Яхши қонун – халққа ҳурмат ифодасидир
Бугун, 2025 йилнинг 21 ноябрь куни Тошкент давлат транспорт университетида Бош Қомусимизнинг 33 йиллигига бағишланган «Яхши қонун – халққа ҳурмат ифодасидир» мавзусида республика илмий-амалий конференцияси ўтказилди.
Анжуман “Адолат” СДП фракцияси, Қонунчилик палатасининг Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда   Конституциявий суд ҳамкорлигида ташкил этилди.
Конференцияда Конституциянинг ижтимоий давлат барпо этишдаги роли, қонун устуворлигини таъминлаш, ҳуқуқий хабардорликни ошириш ва парламент назоратининг замонавий механизмлари юзасидан маърузалар тингланди.
Тадбир якунида Конституция ойлиги доирасида ўтказилган “Конституция билимдони” ва “Конституция – менинг тасаввуримда” танловлари ғолиблари тақдирланди.

A Good Law Is a Sign of Respect for the People
Today, on 21 November 2025, a national scientific-practical conference titled “A Good Law Is a Sign of Respect for the People” was held at the Tashkent State Transport University in honor of the 33rd anniversary of our Constitution.
The event was organized in cooperation with the Adolat Social Democratic Party faction, the Committee on Combating Corruption and Judicial-Legal Issues of the Legislative Chamber, the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Oliy Majlis, and the Constitutional Court.
During the conference, participants heard presentations on the role of the Constitution in building a social state, ensuring the rule of law, increasing legal awareness, and modern mechanisms of parliamentary oversight.
At the conclusion of the event, the winners of the “Constitution Expert” and “The Constitution Through My Eyes” contests, held as part of Constitution Month, were awarded.