Навоий вилоятидаги қатор ёпиқ муассасаларга мониторинг ташрифлари амалга оширилди
2026 йилнинг 30 март — 1 апрель кунлари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Девони ходимлари ҳамда Омбудсман ҳузуридаги Қийноқларнинг олдини олиш бўйича миллий превентив механизм доирасида фаолият юритувчи Жамоатчилик гуруҳи аъзолари томонидан Навоий вилоятидаги қатор ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларга мониторинг ташрифлари амалга оширилди. Жараёнларда оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳам иштирок этди.
Мониторинг доирасида Навоий шаҳрида жойлашган 4 ва 11-сон жазони ижро этиш колонияларида маҳкумлар учун яратилган шарт-шароитлар ўрганилди. Хусусан, ошхона, ётоқхона, маиший хоналар, тиббиёт бўлими, учрашувхоналар ҳамда ишлаб чиқариш цехлари кўздан кечирилди.
Шунингдек, маҳкумларнинг белгиланган ҳуқуқларидан фойдаланиш ҳолати, уларни касбга ўргатиш мақсадида ташкил этилган тўгараклар фаолияти билан ҳам танишилди. Жумладан, тикувчилик, электриклик, асаларичилик, чорва ва паррандачилик, деҳқончилик, дурадгорлик, юмшоқ мебель тайёрлаш ҳамда хорижий тилларни ўрганиш йўналишларидаги машғулотлар ўрганилди.
Ташрифлар давомида маҳкумлар билан жамоавий ва якка тартибда суҳбатлар ўтказилди, холи тарзда қабул қилинди. Шу билан бирга, муассасаларда ўрнатилган “Омбудсман қутиси”лари кўздан кечирилиб, келиб тушган мурожаатлар назоратга олинди.
Мониторингнинг кейинги манзили Навоий шаҳар вақтинча сақлаш ҳибсхонаси бўлди. У ерда сақланаётган шахслар учун яратилган шарт-шароитлар, жумладан яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш имкониятлари, шунингдек тергов ва адвокатлар билан учрашув хоналари ҳолати ўрганилди.
31 март ҳамда 1 апрель кунларида 36-сон манзил-колонияси ва маҳкумлар меҳнат қилаётган объектларга, шунингдек Зарафшон шаҳар ички ишлар бўлимининг вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, маъмурий қамоққа олинган шахсларни қабул қилиш ва сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхона, мастлик ҳолатида бўлган шахсларга тиббий ёрдам кўрсатиш пункти, 12-сон жазони ижро этиш колонияси, Нуротадаги “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун эркаклар интернат уйи ҳамда Қизилтепа туманида жойлашган 5-сон жазони ижро этиш колониясидаги шарт-шароитлар ҳам ўрганилди.
Қайд этиш лозимки, 4-, 5-, 11- ва 12-жазони ижро этиш колонияларида хорижий тиллар тўгараги ташкил этилган. Ўқув хоналари 10 та замонавий интерактив доскалар билан таъминланган бўлиб, методик қўлланма, дарслик ва зарур адабиётлар мавжуд. Машғулотлар видеотақдимотлар, мультимедиа дарсликлари, электрон ресурслар ва интерактив ўйинлардан фойдаланган ҳолда ўтилади.
Мониторинг натижалари юзасидан тегишли вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг таъсир чоралари шаклидаги ҳужжатлар киритилиши маълум қилинади.
Эслатиб ўтамиз, Омбудсман томонидан қийноқларни олдини олиш бўйича амалга оширилган мониторинг ташрифлари натижалари юзасидан тайёрланадиган таҳлилий маълумотлар ва тавсиялар тегишли давлат органларига тақдим этиб келинмоқда.

В Навоийской области проведены мониторинговые визиты в ряд закрытых учреждений
С 30 марта по 1 апреля 2026 года сотрудниками Аппарата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана), а также членами Общественной группы по предупреждению пыток при Омбудсмане в рамках национального превентивного механизма проведены мониторинговые визиты в ряд закрытых учреждений Навоийской области, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения. В процессе приняли участие также представители средств массовой информации.
В ходе мониторинга изучены условия содержания осуждённых в колониях исполнения наказания №4 и №11 города Навои. В частности, осмотрены столовые, спальные помещения, бытовые помещения, медицинские части, помещения для свиданий и производственные цеха.
Также изучено состояние соблюдения установленных прав осуждённых и деятельность кружков, организованных в целях их профессионального обучения. В частности, изучены занятия по направлениям швейного дела, электрика, пчеловодства, животноводства и птицеводства, земледелия, столярного дела, производства мягкой мебели, а также изучение иностранных языков.
В ходе визитов проведены коллективные и индивидуальные беседы с осуждёнными. Наряду с этим, осмотрены «ящики Омбудсмана», поступившие обращения взяты под контроль.
Следующим объектом мониторинга стал изолятор временного содержания УВД города Навои. Изучены созданные условия содержания там лиц, включая состояние помещений, питания, оказания медицинской помощи, а также помещений для проведения следственных действий и встреч с адвокатами.
31 марта и 1 апреля изучены условия в колонии-поселении №36 и объектах, где работают осуждённые, а также в изоляторе временного содержания отдела внутренних дел города Зарафшан, специальном приёмнике для содержания лиц, подвергнутых административному аресту, пункте оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения, колонии исполнения наказания №12, мужском Доме-интернате «Мурувват» для лиц с инвалидностью в Нурате, а также в колонии исполнения наказания №5 Кызылтепинского района.
Необходимо отметить, что в колониях исполнения наказания №4, №5, №11 и №12 организованы кружки по изучению иностранных языков. Учебные комнаты оснащены 10 современными интерактивными досками, имеются методические пособии, учебники и необходимая литература. Занятия проводятся с использованием видеопрезентаций, мультимедийных учебников, электронных ресурсов и интерактивных игр.
По итогам мониторинга в соответствующие министерства и ведомства вносятся документы Омбудсмана в форме мер реагирования.
Напоминаем, что Омбудсманом по результатам проведенных мониторинговых посещений в целях предупреждения пыток подготовленные аналитические материалы и рекомендации вносятся в соответствующие государственные органы.