Инсон ҳуқуқ ва эркинликлари бўйича интерактив дарслар: “Омбудсман соати” орқали 1100 дан ортиқ ўқувчи қамраб олинди
Ўқувчиларнинг ҳуқуқий саводхонлигини кенгайтириш, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари бўйича билим ҳамда кўникмаларини мустаҳкамлашга қаратилган “Омбудсман соати” машғулотлари мамлакат миқёсида тизимли равишда йўлга қўйилди. Навбатдаги дарсларда 1100 дан ортиқ ўқувчилар қамраб олинди.
Дарслар Сирдарё вилояти Гулистон туманидаги 3-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Хоразм вилоятининг Шовот ва Тупроққалъа туманларидаги 26, 20, 19-сон умумий ўрта таълим мактаблари, Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шаҳридаги 27-сонли умумтаълим мактаби, Навоий вилояти Хатирчи туманидаги 80-сонли мактаб, Қашқадарё вилояти, Қарши  шаҳар 1-сон ихтисослаштирилган мактаб-интернати, Сурхондарё вилояти Термиз туманидаги 5-сонли умумий ўрта таълим мактаб, Андижон вилояти Хўжаобод туманидаги 43 ва 22-сон умумий ўрта таълим мактаблари ва Андижон шахридаги 47, Жиззах вилоятининг Ғаллаорол туманидаги 25, 42 ҳамда 44-сонли мактаблари, Зомин туманидаги 1, 75 ҳамда 35-сонли мактаблари, Арнасой туманидаги 1, 8 ҳамда 20-сонли мактаблари, Бахмал туманидаги 1, 5 ҳамда 6-сонли мактаблари, Наманган вилояти Чуст туманидаги 26, 28 ҳамда 62-сонли умумий ўрта таълим мактаблари, Фарғона вилояти Қўштепа туманидаги 2-ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактаби ва 7-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Тошкент вилояти Ўрта Чирчиқ ва Оҳангарон туманларидаги 10 ва 24-сонли умумий ўрта таълим мактабларида ўтказилди.
Дарслар жонли мулоқот асосида ўтди. Унда юқори синф ўқувчилари рақамли муҳитда ўзини ҳимоя қилиш, кибербуллингдан сақланиш усуллари, инсоннинг шахсий ва ижтимоий ҳуқуқлари, мажбуриятлари ҳақида содда ва ҳаётий мисоллар орқали тушунчага эга бўлдилар. Шунингдек, ўқувчилар атроф-муҳитни асраш ҳақидаги видеоматериалларни кўриб, мутахассислар билан биргаликда фикр алмашдилар.

Интерактивные уроки по правам и свободам человека: более 1100 учеников охвачены в рамках проекта «Час Омбудсмана»
Проект «Час Омбудсмана», направленный на расширение правовой грамотности школьников, укрепление их знаний и навыков в сфере прав и свобод человека, продолжает системно реализовываться по всей стране. На очередных занятиях было охвачено более 1100 учащихся.
Уроки прошли в общеобразовательной школе № 3  Сырдарьинской области Гулистанского района; школах № 26, 20 и 19  Хорезмской области Шаватского и Тупроккалинского районов; школе № 27 города Нукус Республики Каракалпакстан; школе № 80  Навоийской области Хатирчинского района; специализированной школе-интернате № 1 города Карши Кашкадарьинской области; школе № 5  Сурхандарьинской области Термизского района; школах № 43 и 22  Андижанской области Ходжаабадского районаи школе № 47 города Андижан; школах № 25, 42 и 44  Джизакской области Галляаральского и Заминского района; школах № 1, 75 и 35; школах № 1, 8 и 20 Арнасайского района; школах № 1, 5 и 6 Бахмальского района; школах № 26, 28 и 62  Наманганской области Чустского района; специализированной школе № 2 и школе № 7  Ферганской области Коштепинского района; школах № 10 и 24  Ташкентской области Уртачирчикского и Охангаронского районов.
Занятия проходили в формате открытого диалога. Старшеклассникам разъяснялись способы защиты в цифровой среде, методы предотвращения кибербуллинга, а также сущность личных и социальных прав и обязанностей на основе жизненных примеров. Кроме того, учащиеся посмотрели видеоматериалы об охране окружающей среды и обсудили их вместе со специалистами.