Йиғилишида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) 2025 йилдаги фаолияти юзасидан маърузаси кўриб чиқилди.
Маълумки, Қонунчиликка мувофиқ Омбудсманнинг йиллик маърузаси Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг мажлисларида ҳар йили эшитилади.
Омбудсман ушбу маърузани Олий Мажлисга киритишдан олдин дастлабки тарзда фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирокида Омбудсман ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши бўйича комиссиясида муҳокама қилиш амалиётини йўлга қўйган.
Тадбирда қайд этилишича, 2025 йилда Омбудсман номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан жами 26372 та мурожаат келиб тушди. Ушбу кўрсаткич 2024 йилга нисбатан 12,6 фоизга кўпайган. Аҳамиятлиси замонавий АКТ воситалари, яъни виртуал қабулхона, ишонч телефони ҳамда мобил илова орқали келиб тушган мурожаатлар сони 125,0 фоизга ошган.
Мурожаатларни кўриб чиқиш якунларига кўра, Омбудсман кўмагида фуқаролар манфаатида 10,6 млрд.сўмдан ортиқ маблағ ундирилишига эришилди. Шундан, 2,3 млрд.сўм иш ҳақи ва меҳнат муносабатларига оид тўловлар, 3,9 млрд.сўмдан ортиқ маблағлар фуқароларга бузилган уй-жойи учун тўлаб берилган компенсацияни ташкил этди.
Омбудсман ва унинг ҳузуридаги Жамоатчилик гуруҳлари аъзолари томонидан қийноққа солиш ҳолларини олдини олиш бўйича 954 та мониторинг ташрифи амалга оширилди. Мониторинг ташрифлари давомида маҳкум ва маҳбуслар билан 5487 та ҳоли тарздаги суҳбатлар ва 11, 0 мингдан ортиқ шахслар билан жамоавий учрашувлар ўтказилди.
Йиғилишда иштирокчилар Омбудсманнинг мурожаатлар билан ишлаш, қийноққа солиш ҳолларининг олдини олиш, мониторинг ва ҳуқуқий таҳлил, халқаро ҳамкорлик, ҳуқуқий тарғибот ва ОАВ билан ишлаш йўналишидаги фаолият билан таништирилди.
Омбудсман ўз фаолиятида доимо жамоатчилик – фуқаролик жамияти институтлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Йиғилишда жамиятда мавжуд бўлган масалалар ва уларга ечим топиш ҳамда инсон ҳуқуқлари соҳасида қонунчиликни такомиллаштириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.
Омбудсман тадбирда фуқаролик жамияти институтлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари томонидан билдирилган фикр ва таклифлар Олий Мажлисга киритиладиган йиллик маърузани шакллантиришда инобатга олинишини таъкидлади. Бу амалиёт жамоатчилик билан очиқ ва манфаатли мулоқотни таъминлаш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги долзарб масалаларни таҳлил қилишга хизмат қилади.

В ходе заседания был рассмотрен доклад Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) о деятельности за 2025 год.
Как известно, в соответствии с законодательством ежегодный доклад Омбудсмана заслушивается на заседаниях палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Омбудсманом внедрена практика предварительного обсуждения до внесения доклада в Олий Мажлис Комиссией по обеспечению соблюдения конституционных прав и свобод человека с участием представителей институтов гражданского общества.
Как было отмечено на мероприятии, в 2025 году в адрес Омбудсмана поступило 26 372 обращения от граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и омбудсманов, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц. Этот показатель увеличился на 12,6 процента по сравнению с 2024 годом. Примечательно, что количество обращений, поступивших с использованием современных ИКТ - виртуальной приёмной, телефона доверия и мобильного приложения, выросло на 125,0 процентов.
По итогам рассмотрения обращений при содействии Омбудсмана в пользу граждан было взыскано более 10,6 млрд сумов, из которых 2,3 млрд сумов составили выплаты, связанные с заработной платой и трудовыми отношениями, а свыше 3,9 млрд сумов - компенсации за снос жилья.
В 2025 году Омбудсманом и членами общественных групп в рамках национального превентивного механизма было осуществлено 954 мониторинговых визита в целях предупреждения пыток. В ходе мониторинговых посещений проведено 5 487 индивидуальных бесед с осуждёнными и заключенными, а также коллективные встречи с более чем 11,0 тысяч лицами.
Участники заседания были ознакомлены с деятельностью Омбудсмана в сфере работы с обращениями, предупреждения пыток, мониторинга и правового анализа, международного сотрудничества, правового просвещения и взаимодействия со СМИ.
Омбудсман в своей деятельности на постоянной основе взаимодействует с институтами гражданского общества и негосударственными некоммерческими организациями.
В ходе заседания также обсуждены актуальные проблемы общества, пути их решения и предложения по совершенствованию законодательства в области прав человека.
Омбудсманом было подчеркнуто, что мнения и предложения представителей институтов гражданского общества, негосударственных организаций и средств массовой информации, будут учтены при формировании ежегодного доклада, вносимого в Олий Мажлис. Данная практика способствует обеспечению открытого и конструктивного диалога с общественностью и анализу актуальных вопросов в сфере прав человека.