Qayd etish lozimki, yurtimizda xotin-qizlarning ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy faolligini oshirish, ularning maʼnaviy va intellektual salohiyatini yuksaltirish, salomatligini mustahkamlash, oila, onalik va bolalikni muhofaza qilish bo‘yicha imkoniyatlar hamda huquqiy kafolatlar yaratilgan.
Mamlakatda sog‘lom oilani shakllantirish, oilada yuksak darajadagi maʼnaviy-axloqiy muhitni qaror toptirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, yoshlarni oila qurishga tayyorlash, oila mustahkamligini taʼminlash va uning manfaatlarini himoya qilish, sog‘lom bola tug‘ilishi va uni tarbiyalash masalalari davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan.
Bu boradagi islohotlar respublikamizning chekka hududlariga yetib borishi va xotin-qizlar davlatning qo‘llab-quvvatlashi va himoyasida ekanini bilishi zarur.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan hozirgi kunda “Ayollar daftari”da 630 mingdan ziyod xotin-qiz ro‘yxatda turgani, ulardan 200 ming nafari ishsiz ekani hamda ayollar o‘rtasida jinoyatchilik, oilada zo‘ravonlik va tazyiq holatlari, afsuski, hali ham uchrayotgani kuyinchaklik bilan qayd etildi. Ushbu raqamlar esa bevosita islohotlarning barcha mahallalar kesimida birday ishlamayotganini, joylardagi baʼzi mansabdor shaxslar tomonidan murojaatlar yuzaki ko‘rilayotganidan dalolat.
Xotin-qizlarning huquqlarini himoya qilish Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatining ustuvor vazifalaridan biri sanaladi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (Ombudsmanga) 2021 yilda 18738 ta murojaat kelib tushgan bo‘lsa, uning 8054 tasi yaʼni 42,9 foizi xotin-qizlar tomonidan yuborilgan.
To‘g‘ri, mamlakatimizda ijtimoiy munosabatlar sohasida yuz berayotgan barcha yangilanish jarayonlari muayyan qiyinchiliklarsiz kechmaydi. Fuqarolar oila-nikoh munosabatlarida tez-tez ana shunday muammolarga duch kelishmoqda va bu Vakilga yo‘llagan murojaatlarida o‘z aksini topmoqda.
2021 yilida oilani himoya qilish bilan bog‘liq jami 391 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, ularning 228 tasida oilada ayolning turmush o‘rtog‘i tomonidan tahqirlanishi, 91 tasida Voyaga yetmaganlarning huquqlari, 17 tasida oilada turmush o‘rtoqlaridan birining ota-onasi va yaqin qarindoshlari tomonidan tahqirlanishi, 17 tasida farzandini o‘z qaramog‘iga olish bo‘yicha, 7 tasida bolalarni ota-onasining uy-joyiga bo‘lgan huquqlari va 31 tasida boshqa holatlar taʼkidlangan.
Ushbu murojaatlar Ombudsman tomonidan darhol nazoratga olinib, tegishli chora-tadbirlar ko‘riladi. Lekin, tan olish kerakki xotin-qizlar orasida o‘z huquqlarini yaxshi bilmaydigan, doimo qiynoqqa uchragani uchun qo‘rqoq, ojiza, himoyasiz bo‘lib qolgan, huquqiy xabardorligi yetarli darajada bo‘lmaganlari ham bor. Ular Ombudsmanga murojaat qilmasa biz ham ularning og‘riqli muammolaridan bexabar qolishimiz mumkin.
Davlatimiz rahbari ayollarning huquqiy himoyasini kuchaytirish masalasiga alohida urg‘u berib, bugungi kunda tazyiq va zo‘ravonlikka uchragan ayollarni himoyaga olish tizimini takomillashtirish zarurati bor ekanini qayd etdi. Haqiqatdan ham tazyiqqa uchragan ayollar 30 kun muddatga alohida himoyaga olinadi, undan keyingi jarayonlarning borishi bo‘yicha tizimda bo‘shliqlar mavjud.
Kelgusida ayollarning tazyiq va zo‘ravonlikdan himoyasi sud tomonidan taʼminlanishi, alohida himoyaga olish muddatining bir yilgacha belgilanishi esa ularga yetarli darajada psixologik, ijtimoiy, huquqiy yordam berilishi va ish bilan taʼminlanishiga xizmat qiladi.
Davlat rahbari videoselektor yig‘ilishida xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash masalasi mamlakatimizning taraqqiyot strategiyasida eng muhim yo‘nalishlardan biri sifatida belgilangani va ularning ijrosini tizimli tarzda, har bir mahalla kesimida amalga oshirish uchun Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasini tashkil etish to‘g‘risida Prezident farmoni qabul qilinganini qayd etdi.
