Varshavada “Gender tengligining kelajagi: ayollar huquqlari bo‘yicha global kun tartibiga O‘zbekistonning hissasi” mavzusida sayd-ivent o‘tkazildi
Polsha Respublikasining Varshava shahrida o‘tayotgan insoniylik mezonlariga bag‘ishlangan “Human Dimension Conference 2025” xalqaro konferensiyasi doirasida “Gender tengligining kelajagi: ayollar huquqlari bo‘yicha global kun tartibiga O‘zbekistonning hissasi” (“The Future of Gender Equality: Uzbekistan‘s Contribution to the Global Women‘s Rights Agenda”) mavzusida sayd-ivent bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan o‘tkazilgan ushbu tadbirda mamlakatimiz delegatsiyasi aʼzolari, xalqaro tashkilotlar, fuqarolik jamiyati vakillari hamda inson huquqlari sohasidagi ekspertlar ishtirok etdilar.
Sayd-iventda mamlakatimizda gender tenglikni taʼminlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar va ustuvor yo‘nalishlar muhokama qilindi. Tadbirda gender asosidagi zo‘ravonlikka qarshi kurashish, “Ayollar, tinchlik va xavfsizlik” dasturini amalga oshirish, davlat siyosatida gender masalalarini ustuvor yo‘nalish sifatida belgilangani hamda BMTning “Beijing+30” va YEXHTning “Gender Action Plan” tashabbuslari doirasida xalqaro hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Mazkur sayd-ivent O‘zbekistonning xalqaro hamjamiyat oldida gender tengligini taʼminlash, ayollar va qizlarning huquqlarini himoya qilish hamda ularning jamiyatdagi faol ishtirokini rag‘batlantirish borasidagi qatʼiy siyosati va ochiq muloqotga tayyorligini namoyon etdi.

В Варшаве состоялся сайд-ивент на тему «Будущее гендерного равенства: вклад Узбекистана в глобальную повестку дня по правам женщин»
В рамках проходящей в Варшаве (Республика Польша) международной конференции ОБСЕ по человеческому измерению — «Human Dimension Conference 2025» состоялся сайд-ивент на тему «Будущее гендерного равенства: вклад Узбекистана в глобальную повестку дня по правам женщин» (The Future of Gender Equality: Uzbekistan’s Contribution to the Global Women’s Rights Agenda).
Мероприятие, организованное по инициативе Узбекистана, собрало членов национальной делегации, представителей международных организаций, гражданского общества и экспертов в области прав человека.
Во время сайд-ивента были обсуждены проводимые в нашей стране реформы и приоритетные направления по обеспечению гендерного равенства. Особое внимание было уделено вопросам борьбы с гендерным насилием, реализации программы «Женщины, мир и безопасность», определению гендерных вопросов в качестве приоритетного направления государственной политики, а также расширению возможностей международного сотрудничества в рамках инициатив ООН “Beijing+30” и Гендерного плана действий ОБСЕ (Gender Action Plan).
Данное мероприятие продемонстрировало твердую приверженность Узбекистана обеспечению гендерного равенства, защите прав женщин и девочек, а также поощрению их активного участия в общественной жизни, что свидетельствует об открытости страны к диалогу с международным сообществом.