Жумладан, бинонинг жорий таъмирга муҳтожлиги ҳамда муассасада яшовчи шахсларнинг спорт билан шуғулланишлари учун шароитларни яхшилаш зарурати борлиги қайд этилган.
Шундан сўнг, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги Бухоро вилояти бошқармасига Омбудсман хулосаси киритилган эди.
Жорий йилнинг 18 апрель куни Омбудсманнинг Бухоро вилоятидаги минтақавий вакили мазкур муассасага қайта мониторинг ташрифи ўтказганида, интернат уйида қурилиш-таъмирлаш ишлари учун 176 млн сўм маблағ ажратилгани ҳамда ҳозирда жорий таъмирлаш ишлари бошланганига гувоҳ бўлди.
Шунингдек, интернатда яшовчи аёллар билан ўтказилган суҳбатлар давомида, уларнинг стоматологик ва гинекологик тиббий хизматларга эҳтиёж мавжудлиги аниқланиб, тегишли чоралар белгиланди.

В частности, было отмечено о потребности здания в ремонте и необходимости улучшения проживающим в учреждении условий для занятий спортом.
После этого, было внесено заключение Омбудсмана в Управление Бухарской области Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан.
18 апреля текущего года региональным представителем Омбудсмана в Бухарской области в ходе осуществления повторного мониторингового визита в данное учреждение стало известно, что на ремонтно-строительные работы дома-интерната было выделено 176 млн сумов и в настоящее время начаты ремонтные работы.
Также, в ходе бесед с женщинами, проживающими в интернате, была выявлена о наличии потребностей у них в стоматологических и гинекологических медицинских услугах, по которым приняты соответствующие меры.