Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) номига фуқаролар томонидан йўлланаётган мурожаатларнинг аксариятида, мурожаатчилар дастлабки тергов органларига тақдим қилинган ариза ва шикоятларга бир ойлик муддатда жавоб келмаётганлигидан норози бўлишмоқда.
Маълумки, “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Қонуннинг 28-моддасида ариза ёки шикоят масалани мазмунан ҳал этиши шарт бўлган давлат органига, ташкилотга ёки уларнинг мансабдор шахсига келиб тушган кундан эътиборан ўн беш кун ичида, қўшимча ўрганиш ва (ёки) текшириш, қўшимча ҳужжатларни сўраб олиш талаб этилганда эса, бир ойгача бўлган муддатда кўриб чиқилиши белгиланган.
Бироқ, мазкур Қонуннинг 1-моддасида эса қонуннинг амал қилиши - кўриб чиқиш тартиби маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги, фуқаролик процессуал, жиноят-процессуал, жиноят-ижроия, иқтисодий процессуал қонунчилик ва бошқа қонун ҳужжатлари билан белгиланган мурожаатларга тадбиқ қилинмаслиги кўрсатилган. Шу муносабат билан, дастлабки тергов жараёнидаги муддатлар ЖПК 351-моддасида 3 ой этиб белгилангани, қўшимча ўрганиш талаб қилинганда эса 5 ой ва 7 ойгача узайтирилиши мумкин эканлиги белгиланган. Юқоридагилардан келиб чиққан ҳолда, фуқароларимиздан дастлабки тергов олиб борилиши юзасидан йўлланаётган мурожаатларга Жиноят процессуал кодексида белгиланган муддатларда жавоб хати талаб қилиниши мақсадга мувофиқ эканлиги маълум қилинади.

В большинстве обращений, поступающих в адрес Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана), заявители выражают недовольство тем, что на заявления и жалобы, направленные ими в органы предварительного следствия, не поступает ответ в течение одного месяца.
Следует отметить, что в соответствии со статьёй 28 Закона «О обращениях физических и юридических лиц», обращение должно быть рассмотрено в течение пятнадцати дней с момента поступления в орган, организацию или к должностному лицу, уполномоченному решить вопрос по существу. В случае, если требуется дополнительное изучение и (или) проверка, а также истребование дополнительных документов, срок рассмотрения может быть продлён до одного месяца.
Однако статья 1 вышеуказанного Закона определяет, что его действие не распространяется на порядок рассмотрения обращений, урегулированный административным, гражданским процессуальным, уголовно-процессуальным, уголовно-исполнительным, хозяйственным процессуальным законодательством и иными нормативно-правовыми актами.
В связи с этим необходимо учитывать, что сроки, касающиеся предварительного следствия, регулируются статьёй 351 Уголовно-процессуального кодекса, в которой установлен трёхмесячный срок расследования. В случае необходимости проведения дополнительных действий, этот срок может быть продлён до пяти и семи месяцев соответственно.
Исходя из изложенного, считается целесообразным запрашивать ответ в сроки, установленные Уголовно-процессуальным кодексом, при направлении обращений, касающихся хода предварительного следствия.