Ташриф доирасида клуб аъзоларига Омбудсман институтининг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги ўрни, фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш жараёни, жамоатчилик ва халқаро ҳамкорлик механизмлари тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Шунингдек, талабалар Омбудсманнинг қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи орқали мурожаатларда кўтарилган масалаларга қонунчилик йўли билан ечим таклиф этиш имкониятлари ҳақида маълумот олишди. Омбудсманнинг парламент муҳокамаларида иштирок этиши ва қонун лойиҳалари бўйича ҳуқуқий хулосалар бериш ваколатлари ҳам муҳокама қилинди.
Клуб фаолияти доирасида талабаларга назарий билимларини амалиётда мустаҳкамлаш имконияти яратилган. Улар Котибиятнинг тегишли бўлим ва секторларига бириктирилиб, ҳуқуқий таҳлил, мурожаатлар билан ишлаш ва мониторинг фаолиятига бевосита шогирд сифатида жалб этилиши мумкин.
Учрашув якунида талабалар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олишди ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги амалиёт билан яқиндан танишиш имконига эга бўлишди.

В рамках визита студентам была представлена подробная информация о роли института Омбудсмана в защите прав человека, порядке рассмотрения обращений граждан, а также о механизмах взаимодействия с общественностью и международными партнёрами.
Кроме того, студенты ознакомились с правом Омбудсмана на законодательную инициативу, включая возможность предлагать решения проблем, поднятых в обращениях, в форме законодательных изменений. Обсуждались также полномочия Омбудсмана участвовать в парламентских слушаниях и предоставлять юридические заключения по законопроектам.
В рамках деятельности Клуба студентам предоставляется возможность закрепить полученные теоретические знания на практике. Они могут быть прикреплены к соответствующим отделам и секторам Секретариата и привлекаться к правовому анализу, работе с обращениями и мониторинговой деятельности в качестве стажёров.
В завершение встречи студенты получили ответы на интересующие их вопросы и получили возможность ближе познакомиться с практикой в сфере прав человека.