Ўзбекистон ва Қирғиз омбудсманлари ўртасидаги ҳамкорлик янада кучайтирилмоқда
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ШҲТга аъзо давлатларнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича миллий органлари Консультатив учрашувида иштирок этиш мақсадида хизмат сафари билан Қирғиз Республикасининг Бишкек шаҳрида бўлиб турибди.
Ташриф доирасида Феруза Эшматова Қирғиз Республикаси Акыйкатчыси (Омбудсмани) Жамила Жаманбаева билан учрашди.
Мулоқотда Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги дўстлик, ишонч ва стратегик шериклик муносабатлари изчил ривожланиб бораётган даврда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича миллий институтлар ўртасидаги ҳамкорликни ҳам янада кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Томонлар фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш, ахборот алмашинуви ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш масалаларида тезкор ҳамкорликни кучайтириш юзасидан фикр алмашдилар.
Учрашув якунида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва Қирғиз Республикаси Акыйкатчыси (Омбудсмани) ўртасида 2022 йилда имзоланган ҳамкорлик меморандумига қўшимча киритиш бўйича протокол имзоланди.
Ушбу протокол икки мамлакат худудларида бўлиб турган фуқароларга ҳуқуқий ёрдам кўрсатилишида ҳамкорликни янада кучайтирилишига қаратилган.
Мазкур ҳужжат икки давлат омбудсманлари ўртасидаги амалий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, фуқаролар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасидаги ўзаро алоқаларни янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилади.

Сотрудничество между омбудсманами Узбекистана и Кыргызстана выходит на новый уровень
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова находится с рабочим визитом в городе Бишкеке Кыргызской Республики для участия в Консультативной встрече национальных органов по защите прав человека государств – членов ШОС.
В рамках визита Феруза Эшматова встретилась с Акыйкатчы (Омбудсманом) Кыргызской Республики Джамилей Джаманбаевой.
В ходе беседы было отмечено, что в условиях последовательного развития отношений дружбы, доверия и стратегического партнёрства между Узбекистаном и Кыргызстаном важно и далее расширять сотрудничество между национальными институтами по защите прав человека.
Стороны обменялись мнениями по вопросам рассмотрения обращений граждан, обмена информацией и укрепления оперативного сотрудничества в вопросах обеспечения прав человека.
По итогам встречи был подписан Протокол о внесении дополнений в Меморандум о сотрудничестве, подписанный в 2022 году между Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) и Акыйкатчы (Омбудсманом) Кыргызской Республики.
Данный Протокол направлен на дальнейшее укрепление сотрудничества в оказании правовой помощи гражданам, находящимся на территориях двух государств.
Этот документ будет способствовать дальнейшему укреплению практического взаимодействия между омбудсманами двух стран и выведению сотрудничества в сфере защиты прав и интересов граждан на новый уровень.