Тошкент шаҳар мажбурий наркология шифохонаси 2010 йилдан бошлаб фаолият юритиб келмоқда. Муассаса 105 ўринга мўлжалланган бўлиб, бугунги кунда тўлиқ қувватда фаолият юритмоқда. Шифохонага белгиланган тартибда, суд қарори билан қабул қилинади.
Шифохонадаги беморлар билан якка ва жамоавий тартибда суҳбатлашилди. Шунингдек, даволанувчилар шароитлари, овқатланиши, уларга тайёрланадиган озиқ-овқат маҳсулотлари, дори-дармонлар сифати, уларни сақлаш хоналари ўрганилди.
Мониторинг давомида бир қатор камчиликлар аниқланди. Хусусан, шифохона оқова сув (канализация) қувурида юз берган носозлик сабабли бадбўй ҳид чиқиб, беморларни сақлаш шароитига салбий таъсир кўрсатмоқда. Шу билан бирга, иситиш қозонини янги, тежамкор, замонавий иситиш қозонига алмаштиришга эхтиёж зарур.
Амалдаги қонунчиликка кўра, шу каби муассасаларда мажбурий даволанаётган шахслар мавсумий кийим-бош билан таъминланиши белгиланган бўлсада, ҳалигача бу борада тегишли чоралар кўрилмаган.
Мониторинг ташрифлари якунларига кўра, мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсман таъсир чоралари шаклдаги ҳужжатлар киритилиши таъминланади.

Ташкентская городская наркологическая больница принудительного лечения функционирует с 2010 года. Учреждение рассчитано на 105 койко-мест и на сегодняшний день работает на полную мощность. Госпитализация в больницу осуществляется в установленном порядке и по решению суда.
Осуществлены индивидуальные и коллективные беседы с пациентами больницы. Также были изучены условия содержания пациентов, качество питания, приготавливаемых для них продуктов, лекарственных средств и помещения для их хранения.
В ходе мониторинга были выявлены ряд недостатков. В частности, из-за неисправностей канализационных труб больницы исходит неприятный запах, что отрицательно сказывается на условиях содержания пациентов. При этом, есть необходимость замены на новый, экономичный и современный отопительный котел.
Несмотря на то, то действующее законодательство предусматривает об обеспечении лиц, находящиеся на принудительном лечении, сезонной одеждой и головными уборами, соответствующие меры в этом направлении до сих пор не приняты.