Семинар одам савдосига қарши кураш, аёлларга нисбатан зўравонлик ҳолатларини ўрганиш ҳамда коррупцияга қарши курашиш мавзуларига бағишланди. Унда хорижий эксперт — Финляндия Адлия канцлери ўринбосари Микко Пумалайнен ўзининг кўп йиллик тажрибаси асосида Финляндиядаги ҳуқуқий амалиёт ва самарали механизмлар ҳақида маълумот берди.
Семинар-тренинг эркин мулоқот ва савол-жавоблар асосида ўтди. Унда ҳар икки мамлакатда одам савдосига қарши курашиш, гендер асосидаги зўравонликнинг олдини олиш ва коррупцияга қарши курашиш чораларини янада такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Омбудсман институти ходимлари малакасини мунтазам оширишга алоҳида эътибор қаратмоқда. Тренингларга халқаро экспертларни жалб қилиш орқали уларнинг билим ва кўникмалари бойитилиб, инсон ҳуқуқлари соҳасида самарали ишлаш учун янги усул ва ёндашувлар ўзлаштирилмоқда.
Мазкур тадбир Финляндия билан ҳамкорликда ташкил этилган тўртинчи семинар бўлиб, унга қадар фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш механизмлари, Адлия канцлери ва Парламент Омбудсмани ваколатлари, жамоатчилик билан ишлаш тартиби, шунингдек, сунъий интеллектнинг хавфлари ва уни тартибга солиш масалалари муҳокама қилинган эди. 2024 йил декабрь ойида эса Омбудсман ходимлари Финляндия Парламент Омбудсмани офиси фаолияти билан танишган.
Омбудсман институтида бундай семинар ва тренингларни ташкил этиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда илғор тажрибаларни ўрганиш ҳамда халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Маълумот учун: Финляндия қонун устуворлиги ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда жаҳонда энг илғор давлатлардан бири ҳисобланади. Transparency International рейтингига кўра, коррупцияга қарши курашда Финляндия доим энг юқори ўринларни эгаллаб келади. 2024 йилда Corruption Perceptions Index, CPI индексида 88 балл билан 180 давлат орасида 2-ўринни эгаллаган.

Опыт и диалог: для сотрудников Аппарата Омбудсмана организован международный семинар
17–18 сентября 2025 года в Ташкенте для сотрудников Аппарата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) был организован семинар-тренинг в сотрудничестве с Министерством иностранных дел Финляндии и Центром по верховенству права при Хельсинкском университете.
Семинар был посвящён вопросам противодействия торговле людьми, изучению случаев насилия в отношении женщин, а также борьбе с коррупцией. Зарубежный эксперт — заместитель Канцлера юстиции Финляндии Микко Пумалайнен на основе своего многолетнего опыта представил информацию о правоприменительной практике и эффективных механизмах в Финляндии.
Семинар-тренинг проходил в формате открытого диалога и вопросов-ответов. В ходе мероприятия обсуждались вопросы дальнейшего совершенствования мер по противодействию торговле людьми, предупреждению гендерного насилия и борьбе с коррупцией в обеих странах.
В Институте Омбудсмана особое внимание уделяется регулярному повышению квалификации сотрудников. Привлечение международных экспертов к тренингам позволяет обогащать их знания и навыки, осваивать новые методы и подходы для эффективной работы в сфере прав человека.
Данное мероприятие стало четвёртым семинаром, организованным в сотрудничестве с Финляндией. Ранее рассматривались механизмы рассмотрения обращений граждан, полномочия Канцлера юстиции и Парламентского омбудсмана, порядок работы с общественностью, а также вопросы рисков искусственного интеллекта и его регулирования. В декабре 2024 года сотрудники Омбудсмана ознакомились с деятельностью офиса Парламентского омбудсмана Финляндии.
Организация подобных семинаров и тренингов в Институте Омбудсмана служит делу изучения передового опыта в области защиты прав человека и развитию международного сотрудничества.
Для справки: Финляндия считается одной из наиболее передовых стран мира в сфере верховенства закона и защиты прав человека. По рейтингу Transparency International Финляндия стабильно занимает лидирующие позиции в борьбе с коррупцией. В 2024 году страна заняла 2-е место среди 180 государств в Индексе восприятия коррупции (CPI) с показателем 88 баллов.