Учрашув давомида томонлар ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, шу жумладан, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги қатор йўналишлар бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан фикр алмашдилар.
Хусусан, Омбудсман бошчилигида жамоатчилик гуруҳлари билан биргаликда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари, ушбу ташрифлар самарадорлигини ошириш мақсадида махсус методологияни ишлаб чиқиш масалалари муҳокама қилинди.
Шу билан бирга, мониторингларда иштирок этувчи ходимлар ва жамоатчилик гуруҳлари аъзоларининг тизимли равишда малакасини ошириб бориш, шунингдек, халқаро стандартлар, Нельсон Мандела қоидаларининг қўлланилиши масалалари тўғрисида ҳам фикр алмашилди.
Томонлар, шунингдек, Омбудсман институтига юборилаётган мурожаатлар таҳлили ва улар юзасидан кўрилаётган таъсир чоралари ҳамда натижалар билан қизиқишди.
Учрашувда шунингдек, ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Учрашув самимий ва конструктив руҳда ўтди.
Томонлар ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги қатор йўналишлар бўйича келишиб олдилар.

The Ombudsman Met with the Representative of the UN Office on Drugs and Crime
On March 25, 2025, The Commissioner of Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for human rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, held a meeting with Oliver Stolpe, Head of the Regional Office of the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) in Uzbekistan.
During the meeting, the parties discussed ways to further strengthen mutual cooperation, particularly in various areas related to the protection of human rights.
In particular, the parties exchanged views on monitoring visits to closed institutions housing individuals with restricted freedom of movement, carried out under the leadership of the Ombudsman in cooperation with public groups. The development of a special methodology aimed at enhancing the effectiveness of such visits was also discussed.
Additionally, attention was given to the systematic capacity building of staff and public group members involved in the monitoring process, as well as the application of international standards, including the Nelson Mandela Rules.
The parties also expressed interest in the analysis of appeals addressed to the Ombudsman and the measures taken in response to such appeals, along with their outcomes.
The meeting concluded with discussions on expanding areas of cooperation, and both sides agreed to further strengthen their collaboration in the field of human rights.