Қирғиз Республикаси парламенти раҳбарияти билан мулоқотда инсон ҳуқуқларини таъминлашда парламент ва омбудсман институтлари ўртасидаги ҳамкорликнинг аҳамияти, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг миллий механизмларини такомиллаштириш ҳамда ШҲТ доирасида йўлга қўйилган янги мулоқот платформасининг истиқболлари муҳокама қилинди.
Шунингдек, хизмат сафари давомида Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Яна Лантратова билан икки томонлама учрашув ўтказилди. Унда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Томонлар фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш, инсон ҳуқуқлари соҳасида ахборот алмашинувини кенгайтириш, халқаро майдонлардаги ҳамкорликни давом эттириш ҳамда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ўртасидаги мулоқотни янада мустаҳкамлаш масалалари юзасидан фикр алмашдилар.
Учрашувларда 2025 йилда Ўзбекистон ва Россия Омбудсманлари ўртасида имзоланган йўл ҳаритасида белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш механизмлари ҳам муҳокама қилинди.

В ходе встречи с руководством парламента Кыргызской Республики были обсуждены значение сотрудничества между парламентами и институтами омбудсмана в обеспечении прав человека, совершенствование национальных механизмов защиты прав человека, а также перспективы новой диалоговой платформы, созданной в рамках ШОС.
Кроме того, в ходе служебной командировки состоялась двусторонняя встреча с Уполномоченным по правам человека Российской Федерации Яной Лантратовой. В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в сфере прав человека.
Стороны обменялись мнениями по вопросам рассмотрения обращений граждан, расширения обмена информацией в сфере прав человека, продолжения сотрудничества на международных площадках, а также дальнейшего укрепления диалога между национальными институтами по правам человека.
В ходе встреч также обсуждены механизмы реализации мероприятий, предусмотренных Дорожной картой, подписанной между омбудсманами Узбекистана и России в 2025 году.