Семинар одам савдосига қарши кураш, аёлларга нисбатан зўравонлик ҳолатларини ўрганиш ҳамда коррупцияга қарши курашиш мавзуларига бағишланди. Унда хорижий эксперт — Финляндия Адлия канцлери ўринбосари Микко Пумалайнен ўзининг кўп йиллик тажрибаси асосида Финляндиядаги ҳуқуқий амалиёт ва самарали механизмлар ҳақида маълумот берди.
Семинар-тренинг эркин мулоқот ва савол-жавоблар асосида ўтди. Унда ҳар икки мамлакатда одам савдосига қарши курашиш, гендер асосидаги зўравонликнинг олдини олиш ва коррупцияга қарши курашиш чораларини янада такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Омбудсман институти ходимлари малакасини мунтазам оширишга алоҳида эътибор қаратмоқда. Тренингларга халқаро экспертларни жалб қилиш орқали уларнинг билим ва кўникмалари бойитилиб, инсон ҳуқуқлари соҳасида самарали ишлаш учун янги усул ва ёндашувлар ўзлаштирилмоқда.
Мазкур тадбир Финляндия билан ҳамкорликда ташкил этилган тўртинчи семинар бўлиб, унга қадар фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш механизмлари, Адлия канцлери ва Парламент Омбудсмани ваколатлари, жамоатчилик билан ишлаш тартиби, шунингдек, сунъий интеллектнинг хавфлари ва уни тартибга солиш масалалари муҳокама қилинган эди. 2024 йил декабрь ойида эса Омбудсман ходимлари Финляндия Парламент Омбудсмани офиси фаолияти билан танишган.
Омбудсман институтида бундай семинар ва тренингларни ташкил этиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда илғор тажрибаларни ўрганиш ҳамда халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Маълумот учун: Финляндия қонун устуворлиги ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда жаҳонда энг илғор давлатлардан бири ҳисобланади. Transparency International рейтингига кўра, коррупцияга қарши курашда Финляндия доим энг юқори ўринларни эгаллаб келади. 2024 йилда Corruption Perceptions Index, CPI индексида 88 балл билан 180 давлат орасида 2-ўринни эгаллаган.

Experience and Dialogue: International Seminar Organized for the Staff of the Ombudsman’s Office
On 17–18 September 2025, an international seminar-training was organized in Tashkent for the staff of the Office of the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), in cooperation with the Ministry for Foreign Affairs of Finland and the Rule of Law Centre at the University of Helsinki.
The seminar focused on combating human trafficking, studying cases of violence against women, and fighting corruption. International expert — Deputy Chancellor of Justice of Finland Mikko Pumalainen — shared information on Finland’s legal practices and effective mechanisms, drawing on his many years of professional experience.
The seminar-training was held in the format of open dialogue and Q&A sessions. Participants discussed ways to further improve measures in both countries to counter human trafficking, prevent gender-based violence, and strengthen anti-corruption efforts.
The Ombudsman’s institution pays special attention to regularly enhancing the qualifications of its staff. By engaging international experts in training programs, employees enrich their knowledge and skills, mastering new methods and approaches for effective work in the field of human rights.
This event marked the fourth seminar organized in cooperation with Finland. Previous discussions addressed mechanisms for handling citizens’ appeals, the powers of the Chancellor of Justice and the Parliamentary Ombudsman, procedures for working with the public, as well as the risks of artificial intelligence and its regulation. In December 2024, Ombudsman staff also became acquainted with the activities of the Office of the Parliamentary Ombudsman of Finland.
The organization of such seminars and trainings within the Ombudsman’s institution contributes to studying best practices in the protection of human rights and strengthening international cooperation.
For reference: Finland is considered one of the world’s leading countries in terms of the rule of law and the protection of human rights. According to the Transparency International ranking, Finland consistently occupies top positions in anti-corruption efforts. In 2024, it ranked 2nd among 180 countries in the Corruption Perceptions Index (CPI) with 88 points.