Қашқадарёда зўравонликдан жабрланган аёлларга ҳуқуқий ва психологик кўмак кўрсатилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ташаббуси билан йўлга қўйилган “Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасидаги навбатдаги тадбир Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳузуридаги Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Қашқадарё вилояти ҳудудий марказида ўтказилди.
Тадбирда Омбудсманнинг Қашқадарё вилоятидаги минтақавий вакили, “Маҳалла” хайрия жамоат фонди вилоят бўлими раиси, Қашқадарё вилояти адлия бошқармаси бўлим бошлиғи, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги вилоят бошқармаси ходими ҳамда психолог иштирок этди.
Айни вақтда мазкур марказда 11 нафар аёл ва уларнинг 15 нафар фарзанди яшамоқда. Учрашув давомида улар билан очиқ мулоқот ўтказилиб, ҳаётида дуч келган синовлар, бугунги эҳтиёжлари ва келгуси режалари ҳақида суҳбатлашилди. Қайд этилганидек, марказдаги айрим аёллар аллақачон доимий иш билан таъминланган.
Мулоқотда иштирок этган аёллардан бири марказда бўлган давр унинг ҳаётида ижобий бурилиш ясаганини таъкидлади. Унинг айтишича, ҳозирда хусусий корхонада қонуний асосда доимий иш билан таъминланган, фарзандлари эса боғча ва мактабга боришмоқда.
Шунингдек, суҳбат давомида аёлларга зўравонлик қурбонларини қўллаб-қувватлашга қаратилган ҳуқуқий механизмлар, мавжуд имтиёзлар ҳамда психологик кўмак масалалари бўйича тушунтиришлар берилди. Уларнинг мурожаатлари тингланди.
Тадбир якунида “Маҳалла” хайрия жамоат фонди вилоят бўлими ҳомийлигида тайёрланган эсдалик совғалари иштирокчиларга топширилди.

В Кашкадарье женщинам, пострадавшим от насилия, оказана правовая и психологическая помощь
Очередное мероприятие в рамках платформы «Равенство и уважение», реализуемой по инициативе Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана), состоялось в Территориальном центре реабилитации и адаптации женщин Кашкадарьинской области при Национальном агентстве социальной защиты.
В мероприятии приняли участие региональный представитель Омбудсмана по Кашкадарьинской области, председатель областного отделения общественного благотворительного фонда «Махалла», начальник отдела областного управления юстиции Кашкадарьинской области, сотрудник областного управления Национального агентства социальной защиты, а также психолог.
В настоящее время в центре проживают 11 женщин и их 15 детей. В ходе встречи с ними был проведён открытый диалог, в рамках которого обсуждены пережитые жизненные трудности, текущие потребности и планы на будущее. Отмечено, что часть женщин уже обеспечена постоянной работой.
Одна из участниц встречи подчеркнула, что пребывание в центре стало поворотным моментом в её жизни. По её словам, в настоящее время она официально трудоустроена в частной компании, а её дети посещают детский сад и школу.
В ходе диалога женщинам были даны разъяснения по правовым механизмам поддержки жертв насилия, существующим льготам и вопросам психологической помощи. Их обращения были выслушаны.
По завершении мероприятия участникам были вручены памятные подарки, подготовленные при спонсорской поддержке областного отделения общественного благотворительного фонда «Махалла».