadida Samarqand viloyatidagi harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan muassasalarga monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili, Ombudsman Kotibiyati xodimlari hamda Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili tegishli davlat idoralari va mahalliy hokimiyat masʼullaridan iborat ishchi guruhi dastlab Samarqand shahrida joylashgan Respublika ixtisoslashtirilgan Narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Samarqand mintaqaviy filialida bo‘lib, bu yerda davolanayotgan bemorlar va ular uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishishdi. Ishchi guruhi asosiy eʼtiborni bemorlarning davolanishi, dam olishi, ovqatlanishi, shuningdek ular uchun ajratilayotgan dori-darmon vositalari bilan taʼminlanganlik darajasiga qaratishdi.
Mazkur filial 1983 yilda barpo etilib, davolanish uchun 240 o‘ringa mo‘ljallangan. Uning 100 o‘rni sud qarori bilan majburiy tarzda davolanadigan shaxslar uchun ajratilgan. Majburiy tartibda olib kelingan shaxslar 6 oydan 1 yilga qadar davolanishadi. Monitoring tashrifi vaqtida muassasada barcha o‘rinlar band bo‘lib, ularning 6 nafari ayollar bo‘lgan.
Ombudsman boshchiligidagi jamoatchilik guruhi aʼzolarining eʼtiborini palatalarda 16-18 nafargacha shaxslar saqlanayotganligi, ularning yotoq joylari bir-biriga juda yaqin joylashtirilganligi va binoning ikkala tomonida zavodlar mavjudligi sabab doimiy shovqin saqlanib turganligi tortgan.
Narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi filiali direktori Nargiza Kenjayevaning taʼkidlashicha, bino nostandart bo‘lganligi sabab  bemorlarni joylashtirish bilan bog‘liq bir qator muammolar yuzaga kelib, bu haqida viloyat hokimligiga murojaat qilingan.
2022 yilgi Investitsiya dasturiga muvofiq mazkur muassasa uchun yangi binoni qurish ishlari boshlanishi maʼlum qilingan.
Ombudsman rahbarligidagi jamoatchilik guruhining keyingi manzili Samarqand shahridagi 38-sonli manzil-koloniyasi bo‘ldi. Ishchi guruh tomonidan mahkumlar uchun bu yerda yaratilgan sharoitlar, xususan yuvinish xonalari, mahkumlarning yotoq joylari hamda oshxonalarning sanitariya-gigiyena talablariga javob berishi holatlari, shuningdek intizomiy bo‘linma ko‘zdan kechirildi. Monitoring doirasida “Ombudsman qutisi”ni barcha mahkumlar ko‘rishi mumkin bo‘lgan va videokamera obyektividan holi bo‘lgan joyga ko‘chirish bo‘yicha tavsiya berildi.
Tashrifda koloniyadagi uzoq muddatli uchrashuv xonalari, huquqiy va badiiy adabiyotlar bilan jamlagan kutubxona hamda mehnat qilish va bo‘sh vaqtni mazmunli o‘tkazish uchun yaratilgan boshqa sharoitlar o‘rganildi.
Samarqand viloyati Ichki ishlar boshqarmasi Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni saqlash uchun mo‘ljallangan Maxsus qabulxonada o‘tkazilgan monitoringda aniqlanishicha, bu muassasa 2020 yilda qurilgan bo‘lib, unga ovoz va tasvirlarni yozib oluvchi 22 ta videokamera o‘rnatilgan. Yozuvlar esa to‘g‘ridan-to‘g‘ri respublika darajasida markazlashgan holda kuzatilib boriladi. Muassasa esa biron-bir videokamerani vaqtincha bo‘lsada, o‘chirish imkoniyatiga ega emas. 0,70 ga maydonga ega muassasada 56 nafar shaxs saqlanmoqda, ulardan 5 nafari ayol.