Albatta islohotlarni har bir mahalla kesimida amalga oshirish ko‘plab huquqlari qo‘pol ravishda buzilgan yoki chetlab o‘tilgan himoyasiz va ojiz xotin qizlarni aniqlash va ularga amaliy yordam berishga zamin yaratadi.
Taʼkidlash joizki, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar keng qamrovli bo‘lib, ular xotin-qizlarni taʼlim olishi, ish va uy-joy bilan taʼminlanishi, ularga teng mehnat sharoitlari yaratilishi bir so‘z bilan aytganda har tomonlama qo‘llab-quvvatlashni o‘z ichiga oladi. Davlat rahbari ham o‘z maʼruzasida “Endi har bir mahallada ayollarning dardi bilan yashaydigan tizim bo‘ladi. Qaysi ayolga nima kerakligi, o‘qishi, davolanishi, bolalari tarbiyasi bo‘yicha mening stolimda adolatli raqam bo‘ladi, – deb taʼkidladi.
Qolaversa, 2022 yil 1 sentyabrdan xususiy sektorda rasmiy ishlayotgan ayollarga homiladorlik nafaqasini davlat tomonidan to‘lash tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatma berilgani xotin-qizlarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashdagi muhim qadam hisoblanadi. Bu barcha uchun teng shart-sharoitlar yaratilishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, yig‘ilishda ipoteka kreditlari bo‘yicha ajratiladigan subsidiyalarning kamida 40 foizi xotin-qizlarga yo‘naltirilishi belgilandi.
Ularning salomatligini tiklash bo‘yicha ham aniq tadbirlar amalga oshiriladi. Xususan, joriy yilda 6 ming nafar ayolga yuqori texnologik tibbiy yordam ko‘rsatiladi. Nogironligi bo‘lganlar reabilitatsiya vositalari bilan taʼminlanadi. 3 million nafar xotin-qiz onkologik skriningdan o‘tkaziladi. Shuningdek, qizlarni emlash, fertil yoshdagi ayollarni dori va vitaminlar bilan bepul taʼminlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ayniqsa, 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Xotin-qizlar taʼlimini qo‘llab-quvvatlash dasturi ishlab chiqilishi jamiyatimizda olima ayollar ulushini sezilarli oshirish xizmat qiladi. Chunki dasturga ko‘ra, davlat-xususiy sherikchilik asosida to‘qimachilik sohasida alohida universitet tashkil etish, yangi o‘quv yilidan boshlab, taʼlim kontraktlarini to‘lash uchun qizlarga ilk marotaba 7 yil muddatga foizsiz kredit berish joriy qilinadi.
Kelgusi o‘quv yilidan boshlab, magistraturada o‘qiyotgan qizlarning kontrakt pullari to‘liq byudjetdan qoplab berilishi, ehtiyojmand oila vakillari, ota yoki onasini yo‘qotgan talaba qizlarning taʼlim kontrakti mahalliy byudjetdan to‘lanishi, shuningdek, doktorantura yo‘nalishida xotin-qizlar uchun har yili kamida 300 tadan maqsadli kvota ajratilishi va boshqa tashabbuslar mamlakatimizda har sohada gender tengligi taʼminlanishiga va rivojlanish ko‘rsatkichlarining jadallashishiga zamin yaratadi.
Xulosa o‘rnida aytish mumkinki, mamlakatda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida yana bir muhim qadam qo‘yildi. Maqsad aniq va ulug‘vor, harakatda esa hamohanglik bo‘lishi zarur. Ushbu maqsad yo‘lida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) yangi tashkil etilgan Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi bilan hamkorlikda ishlashga tayyor.

Обеспечение прав женщин – приоритет государственной политики
На состоявшемся на днях видеоселекторном совещании под председательством главы государства по вопросам системы поддержки женщин и дальнейшего укрепления их положения в обществе были обсуждены актуальные задачи сегодняшнего дня.
Следует отметить, что в нашей стране созданы возможности и правовые гарантии по повышению социально-экономической, политической активности женщин, повышению их духовного и интеллектуального потенциала, укреплению их здоровья, защите семьи, материнства и детства.
Актуальны вопросы формирования здоровой семьи в стране, создания необходимых условий для высокого уровня духовно-нравственной среды в семье, подготовки молодежи к браку, обеспечения стабильности семьи и защиты ее интересов, рождения и воспитания здорового ребенка были подняты до уровня государственной политики.
Реформы в этом направлении должны охватить отдаленные районы нашей республики и дать женщинам понять, что они находятся под защитой и поддержкой государства.
