Qayd etish lozimki, yurtimizda xotin-qizlarning ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy faolligini oshirish, ularning maʼnaviy va intellektual salohiyatini yuksaltirish, salomatligini mustahkamlash, oila, onalik va bolalikni muhofaza qilish bo‘yicha imkoniyatlar hamda huquqiy kafolatlar yaratilgan.
Mamlakatda sog‘lom oilani shakllantirish, oilada yuksak darajadagi maʼnaviy-axloqiy muhitni qaror toptirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, yoshlarni oila qurishga tayyorlash, oila mustahkamligini taʼminlash va uning manfaatlarini himoya qilish, sog‘lom bola tug‘ilishi va uni tarbiyalash masalalari davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan.
Bu boradagi islohotlar respublikamizning chekka hududlariga yetib borishi va xotin-qizlar davlatning qo‘llab-quvvatlashi va himoyasida ekanini bilishi zarur.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan hozirgi kunda “Ayollar daftari”da 630 mingdan ziyod xotin-qiz ro‘yxatda turgani, ulardan 200 ming nafari ishsiz ekani hamda ayollar o‘rtasida jinoyatchilik, oilada zo‘ravonlik va tazyiq holatlari, afsuski, hali ham uchrayotgani kuyinchaklik bilan qayd etildi. Ushbu raqamlar esa bevosita islohotlarning barcha mahallalar kesimida birday ishlamayotganini, joylardagi baʼzi mansabdor shaxslar tomonidan murojaatlar yuzaki ko‘rilayotganidan dalolat.
Xotin-qizlarning huquqlarini himoya qilish Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatining ustuvor vazifalaridan biri sanaladi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (Ombudsmanga) 2021 yilda 18738 ta murojaat kelib tushgan bo‘lsa, uning 8054 tasi yaʼni 42,9 foizi xotin-qizlar tomonidan yuborilgan.
To‘g‘ri, mamlakatimizda ijtimoiy munosabatlar sohasida yuz berayotgan barcha yangilanish jarayonlari muayyan qiyinchiliklarsiz kechmaydi. Fuqarolar oila-nikoh munosabatlarida tez-tez ana shunday muammolarga duch kelishmoqda va bu Vakilga yo‘llagan murojaatlarida o‘z aksini topmoqda.
2021 yilida oilani himoya qilish bilan bog‘liq jami 391 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, ularning 228 tasida oilada ayolning turmush o‘rtog‘i tomonidan tahqirlanishi, 91 tasida Voyaga yetmaganlarning huquqlari, 17 tasida oilada turmush o‘rtoqlaridan birining ota-onasi va yaqin qarindoshlari tomonidan tahqirlanishi, 17 tasida farzandini o‘z qaramog‘iga olish bo‘yicha, 7 tasida bolalarni ota-onasining uy-joyiga bo‘lgan huquqlari va 31 tasida boshqa holatlar taʼkidlangan.
Ushbu murojaatlar Ombudsman tomonidan darhol nazoratga olinib, tegishli chora-tadbirlar ko‘riladi. Lekin, tan olish kerakki xotin-qizlar orasida o‘z huquqlarini yaxshi bilmaydigan, doimo qiynoqqa uchragani uchun qo‘rqoq, ojiza, himoyasiz bo‘lib qolgan, huquqiy xabardorligi yetarli darajada bo‘lmaganlari ham bor. Ular Ombudsmanga murojaat qilmasa biz ham ularning og‘riqli muammolaridan bexabar qolishimiz mumkin.
Davlatimiz rahbari ayollarning huquqiy himoyasini kuchaytirish masalasiga alohida urg‘u berib, bugungi kunda tazyiq va zo‘ravonlikka uchragan ayollarni himoyaga olish tizimini takomillashtirish zarurati bor ekanini qayd etdi. Haqiqatdan ham tazyiqqa uchragan ayollar 30 kun muddatga alohida himoyaga olinadi, undan keyingi jarayonlarning borishi bo‘yicha tizimda bo‘shliqlar mavjud.
Kelgusida ayollarning tazyiq va zo‘ravonlikdan himoyasi sud tomonidan taʼminlanishi, alohida himoyaga olish muddatining bir yilgacha belgilanishi esa ularga yetarli darajada psixologik, ijtimoiy, huquqiy yordam berilishi va ish bilan taʼminlanishiga xizmat qiladi.
