Ombudsmanning Xorazmdagi vakili hibsxonada saqlanayotgan mahbus murojaatini o‘rgandi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Xorazm viloyatidagi mintaqaviy vakili Xamro Bektemirovga Viloyat IIB vaqtincha saqlash hibsxonasida ushlab turilgan mahbus murojaat qilgan edi.
Ombudsman qutisi orqali yuborilgan ushbu murojaatni o‘rganish maqsadida Xamro Bektemirov tegishli hibsxonaga borib mahbus bilan uchrashdi.
Qabul davomida mahbus ancha yillardan beri oyoq og‘rig‘idan qiynalib kelishi, lekin kasallik zo‘raygani sababli chuqurlashtirilgan tibbiy xizmat ko‘rsatilishida yordam so‘rab murojaat qildi.
Ushbu murojaat joyida hal etilib, bemor mahbusga sifatli tibbiy yordam ko‘rsatilishi taʼminlandi va hibsxona rahbariyatiga aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Mintaqaviy vakil tomonidan tavsiyalar berildi.

Для расследования жалобы, полученной через ящик Омбудсмана Хамро Бектемиров, направился в соответствующую тюрьму и встретился с задержанным.
Во время встречи задержанный пожаловался, что в течении многих лет страдал от болей в ногах, но по мере прогрессирования болезни он решил обратиться за помощью в оказании основательной медицинской помощи.
Это обращение было рассмотрено на месте, пациенту была оказана качественная медицинская помощь, а региональный представитель дал администрации тюрьмы рекомендации по устранению выявленных недостатков.
В тот же день представитель Уполномоченного по правам человека в Хорезме разрешил обращение другого гражданина. Женщина, долгое время искавшая работу, была обустроена на работу воспитателем в одном из дошкольных учреждений провинции.