Viloyat Asab-ruhiy kasalliklari dispanserida davolanayotgan jami 896 nafar bemorning 342 nafarini ayollar va 16 nafarini bolalar tashkil etadi. Dispanser hududida bemorlarning sayr qilishi hamda toza havodan bahramand bo‘lishlari uchun keng hudud ajratilib, obodonlashtirilgan. Bino ichkarisi yaxshi taʼmirlangan, kerakli mebellar va tibbiyot jihozlari bilan taʼminlangan.
Bemorlarni davolash, ularni dori-darmonlar bilan taʼminlashga doir kamchiliklar aniqlanmadi. Ammo, kuzatuvchilar tomonidan bemorlarga taom tayyorlash uchun shartnoma asosida jalb qilingan autsorsing xizmatining sanitariya-gigiyena qoidalariga amal qilishi va taom tayyorlashda ishlatilayotgan go‘sht mahsulotlarining sifati bilan bog‘liq eʼtirozlar bildirildi.
Shu bilan birga, Samarqand viloyatidagi bir nechta vaqtincha saqlash hibsxonalarida yaratilgan sharoitlar ham o‘rganildi.

Ombudsman visited Samarkand region and studied the issue of human rights protection
It is known that in the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 26, 2021 "On additional measures to improve the system for detecting and preventing torture", it is noted that it is necessary to create public groups to identify and prevent cases of torture under the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and, together with these public groups, conduct regular follow-up visits to places of detention of persons with disabilities.
In this regard, the Authorized Person for Human Rights and a public group within the framework of the national preventive mechanism conducted monitoring visits to institutions for holding persons with disabilities in the Samarkand region in order to identify and prevent cases of torture.
A public group consisting of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights, employees of the Secretariat of the Authorized Person for Human Rights and the regional representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region visited the Samarkand regional branch of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center for Addiction Treatment, where it got acquainted with the patients and the conditions created for them. The main focus of the working group was on the level of treatment, rest, nutrition, as well as the level of medical supplies provision for patients.
The branch was established in 1983 and has a capacity of 240 beds. Its 100 seats are reserved for persons subject to compulsory treatment by court order. Persons of compulsory detention receive treatment from 6 months to 1 year.
At the time of the monitoring visit, all places in the institution were occupied, 6 of which were occupied by women.
Members of the community group, led by the Ombudsman, noted that the wards housed 16-18 people, that their beds were very close to each other, and that there was constant noise due to the presence of factories on both sides of the building.
Nargiza Kenjaeva, director of a branch of the Scientific and Practical Medical Center for Narcology, said that the building is non-standard and that there are a number of problems with the accommodation of patients, which were reported to the regional administration.
In accordance with the Investment Program for 2022, it was announced that the construction of a new building for this establishment will begin. The public group reviewed the conditions created here for the prisoners, in particular, checked whether the bathrooms, dormitories, kitchens, as well as the disciplinary block meet the sanitary and hygienic requirements. As part of the monitoring, it was recommended to move the ombudsman's box to a place where all prisoners could see it and where there is no video camera.
During the visit, the group examined the long-term meeting rooms in the colony, the library with legal and fiction literature, and other conditions created for full-fledged work and recreation.
Monitoring carried out in the Special Reception Office of the Samarkand Regional Department of Internal Affairs on the conclusion of administrative detainees showed that the isolation ward was built in 2020 and is equipped with 22 video and audio cameras. Records are tracked directly at the national level. The institution does not have the ability to turn off the video camera, albeit temporarily. The facility, covering an area of 0.70 hectares, houses 56 people, including 5 women.
Of the 896 patients undergoing treatment at the regional neurological dispensary, 342 are women and 16 children. A large area has been allocated and landscaped in the outpatient clinic so that patients can walk in the fresh air. The building has been renovated, equipped with the necessary furniture and medical equipment.
There were no shortcomings in the treatment of patients and their medical supplies provision. However, observers complained that the outsourcing service that was given to the patients for cooking and the quality of the meat products used for cooking did not meet hygiene requirements.
At the same time, the conditions created in several temporary detention centers in the Samarkand region were studied.
A public group operating under the National Preventive Mechanism under the Ombudsman will continue monitoring visits to institutions where people with disabilities are held throughout the country.