Мазкур масала аввал ҳам Омбудсман томонидан ўрганилиб, натижаси бўйича Ички ишлар вазирлиги ва бошқа масъул идораларга тегишли хулоса киритилган ҳамда бу борада жамоатчиликка хабар берилган.
15 май куни амалга оширилаётган қурилиш ишларни яна бир бор кўриш ҳамда муассасадаги шароитларни мониторинг қилиш мақсадида, Омбудсман Котибияти ходимлари томонидан мониторинг ташрифи амалга оширилди.
Қайд этиш лозимки, ҳибсхона ҳудудида қўшимча жойлаштириш имконини яратиш мақсадида 6 қаватдан иборат янги бино қурилиши бошланган бўлиб, ҳозирда қурилишнинг сўнгги босқичи — олтинчи қават қурилиши амалга оширилмоқда. Якунланаётган қурилиш ишлари маҳбуслар учун яратилган шарт-шароитларни яхшилаш ва сақланаётган шахсларнинг яшаш майдони бўйича белгиланган нормага риоя қилиш имконини беради.
Мониторинг давомида маҳбуслар билан суҳбатлар ўтказилиб, уларнинг яшаш шароити, овқатланиш, тиббий ёрдам билан таъминланиши, санитария-гигиена талабларига риоя этилиши ҳолатлари ҳам атрофлича ўрганилди. Шунингдек, учрашувга келган адвокатлар билан суҳбатлашилди.
Шу билан бирга, янги бино қурилишини тезлаштириш, мавжуд муаммони ечими бўйича тегишли чоралар кўриш юзасидан тавсиялар берилди.
Омбудсман ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш мақсадида тизимли тарзда ўрганишларни давом эттиради.

Данный вопрос и ранее изучался Омбудсманом, по результатам которого в Министерство внутренних дел и другие ответственные органы было внесено заключение, о котором общественность была проинформирована.
15 мая сотрудниками Секретариата Омбудсмана осуществлен мониторинговый визит с целью проведения дополнительного мониторинга хода строительных работ и условий в учреждении.
Необходимо отметить, что в целях создания дополнительной вместимости на территории тюрьмы начато строительство нового 6-этажного здания, в настоящее время ведется завершающий этап строительства – возводится шестой этаж. Завершаемые строительные работы позволят улучшить условия содержания заключенных и обеспечить соблюдение установленных норм жилой площади для содержащихся лиц.
В ходе мониторинга осуществлены беседы с заключенными, а также тщательно изучены условия их содержания, питания, обеспечения медицинской помощи, соблюдения санитарно-гигиенических требований. Также осуществлены беседы с пришедшими на встречу адвокатами.
Наряду с этим, даны рекомендации по ускорению строительства нового здания и принятию соответствующих мер по решению данной проблемы.
Омбудсман продолжит систематическое изучение с целью обеспечения прав и интересов лиц, содержащихся в закрытых учреждениях.