Қашқадарёда зўравонликдан жабрланган аёлларга ҳуқуқий ва психологик кўмак кўрсатилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ташаббуси билан йўлга қўйилган “Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасидаги навбатдаги тадбир Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳузуридаги Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Қашқадарё вилояти ҳудудий марказида ўтказилди.
Тадбирда Омбудсманнинг Қашқадарё вилоятидаги минтақавий вакили, “Маҳалла” хайрия жамоат фонди вилоят бўлими раиси, Қашқадарё вилояти адлия бошқармаси бўлим бошлиғи, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги вилоят бошқармаси ходими ҳамда психолог иштирок этди.
Айни вақтда мазкур марказда 11 нафар аёл ва уларнинг 15 нафар фарзанди яшамоқда. Учрашув давомида улар билан очиқ мулоқот ўтказилиб, ҳаётида дуч келган синовлар, бугунги эҳтиёжлари ва келгуси режалари ҳақида суҳбатлашилди. Қайд этилганидек, марказдаги айрим аёллар аллақачон доимий иш билан таъминланган.
Мулоқотда иштирок этган аёллардан бири марказда бўлган давр унинг ҳаётида ижобий бурилиш ясаганини таъкидлади. Унинг айтишича, ҳозирда хусусий корхонада қонуний асосда доимий иш билан таъминланган, фарзандлари эса боғча ва мактабга боришмоқда.
Шунингдек, суҳбат давомида аёлларга зўравонлик қурбонларини қўллаб-қувватлашга қаратилган ҳуқуқий механизмлар, мавжуд имтиёзлар ҳамда психологик кўмак масалалари бўйича тушунтиришлар берилди. Уларнинг мурожаатлари тингланди.
Тадбир якунида “Маҳалла” хайрия жамоат фонди вилоят бўлими ҳомийлигида тайёрланган эсдалик совғалари иштирокчиларга топширилди.

Legal and Psychological Assistance Provided to Women Survivors of Violence in Kashkadarya
Another event under the “Equality and Respect” platform, initiated by the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), was held at the Regional Rehabilitation and Adaptation Center for Women in Kashkadarya region under the National Agency for Social Protection.
The event was attended by the Ombudsman’s regional representative in Kashkadarya region, the head of the regional branch of the “Mahalla” Public Charity Fund, the head of a department of the Kashkadarya Regional Justice Department, a representative of the regional office of the National Agency for Social Protection, and a psychologist.
Currently, 11 women and their 15 children reside at the center. During the meeting, an open dialogue was held with them to discuss the challenges they have faced, their current needs, and their future plans. It was noted that some of the women have already secured permanent employment.
One of the participants emphasized that her stay at the center had become a turning point in her life. According to her, she is now officially employed in a private company, and her children attend kindergarten and school.
During the discussion, the women were provided with explanations on legal mechanisms for supporting victims of violence, available benefits, and psychological assistance. Their appeals were heard.
At the conclusion of the event, participants were presented with commemorative gifts prepared with the support of the regional branch of the “Mahalla” Public Charity Fund.