Омбудсман БМТ Миграция бўйича халқаро ташкилоти ваколатхонаси раҳбари билан учрашди
Бугун, 2 апрель куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова БМТнинг Миграция бўйича халқаро ташкилотининг Тошкентдаги ваколатхонаси раҳбари Эндрю Джереми Грей билан учрашди.
Эндрю Джереми Грей Омбудсман институтининг аҳамиятини таъкидлаб, унинг давлат томонидан қўллаб-қувватланаётганини ижобий баҳолади. У, шунингдек, ишчи мигрантлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, уларга ҳуқуқий таълим бериш ва қонунчиликни тушунтиришга қаратилган бир қатор амалий лойиҳаларни амалга оширгани ҳамда Ўзбекистоннинг миграция стратегияси лойиҳасини ишлаб чиқишда ўз ҳиссасини қўшгани ҳақида маълум қилди.
Шунингдек, учрашувда ноқонуний миграциянинг олдини олиш ва одам савдосига қарши курашишга йўналтирилган ишлар муҳокама қилинди. Ҳамкорликни мустаҳкамлаш, аҳолига ҳуқуқий хабардорликни ошириш учун қўлланма ишлаб чиқиш ва тадбирлар ташкил этиш мавзулари кўриб чиқилди.

Омбудсман встретилась с главой Представительства МОМ в Узбекистане
Сегодня, 2 апреля, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова провела встречу с главой Ташкентского представительства Международной организации по миграции (МОМ) ООН — Эндрю Джереми Грей.
Эндрю Джереми Грей подчеркнул важность института Омбудсмана и положительно оценил оказываемую ему государственную поддержку. Он также отметил реализацию МОМ ряда практических проектов, направленных на защиту прав трудовых мигрантов, их правовое просвещение и разъяснение законодательства. Кроме того, он сообщил о вкладе организации в разработку проекта миграционной стратегии Узбекистана.
Во время встречи обсуждены меры по предотвращению нелегальной миграции и борьбе с торговлей людьми. Рассматрены вопросы укрепления сотрудничества, подготовки правопросветительских пособий для населения и организации соответствующих мероприятий.