Ушбу мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, унинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили томонидан жойига чиқиб ўрганилди. Аниқланишича, хусусий корхона 1997 ва 1999 йилларда ишлаб чиқаришда жароҳат олган икки нафар фуқарога белгиланган компенсация тўловларини 2024 йил август ойидан эътиборан тўламай келган.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат Кодексининг 322-моддасига мувофиқ, ходимнинг соғлиғига зиён етказилганлиги муносабати билан иш берувчи томонидан амалга ошириладиган тўловларда ходимга йўқотилган иш ҳақи учун етказилган зиённинг ўрнини қоплаш тарзида амалга ошириладиган ҳар ойлик тўловлар амалга оширилиши кўрсатилган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Омбудсман томонидан Фуқаролик ишлари бўйича Янгийўл туманлараро судига фуқаролар манфаатида даъво аризалари киритилди.
Суд томонидан Омбудсман даъво аризалари қаноатлантирилиб, 2 нафар мурожаатчига 35 млн сўмга яқин тўловлар ундирилиши белгиланди.
Фуқаролар билан қайта боғланилганда, суд қарори тўлиқ ижро этилгани ҳамда белгиланган пул маблағлари тўлиқ ундирилгани тасдиқланди.

More than UZS 35 million recovered in favor of citizens following a lawsuit filed by the Ombudsman
The Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) received a complaint regarding the failure to provide statutory monthly payments to two employees who had sustained occupational injuries.
The complaint was taken under the Ombudsman’s supervision and examined on site by the Ombudsman’s regional representative in Tashkent region. The inquiry revealed that a private enterprise had failed, since August 2024, to pay the legally prescribed compensation to two citizens who had suffered occupational injuries in 1997 and 1999.
In accordance with Article 322 of the Labour Code of the Republic of Uzbekistan, in cases where damage is caused to an employee’s health, the employer is obliged to make monthly payments as compensation for lost wages.
Based on the above, the Ombudsman filed lawsuits in the interests of the citizens with the Yangiyul Inter-District Civil Court.
The court upheld the Ombudsman’s claims and ruled that nearly UZS 35 million be recovered in favor of the two applicants.
Upon follow-up with the citizens, it was confirmed that the court decisions had been fully enforced and the awarded funds had been collected in full.