Президент Шавкат Мирзиеев отметил, что в настоящее время в “женских тетрадях”числятся более 630 тысяч женщин, из них 200 тысяч являются безработными, и, к сожалению, случаи преступности, насилия и притеснений среди женщин все еще встречаются. Эти цифры показывают, что прямые реформы не работают одинаково во всех махаллях, а обращения рассматрываются некоторыми местным чиновниками поверхно.
Защита прав женщин является одним из приоритетов Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана).К Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) в 2021 году поступило 18 738 обращений, из них 8 054, или 42,9%, поступило от женщин.
Необходимо признать, что все процессы обновления, происходящие в области общественных отношений в нашей стране, не обходятся без определенных трудностей. Граждане часто сталкиваются с такими проблемами в семейно-брачных отношениях, что находит отражение в их обращениях к Омбудсману.
Всего в 2021 году поступило 391 обращений на защиту семьи, в том числе 228 случаев жестокого обращения с женщиной со стороны мужа в семье, 91 случай нарушение прав несовершеннолетних, 17 обращений о жестокости со стороны родителей и близких родственников супругов, в 17 обращениях вопрос опеки над ребенком и в 7 случаях-права детей на родительское жилье и в 31 случаях - другие обстоятельства.
Данные обращения были немедленно взяты Омбудсманом на контроль и приняты соответствующие меры. Однако необходимо признать, что некоторые женщины плохо знают свои права, боятся, становятся беспомощными, беззащитными из-за постоянных пыток, не обладают достаточной правовой осведомленностью. Мы также можем не знать об их сложной ситуации когда они не обращаются к Омбудсману.
Глава нашего государства, подчеркнув необходимость усиления правовой защиты женщин, отметил, что сегодня существует необходимость совершенствования системы защиты женщин, подвергшихся преследованиям и насилию. Женщины, которые действительно подвергаются притеснению и насилию, находятся под особой защитой государства в течение 30 дней, после чего в системе возникают пробелы по мере развития процесса.
В дальнейшем защиту женщин от притеснений и насилия будет обеспечивать суд, а срок специальной защиты составит до одного года, что обеспечит им адекватную психологическую, социальную, юридическую помощь и трудоустройство.
Глава государства отметил, что вопрос поддержки женщин определен как одно из важнейших направлений в стратегии развития страны и для их системной реализации в каждой территориальной единице и принят Указ Президента о создании Государственного комитета по делам семьи и женщин.
Безусловно, реализация реформ в каждом районе заложит основу для выявления и оказания практической помощи незащищенным женщинам, многие права которых были грубо нарушены или ущемлены.
Следует отметить, что проводимые в нашей стране реформы носят комплексный характер, включая обеспечение женщин образованием, трудоустройством и жильем, создание для них равных условий труда, словом, всестороннюю поддержку. В своем выступлении глава государства сказал: «Теперь в каждом микрорайоне будет система, которая будет жить проблемами женщин. На моем столе будут реальные цифры по поводу того, что нужно женщинам для учебы, что ей нужно лечить, что ей нужно для воспитания детей».
Кроме того, важным шагом в социальной поддержке женщин является то, что с 1 сентября 2022 года систему государственных выплат пособий по беременности и родам женщинам, официально работающим в частном секторе. Это служит для создания равных условий для всех.
На совещании также было отмечено, что не менее 40% ипотечных субсидий будет направлено именно женщинам.
Также будут приняты конкретные меры по восстановлению их здоровья. В частности, в этом году высокотехнологичную медицинскую помощь получат 6 тысяч женщин. Инвалиды будут обеспечиваться реабилитационными средствами, 3 миллиона женщин будут обследованы на наличие рака. Также даны задания по вакцинации девочек и бесплатному обеспечению женщин детородного возраста лекарствами и витаминами.
В частности, разработка программы поддержки женского образования на 2022-2026 годы позволит значительно увеличить долю женщин-ученых в нашем обществе. Согласно программе создания отдельного вуза в сфере текстиля на основе государственно-частного партнерства, начиная с нового учебного года впервые будут введены беспроцентные кредиты для девушек на 7 лет на выплату образовательных контрактов.
Начиная со следующего учебного года контрактные деньги девушек, обучающихся в магистратуре, будут полностью возмещаться из бюджета, контракт на обучение малообеспеченных семей, студенток, потерявших одного из родителей, будет оплачиваться из местного бюджета, а также не менее 300 целевых квот в год для женщин-докторантов и другие инициативы, что проложит путь к обеспечению гендерного равенства во всех сферах в нашей стране и ускорению показателей развития.
В заключение стоит отметить, что  вышеотмеченными реформами был сделан еще один важный шаг для поддержки женщин в стране. Цель должна быть ясной и славной, и в действиях должна быть гармония. С этой целью Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) заявляет о готовности работать с вновь созданным Государственным комитетом по делам семьи и женщин.