Яхши қонун – халққа ҳурмат ифодасидир
Бугун, 2025 йилнинг 21 ноябрь куни Тошкент давлат транспорт университетида Бош Қомусимизнинг 33 йиллигига бағишланган «Яхши қонун – халққа ҳурмат ифодасидир» мавзусида республика илмий-амалий конференцияси ўтказилди.
Анжуман “Адолат” СДП фракцияси, Қонунчилик палатасининг Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда   Конституциявий суд ҳамкорлигида ташкил этилди.
Конференцияда Конституциянинг ижтимоий давлат барпо этишдаги роли, қонун устуворлигини таъминлаш, ҳуқуқий хабардорликни ошириш ва парламент назоратининг замонавий механизмлари юзасидан маърузалар тингланди.
Тадбир якунида Конституция ойлиги доирасида ўтказилган “Конституция билимдони” ва “Конституция – менинг тасаввуримда” танловлари ғолиблари тақдирланди.

Хороший закон — выражение уважения к народу
Сегодня, 21 ноября 2025 года, в Ташкентском государственном транспортном университете состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему «Хороший закон — выражение уважения к народу», посвящённая 33-летию Основного закона нашей страны.
Мероприятие было организовано при сотрудничестве фракции СДП «Адолат», Комитета Законодательной палаты по вопросам борьбы с коррупцией и судебно-правовым вопросам, Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и Конституционного суда.
В ходе конференции были заслушаны доклады о роли Конституции в построении социального государства, обеспечении верховенства закона, повышении правовой осведомлённости и современных механизмах парламентского контроля.
В завершение мероприятия были награждены победители конкурсов «Знаток Конституции» и «Конституция в моём представлении», проведённых в рамках Месяца Конституции.