Davlat rahbari videoselektor yig‘ilishida xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash masalasi mamlakatimizning taraqqiyot strategiyasida eng muhim yo‘nalishlardan biri sifatida belgilangani va ularning ijrosini tizimli tarzda, har bir mahalla kesimida amalga oshirish uchun Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasini tashkil etish to‘g‘risida Prezident farmoni qabul qilinganini qayd etdi.
Albatta islohotlarni har bir mahalla kesimida amalga oshirish ko‘plab huquqlari qo‘pol ravishda buzilgan yoki chetlab o‘tilgan himoyasiz va ojiz xotin qizlarni aniqlash va ularga amaliy yordam berishga zamin yaratadi.
Taʼkidlash joizki, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar keng qamrovli bo‘lib, ular xotin-qizlarni taʼlim olishi, ish va uy-joy bilan taʼminlanishi, ularga teng mehnat sharoitlari yaratilishi bir so‘z bilan aytganda har tomonlama qo‘llab-quvvatlashni o‘z ichiga oladi. Davlat rahbari ham o‘z maʼruzasida “Endi har bir mahallada ayollarning dardi bilan yashaydigan tizim bo‘ladi. Qaysi ayolga nima kerakligi, o‘qishi, davolanishi, bolalari tarbiyasi bo‘yicha mening stolimda adolatli raqam bo‘ladi, – deb taʼkidladi.
Qolaversa, 2022 yil 1 sentyabrdan xususiy sektorda rasmiy ishlayotgan ayollarga homiladorlik nafaqasini davlat tomonidan to‘lash tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatma berilgani xotin-qizlarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashdagi muhim qadam hisoblanadi. Bu barcha uchun teng shart-sharoitlar yaratilishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, yig‘ilishda ipoteka kreditlari bo‘yicha ajratiladigan subsidiyalarning kamida 40 foizi xotin-qizlarga yo‘naltirilishi belgilandi.
Ularning salomatligini tiklash bo‘yicha ham aniq tadbirlar amalga oshiriladi. Xususan, joriy yilda 6 ming nafar ayolga yuqori texnologik tibbiy yordam ko‘rsatiladi. Nogironligi bo‘lganlar reabilitatsiya vositalari bilan taʼminlanadi. 3 million nafar xotin-qiz onkologik skriningdan o‘tkaziladi. Shuningdek, qizlarni emlash, fertil yoshdagi ayollarni dori va vitaminlar bilan bepul taʼminlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ayniqsa, 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Xotin-qizlar taʼlimini qo‘llab-quvvatlash dasturi ishlab chiqilishi jamiyatimizda olima ayollar ulushini sezilarli oshirish xizmat qiladi. Chunki dasturga ko‘ra, davlat-xususiy sherikchilik asosida to‘qimachilik sohasida alohida universitet tashkil etish, yangi o‘quv yilidan boshlab, taʼlim kontraktlarini to‘lash uchun qizlarga ilk marotaba 7 yil muddatga foizsiz kredit berish joriy qilinadi.
Kelgusi o‘quv yilidan boshlab, magistraturada o‘qiyotgan qizlarning kontrakt pullari to‘liq byudjetdan qoplab berilishi, ehtiyojmand oila vakillari, ota yoki onasini yo‘qotgan talaba qizlarning taʼlim kontrakti mahalliy byudjetdan to‘lanishi, shuningdek, doktorantura yo‘nalishida xotin-qizlar uchun har yili kamida 300 tadan maqsadli kvota ajratilishi va boshqa tashabbuslar mamlakatimizda har sohada gender tengligi taʼminlanishiga va rivojlanish ko‘rsatkichlarining jadallashishiga zamin yaratadi.
Xulosa o‘rnida aytish mumkinki, mamlakatda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida yana bir muhim qadam qo‘yildi. Maqsad aniq va ulug‘vor, harakatda esa hamohanglik bo‘lishi zarur. Ushbu maqsad yo‘lida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) yangi tashkil etilgan Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi bilan hamkorlikda ishlashga tayyor.

Ensuring women's rights is a priority of state policy
At the recent videoconference chaired by the head of state on the issues of the support system for women and the further strengthening of their position in society, topical tasks of today were discussed.
