Jumladan, Farg‘ona viloyat IIB vaqtincha saqlash hibsxonasi hamda ma’muriy qamoqqa olingan shaxslarni saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus qabulxonada bo‘lib, u yerda saqlanayotgan shaxslarning huquqlari ta’minlanishi holati o‘rganildi.
Monitoring davomida yashash va ovqatlanish sharoitlari, tibbiy xizmatdan foydalanish, advokat bilan uchrashish, murojaatlar yuborish, banderol va posilkalar qabul qilish tartibi, videokuzatuv tizimi hamda sanitariya holati atroflicha ko‘zdan kechirildi.
Shuningdek, vaqtincha saqlash hibsxonasida viloyat IIB huzuridagi situatsion markaz bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri onlayn aloqa o‘rnatilgani qayd etildi.
Tashriflar chog‘ida ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslar bilan jamoaviy suhbatlar o‘tkazilib, ularning murojaatlari va takliflari tinglandi.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman tomonidan qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha amalga oshirilgan monitoring tashriflari natijalari yuzasidan tayyorlanadigan tahliliy ma’lumotlar va tavsiyalar tegishli davlat organlariga taqdim etib kelinmoqda.

Омбудсман изучил обеспечение прав человека в ряде закрытых учреждений Ферганы
31 октября 2025 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) совместно с членами общественной группы провёл мониторинговые визиты в ряд закрытых учреждений Ферганской области, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения.
В частности, были посещены изолятор временного содержания УВД Ферганской области и специальный приёмник для содержания лиц, подвергнутых административному аресту, где изучено обеспечение прав содержащихся там лиц.
В ходе мониторинга детально проверены условия проживания и питания, доступ к медицинской помощи, встречи с адвокатом, направление обращений, порядок приёма бандеролей и посылок, система видеонаблюдения и санитарное состояние.
Также отмечено, что в изоляторе временного содержания налажена прямая онлайн-связь с ситуационным центром при областном УВД.
Во время визитов проведены коллективные беседы с содержащимися в указанных учреждениях лицами, выслушаны их обращения и предложения.
Напоминаем, что по итогам мониторинговых визитов, проводимых омбудсманом в целях предотвращения пыток, подготавливаются аналитические материалы и рекомендации, которые направляются в соответствующие государственные органы.