Ўзбекистон ва Қирғиз омбудсманлари ўртасидаги ҳамкорлик янада кучайтирилмоқда
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ШҲТга аъзо давлатларнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича миллий органлари Консультатив учрашувида иштирок этиш мақсадида хизмат сафари билан Қирғиз Республикасининг Бишкек шаҳрида бўлиб турибди.
Ташриф доирасида Феруза Эшматова Қирғиз Республикаси Акыйкатчыси (Омбудсмани) Жамила Жаманбаева билан учрашди.
Мулоқотда Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги дўстлик, ишонч ва стратегик шериклик муносабатлари изчил ривожланиб бораётган даврда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича миллий институтлар ўртасидаги ҳамкорликни ҳам янада кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Томонлар фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш, ахборот алмашинуви ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш масалаларида тезкор ҳамкорликни кучайтириш юзасидан фикр алмашдилар.
Учрашув якунида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва Қирғиз Республикаси Акыйкатчыси (Омбудсмани) ўртасида 2022 йилда имзоланган ҳамкорлик меморандумига қўшимча киритиш бўйича протокол имзоланди.
Ушбу протокол икки мамлакат худудларида бўлиб турган фуқароларга ҳуқуқий ёрдам кўрсатилишида ҳамкорликни янада кучайтирилишига қаратилган.
Мазкур ҳужжат икки давлат омбудсманлари ўртасидаги амалий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, фуқаролар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасидаги ўзаро алоқаларни янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилади.

Cooperation Between the Ombudsmen of Uzbekistan and Kyrgyzstan Continues to Strengthen
The Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, is on a working visit to Bishkek, Kyrgyz Republic, to participate in the Consultative Meeting of National Human Rights Institutions of the SCO Member States.
Within the framework of the visit, Feruza Eshmatova met with Dzhamila Dzhamanbaeva, Akyykatchy (Ombudsman) of the Kyrgyz Republic.
During the meeting, it was noted that, in the context of the steadily developing relations of friendship, trust and strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan, it is important to further expand cooperation between national human rights institutions.
The parties exchanged views on the consideration of citizens' appeals, information exchange, and strengthening prompt cooperation in matters related to ensuring human rights.
Following the meeting, a Protocol on Amendments to the Memorandum of Cooperation signed in 2022 between the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and the Akyykatchy (Ombudsman) of the Kyrgyz Republic was signed.
The Protocol is aimed at further strengthening cooperation in providing legal assistance to citizens staying in the territories of the two countries.
This document will serve to further strengthen practical cooperation between the Ombudsmen of the two states and elevate bilateral cooperation in protecting the rights and interests of citizens to a new level.