It should be noted that opportunities and legal guarantees have been created in our country to increase the socio-economic and political activity of women, increase their spiritual and intellectual potential, improve their health, protect the family, motherhood and childhood.
Topical issues of forming a healthy family in the country, creating the necessary conditions for a high level of spiritual and moral environment in the family, preparing young people for marriage, ensuring the stability of the family and protecting its interests, the birth and upbringing of a healthy child were raised to the level of state policy.
Reforms in this direction should cover remote areas of our republic and make women understand that they are under the protection and support of the state.
President Shavkat Mirziyoyev noted that at present there are more than 630 thousand women in the “women's notebooks”, of which 200 thousand are unemployed, and, unfortunately, cases of crime, violence and harassment among women still occur. These figures show that direct reforms do not work the same in all mahallas, and appeals are treated superficially by some local officials.
Protecting women's rights is one of the priorities of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman). In 2021, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) received 18,738 appeals, of which 8,054, or 42.9%, came from women.
It must be recognized that all the processes of renewal taking place in the field of social relations in our country are not without certain difficulties. Citizens often face such problems in family and marriage relations, which is reflected in their appeals to the Ombudsman.
In total, 391 appeals for family protection were received in 2021, including 228 cases of cruel treatment of a woman by her husband in the family, 91 cases of violation of the rights of minors, 17 appeals about cruelty on the part of parents and close relatives of the spouses, in 17 appeals the issue of custody of child and in 7 cases, the rights of children to parental housing and in 31 cases - other circumstances.
These appeals were immediately taken under control by the Ombudsman and appropriate measures were taken. However, it must be recognized that some women do not know their rights well, are afraid, become helpless, defenseless due to constant torture, do not have sufficient legal awareness. We may also be unaware of their difficult situation when they do not contact the Ombudsman.
The head of our state, emphasizing the need to strengthen the legal protection of women, noted that today there is a need to improve the system of protection of women who have been subjected to persecution and violence. Women who do experience harassment and violence are under special state protection for 30 days, after which gaps appear in the system as the process progresses.
In the future, the protection of women from harassment and violence will be provided by the court, and the period of special protection will be up to one year, which will provide them with adequate psychological, social, legal assistance and employment.
The head of state noted that the issue of supporting women has been identified as one of the most important areas in the country's development strategy and for their systematic implementation in each territorial unit, and a Presidential Decree on the establishment of the State Committee for Family and Women Affairs has been adopted.
Undoubtedly, the implementation of reforms in each district will lay the foundation for identifying and providing practical assistance to unprotected women, many of whose rights have been grossly violated or infringed.
It should be noted that the reforms being carried out in our country are of a complex nature, including providing women with education, employment and housing, creating equal working conditions for them, in a word, comprehensive support. In his speech, the head of state said: “Now there will be a system in every microdistrict that will live on women's problems. There will be real numbers on my desk about what women need to study, what she needs to be treated, what she needs to raise children.”
In addition, an important step in the social support of women is that from September 1, 2022, the system of state payments for pregnancy and childbirth benefits to women officially working in the private sector. This serves to create a level playing field for everyone.
It was also noted that at least 40% of mortgage subsidies will be directed specifically to women.
Specific measures will also be taken to restore their health. In particular, 6,000 women will receive high-tech medical care this year. The disabled will be provided with rehabilitation facilities, 3 million women will be examined for cancer. Tasks were also given to vaccinate girls and provide women of childbearing age with medicines and vitamins free of charge.
In particular, the development of a program to support women's education for 2022-2026 will significantly increase the proportion of women scientists in our society. According to the program to create a separate university in the field of textiles on the basis of public-private partnership, starting from the new academic year, interest-free loans for girls for 7 years will be introduced for the first time to pay educational contracts.
Starting from the next academic year, the contract money of girls studying in the magistracy will be fully reimbursed from the budget, the contract for the education of low-income families, students who have lost one of their parents will be paid from the local budget, as well as at least 300 target quotas per year for women - doctoral students and other initiatives that will pave the way for ensuring gender equality in all areas in our country and accelerating development indicators.
In conclusion, it is worth noting that the above-mentioned reforms have taken another important step to support women in the country. The purpose must be clear and glorious, and there must be harmony in action. To this end, the Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) declares his readiness to work with the newly created State Committee for Family and Women Affairs.