Varshavada “Gender tengligining kelajagi: ayollar huquqlari bo‘yicha global kun tartibiga O‘zbekistonning hissasi” mavzusida sayd-ivent o‘tkazildi
Polsha Respublikasining Varshava shahrida o‘tayotgan insoniylik mezonlariga bag‘ishlangan “Human Dimension Conference 2025” xalqaro konferensiyasi doirasida “Gender tengligining kelajagi: ayollar huquqlari bo‘yicha global kun tartibiga O‘zbekistonning hissasi” (“The Future of Gender Equality: Uzbekistan‘s Contribution to the Global Women‘s Rights Agenda”) mavzusida sayd-ivent bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan o‘tkazilgan ushbu tadbirda mamlakatimiz delegatsiyasi aʼzolari, xalqaro tashkilotlar, fuqarolik jamiyati vakillari hamda inson huquqlari sohasidagi ekspertlar ishtirok etdilar.
Sayd-iventda mamlakatimizda gender tenglikni taʼminlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar va ustuvor yo‘nalishlar muhokama qilindi. Tadbirda gender asosidagi zo‘ravonlikka qarshi kurashish, “Ayollar, tinchlik va xavfsizlik” dasturini amalga oshirish, davlat siyosatida gender masalalarini ustuvor yo‘nalish sifatida belgilangani hamda BMTning “Beijing+30” va YEXHTning “Gender Action Plan” tashabbuslari doirasida xalqaro hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Mazkur sayd-ivent O‘zbekistonning xalqaro hamjamiyat oldida gender tengligini taʼminlash, ayollar va qizlarning huquqlarini himoya qilish hamda ularning jamiyatdagi faol ishtirokini rag‘batlantirish borasidagi qatʼiy siyosati va ochiq muloqotga tayyorligini namoyon etdi.

A side event on “The Future of Gender Equality: Uzbekistan’s Contribution to the Global Women’s Rights Agenda” was held in Warsaw
Within the framework of the OSCE Human Dimension Conference 2025, taking place in Warsaw, Republic of Poland, a side event entitled “The Future of Gender Equality: Uzbekistan’s Contribution to the Global Women’s Rights Agenda” was held.
The event, initiated by Uzbekistan, brought together members of the national delegation, representatives of international organizations, civil society, and human rights experts.
During the side event, the participants discussed the ongoing reforms and priority areas aimed at ensuring gender equality in Uzbekistan. Particular attention was paid to combating gender-based violence, implementing the “Women, Peace and Security” programme, defining gender issues as a priority area of state policy, and expanding opportunities for international cooperation within the frameworks of the UN “Beijing+30” and the OSCE “Gender Action Plan” initiatives.
This side event demonstrated Uzbekistan’s strong commitment to promoting gender equality, protecting the rights of women and girls, and encouraging their active participation in public life, reflecting the country’s openness to dialogue with the international community.