Ушбу мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, унинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили томонидан жойига чиқиб ўрганилди. Аниқланишича, хусусий корхона 1997 ва 1999 йилларда ишлаб чиқаришда жароҳат олган икки нафар фуқарога белгиланган компенсация тўловларини 2024 йил август ойидан эътиборан тўламай келган.
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат Кодексининг 322-моддасига мувофиқ, ходимнинг соғлиғига зиён етказилганлиги муносабати билан иш берувчи томонидан амалга ошириладиган тўловларда ходимга йўқотилган иш ҳақи учун етказилган зиённинг ўрнини қоплаш тарзида амалга ошириладиган ҳар ойлик тўловлар амалга оширилиши кўрсатилган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Омбудсман томонидан Фуқаролик ишлари бўйича Янгийўл туманлараро судига фуқаролар манфаатида даъво аризалари киритилди.
Суд томонидан Омбудсман даъво аризалари қаноатлантирилиб, 2 нафар мурожаатчига 35 млн сўмга яқин тўловлар ундирилиши белгиланди.
Фуқаролар билан қайта боғланилганда, суд қарори тўлиқ ижро этилгани ҳамда белгиланган пул маблағлари тўлиқ ундирилгани тасдиқланди.

По иску Омбудсмана в пользу граждан взыскано более 35 млн сумов
В адрес Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) поступило обращение о неосуществлении предусмотренных законодательством ежемесячных выплат двум работникам, получившим производственные травмы.
Данное обращение было взято на контроль Омбудсманом и изучено на месте региональным представителем Омбудсмана по Ташкентской области. В ходе проверки установлено, что частное предприятие с августа 2024 года не выплачивало установленную компенсацию двум гражданам, получившим производственные травмы в 1997 и 1999 годах.
Согласно статье 322 Трудового кодекса Республики Узбекистан, при причинении вреда здоровью работника работодатель обязан осуществлять выплаты в виде ежемесячной компенсации в счёт возмещения утраченного заработка.
Исходя из вышеизложенного, Омбудсманом в интересах граждан были поданы исковые заявления в межрайонный суд по гражданским делам города Янгиюля.
Судом исковые заявления Омбудсмана были удовлетворены, и в пользу двух заявителей постановлено взыскать около 35 млн сумов.
При повторной обратной связи с гражданами подтверждено, что судебные решения полностью исполнены, а причитающиеся денежные средства взысканы в полном объёме.