2025 йил 11 сентябрь “Women in Justice Empowerment Breakfast” мотивацион учрашуви билан бошланди. Ушбу ноанъанавий форматдаги мотивацион нонуштада Қозоғистон Конституциявий суди ва Олий суди судьялари, парламент қўмиталари вакиллари, шунингдек, Босния ва Герцеговина, Буюк Британия, Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистондан судья ва омбудсманлар иштирок этди. Тадбирда халқаро ташкилотлар — Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ), Венеция комиссияси, Халқаро суд маъмурияти ассоциацияси ва Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Аёллар тузилмаси (UN Women)каби нуфузли тузилмаларнинг вакиллари ҳам қатнашишди.
Учрашувда аёлларнинг одил судлов соҳасидаги ўрни ва нуфузини ошириш, уларнинг касбий ривожланишига кўмаклашиш ҳамда минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари асосий йўналиш сифатида белгиланди.
Қайд этиш лозимки, “Аёл судьялар”га урғу қаратиш — бу халқаро амалиёт ва тадқиқотлар билан асосланган сиёсатдир. Халқаро таҳлилларга кўра, суд тизимида аёллар улуши ортиши жамоат ишончини кучайтиради, зўравонлик ва камситишдан жабр кўрган фуқаролар учун одил судловга етишиш имкониятларини кенгайтиради.
Шундан сўнг, мулоқот “Аёллар одил судлов соҳасида: ҳамкорлик орқали касбий ривожланиш” мавзусидаги халқаро конференция— Марказий Осиё диалог майдончаси орқали давом эттирилди. Унда одил судловни таъминлаш бўйича тенг имкониятлар яратиш, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини самарали ҳимоя қилишда гендер нуқтаи назарни инобатга олиш, менторлик дастурлари ва минтақавий ҳамкорлик масалалари муҳокама этилди.
Конференция якунида иштирокчилар минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш, суд тизимида аёлларнинг ўрни ва нуфузини ошириш ва инсон ҳуқуқлари ҳимоясини таъминлаш бўйича қўшма баёнот қабул қилдилар.

Её визит направлен на участие в мероприятиях, организованных в сотрудничестве с Конституционным судом Республики Казахстан, Мажилисом Парламента Республики Казахстан и Координатором проектов ОБСЕ в Астане по случаю 30-летия Конституции Казахстана. Цель визита — обсуждение актуальных вопросов в сфере правосудия, изучение международного опыта и внедрение передовой практики, а также дальнейшее укрепление международных отношений в области прав и свобод человека.
11 сентября 2025 года программа визита началась с мотивационной встречи “Women in Justice Empowerment Breakfast”. В этом неформальном формате мотивационного завтрака приняли участие судьи Конституционного и Верховного судов Казахстана, представители парламентских комитетов, а также судьи и омбудсманы из Боснии и Герцеговины, Великобритании, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана. В мероприятии также участвовали представители международных организаций — Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Венецианской комиссии, Международной ассоциации судебной администрации и Структуры ООН-Женщины (UN Women).
На встрече основное внимание было уделено повышению роли и авторитета женщин в сфере правосудия, содействию их профессиональному развитию, а также укреплению регионального сотрудничества.
Следует отметить, что акцент на “женщинах-судьях” — это политика, основанная на международной практике и исследованиях. По данным международных аналитиков, рост доли женщин в судебной системе укрепляет общественное доверие, расширяет доступ к правосудию для граждан, пострадавших от насилия и дискриминации.
Далее диалог продолжился в рамках международной конференции «Женщины в сфере правосудия: профессиональное развитие через сотрудничество» — Центральноазиатская диалоговая площадка. Участники обсудили вопросы создания равных возможностей в обеспечении правосудия, учета гендерного аспекта в эффективной защите прав и свобод человека, развития программ наставничества и регионального взаимодействия.
По итогам конференции участники приняли совместное заявление о расширении регионального сотрудничества, повышении роли и авторитета женщин в судебной системе и обеспечении защиты прав человека.