Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) nomiga Qashqadaryo viloyati Qarshi tumanining Ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikasida ishlab kelayotgan va 2018 yilda bola parvarishi taʼtiliga chiqqan xamshira S.K.ning o‘z lavozimiga tiklanishi yuzasidan murojaati kelib tushdi.
Murojaatda aytilishicha, 2016–2018 yillarda Ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikaning stomatologiya shifokori xonasida xamshira lavozimida mehnat qilayotgan va 2021 yilda bola parvarishi taʼtilidan qaytgan xamshiraga rahbariyat tomonidan boshqa xodimning o‘rniga o‘rindoshlik asosida ishga o‘tishi taklif qilingan. Poliklinika bosh shifokori, xamshira rozi bo‘lmasa-da, uni o‘rindoshlik asosida boshqa ishga qabul qilinishini talab qilgan.
Mazkur murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, atroflicha o‘rganilishi natijasida ko‘tarilgan muammo ijobiy hal etildi. Hozirgi kunda xamshira o‘z lavozimiga tiklanib, mehnat faoliyatini davom ettirmoqda.
Sog‘liqni saqlash tizimida faoliyat yuritib kelayotgan fuqaro  J.M.ning Ombudsmanga yo‘llangan murojaatida u 2021 yilning aprel oyida buyruq asosida Surxondaryo viloyati Oltinsoy tumani tibbiyot birlashmasining qabul bo‘limiga xamshira lavozimiga ishga qabul qilingan. Ammo, murojaatda qabul bo‘limining katta hamshirasi B.R. tomonidan xamshira J.M.ning ish faoliyatiga to‘sqinlik qilinayotganligi aytib o‘tilgan.
Mazkur murojaat Ombudsman nazoratiga olinib o‘rganilganda, unda ko‘rsatilgan holat o‘z tasdig‘ini topgan. Natijada mehnat intizomi va ichki tartib-qoidalarini buzgan hamda ish joyida xodimlar o‘rtasida nosog‘lom  muhitni keltirib chiqargan katta xamshiraga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 181-moddasi 2-qismiga muvofiq “xayfsan” intizomiy jazo chorasi qo‘llanilgan.

Согласно обращению, медсестре, которая в 2016-2018 годах работала в стоматологическом кабинете Многопрофильной центральной поликлиники и вернулась из декретного отпуска в 2021 году, руководство предложило работать по совместительству вместе с другим наемным рабочим.Несмотря на то, что медсестра не согласилась, главный врач поликлиники потребовала, чтобы ее взяли на работу по совместительству.
Обращение взято на контроль омбудсмена, и в результате тщательного изучения вопрос был решен. В настоящее время медсестра восстановлена и продолжает свою трудовую деятельность.
В обращении к Уполномоченному по правам человека гражданина, работающего в системе здравоохранения Ж.М., сказано, что она в апреле 2021 г.на основании приказа была принята на работу медсестрой приемного отделения Медицинского объединения Алтынсайского района Сурхандарьинской области. Однако согласно обращению, старшая медсестра приемного отделения Б.Р.препятствовала деятельности медсестры Ж.М.
Когда обращение было рассмотрено омбудсменом, ситуация подтвердилась. В результате к старшей медсестре, нарушившей трудовую дисциплину и правила внутреннего распорядка и создавшей нездоровую среду среди сотрудников на рабочем месте, было применено «суровое» дисциплинарное взыскание в соответствии с частью 2 статьи 181 Трудового кодекса Республики Узбекистан.