Омбудсман Евроосиё омбудсманлар алиянсининг X юбилей йиғилишида иштирок этди
2025 йил 22 октябрь куни Москва шаҳрида чекка ва олис ҳудудлар ҳамда қишлоқларда яшовчи аҳолининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мавзусига бағишланган Евроосиё омбудсманлар алиянсининг X юбилей йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Россия, Арманистон, Баҳрайн, Қирғизистон, Қозоғистон, Сербия, Мўғулистон, Тожикистон, Эрон, Шри-Ланка ва Ўзбекистон Омбудсманлари иштирок этдилар. Шунингдек, Туркия, Мьянма, Иордания, Покистон, Индонезия, Умон, Туркманистон, Ироқ, Вьетнам, Камбоджа ва Ливан давлатлари вакиллари ҳам кузатувчи сифатида қатнашиб, ўз амалиётлари билан бўлишишди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова йиғилишда сўзга чиқиб, Ўзбекистонда фуқароларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш ва уларнинг ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган кенг қамровли ишларга урғу берди.
«Обод қишлоқ» дастури, шунингдек, қишлоқ инфратузилмасини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган комплекс чора-тадбирлар бугунги кунда мамлакатда чекка ҳудудларда яшовчи аҳолини қўллаб-қувватлаш ва уларнинг турмуш шароитларини яхшилашга хизмат қилмоқда.
Шу билан бирга, маҳаллабай ишлаш тизимининг жорий этилиши аҳолининг муаммоларини жойида аниқлаш ва уларга манзилли ечим топишга имконият яратаётгани таъкидланди.
Тадбирда Омбудсман мамлакатимизда ҳуқуқий хабардорликни ошириш, аҳоли мурожаатларида кўтарилаётган долзарб масалаларни ўрганиш ҳамда тизимли ҳал этишга қаратилган “Омбудсман мактаби” лойиҳаси чекка ҳудудлардаги фуқаролар билан очиқ мулоқот платформасига айланганини қайд этди.
Маълумот учун, Евроосиё омбудсманлар алиянси 2017 йилда ташкил этилган бўлиб, бугунги кунда унинг таркибида Россия Федерацияси, Арманистон, Баҳрайн, Эрон, Мўғулистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Сербия, Тожикистон,Ўзбекистон, ва Шри-Ланка мамлакатлари киради.

Омбудсман приняла участие в X юбилейном заседании Евразийского альянса омбудсманов
22 октября 2025 года в Москве состоялось X юбилейное заседание Евразийского альянса омбудсманов, посвящённое защите прав жителей отдалённых и сельских районов.
В заседании приняли участие омбудсманы России, Армении, Бахрейна, Кыргызстана, Казахстана, Сербии, Монголии, Таджикистана, Ирана, Шри-Ланки и Узбекистана. Кроме того, представители Турции, Мьянмы, Иордании, Пакистана, Индонезии, Омана, Туркменистана, Ирака, Вьетнама, Камбоджи и Ливана приняли участие в мероприятии в качестве наблюдателей и поделились своим опытом.
Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова выступила на заседании, подчеркнув масштабную работу, проводимую в Узбекистане по социальной поддержке граждан и обеспечению их прав.
Она отметила, что программа «Обод кишлок», а также комплексные меры, реализуемые для развития сельской инфраструктуры, сегодня способствуют поддержке населения, проживающего в отдалённых районах, и улучшению их условий жизни.
Кроме того, было отмечено, что внедрение системы «махаллинного подхода» создаёт возможности для выявления проблем граждан на местах и нахождения адресных решений.
В ходе мероприятия омбудсман подчеркнула, что проект «Школа омбудсмана», направленный на повышение правовой осведомлённости населения, изучение актуальных вопросов, поднимаемых в обращениях граждан, и их системное решение, стал открытой платформой для диалога с жителями отдалённых регионов.
Для справки: Евразийский альянс омбудсманов был создан в 2017 году. В настоящее время в его состав входят Россия, Армения, Бахрейн, Иран, Монголия, Казахстан, Кыргызстан, Сербия, Таджикистан, Узбекистан и Шри-Ланка.