Спикерлар ўз нутқларида парламент назоратининг жамиятда очиқлик, ҳисобдорлик ва инсон ҳуқуқларини таъминлашдаги роли ортиб бораётганини таъкидладилар.
Тадбирда сўз олган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Вакили (омбудсман) Феруза Эшматова, Омбудсман институти парламент назоратининг муҳим бўғини сифатида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги давлат сиёсатини амалга оширишда фаол иштирок этаётганини алоҳида қайд этди. Унинг таъкидлашича, ҳар бир фуқаро мурожаати ортида инсон тақдири, ҳуқуқ ва манфаатлари мужассам бўлиб, уларни ўрганиш жараёнида муайян муаммоларнинг асл сабаблари аниқланмоқда. Энг муҳими, Омбудсман ва парламент ўртасидаги ушбу ҳамкорлик инсон ҳуқуқлари ҳимоясига қаратилган давлат сиёсатининг узвий қисмига айланиб, халқ манфаатларига хизмат қиладиган очиқ, масъулиятли ва адолатли бошқарувни шакллантиришга хизмат қилмоқда.
Шунингдек, конференция доирасида Германия, Финляндия, Ҳиндистон ва Вeнгриядан ташриф буюрган экспертлар томонидан парламент назоратини амалга ошириш бўйича халқаро тажрибалар, бюджет жараёнлари шаффофлиги, конституциявий назорат, рақамли трансформация шароитида ҳисобдорликни ошириш каби масалалар юзасидан фикр алмашилди.

Выступающие подчеркнули возрастающую роль парламентского контроля в обеспечении открытости, подотчётности и защиты прав человека в обществе.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Республики Узбекистан Феруза Эшматова в своём выступлении особо отметила, что институт Омбудсмана, будучи важным звеном парламентского контроля, активно участвует в реализации государственной политики в сфере прав человека. По её словам, за каждым обращением гражданина стоят человеческая судьба, права и законные интересы, а в процессе рассмотрения обращений выявляются истинные причины существующих проблем. Наиболее важно то, что сотрудничество между Омбудсманом и парламентом становится неотъемлемой частью государственной политики в области защиты прав человека и способствует формированию открытого, ответственного и справедливого управления, ориентированного на интересы народа.
В рамках конференции эксперты из Германии, Финляндии, Индии и Венгрии обменялись мнениями по вопросам международного опыта осуществления парламентского контроля, повышения прозрачности бюджетных процессов, конституционного надзора, а также усиления подотчётности в условиях цифровой трансформации.