Мазкур ташаббус Омбудсманнинг Қашқадарё вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда Қашқадарё вилояти Оила ва хотин-қизлар бошқармаси ҳамкорлигида амалга оширилди.
Ташриф доирасида, дастлаб, ҳибсхонада сақланаётган шахслар учун яратилган турмуш шароитлари, овқатланиш, тиббий хизмат кўрсатиш ҳолати, санитария-гигиена талабларига риоя этилиши ва бошқа масалалар ўрганилди.
Шунингдек, малакали мутахассислар — хирург, травматолог, невропатолог, кардиолог, эндокринолог ва гинекологлар иштирокида чуқурлаштирилган тиббий кўрик ўтказилди. Касаллик аниқланган 3 нафар шахс даволаниш учун тиббий муассасаларга юборилди.
Қарши давлат университети психолог ўқитувчилари томонидан, айниқса, вояга етмаганлар учун ахборот хуружлари, ёт ғоялар ва маънавий таҳдидлардан ҳимоя қилишга қаратилган психологик машғулотлар ҳамда ҳаётда ўз ўрнини топишга ёрдам берадиган мотивацион тренинглар ташкил этилди.
Шунингдек, сақланаётган шахслар билан якка тартибда сайёр қабул ўтказилиб, уларнинг мурожаатлари эшитилди ва ҳуқуқий тушунтиришлар берилди.

Указанная инициатива реализована в сотрудничестве с региональным представителем Омбудсмана по Кашкадарьинской области и Управлением по делам семьи и женщин Кашкадарьинской области.
В рамках визита были изучены условия содержания лиц в СИЗО, организация питания, медицинского обслуживания, соблюдение санитарно-гигиенических требований и другие вопросы.
Проведен углубленный медицинский осмотр с участием квалифицированных специалистов — хирурга, травматолога, невролога, кардиолога, эндокринолога и гинеколога. Трое лиц с выявленными заболеваниями были направлены в медицинские учреждения для лечения.
Преподаватели психологии Каршинского государственного университета провели психологические тренинги, направленные, в частности, на защиту несовершеннолетних от информационных атак, чуждых идей и духовных угроз, а также мотивационные занятия, помогающие найти свое место в жизни.
Также с содержащимися лицами были проведены индивидуальные выездные приемы, выслушаны их обращения и даны правовые разъяснения.