2025 йилнинг 21 март куни “Наврўз” умумхалқ байрами муносабати билан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг Сирдарё вилоятидаги минтақавий вакили ва 3-минтақавий ҳудуд 40-сон манзил-колонияси билан ҳамкорликда мазкур муассасадаги жазо муддатини ўтаётган шахслар ўртасида “Заковат” интеллектуал ўйини ташкил этилди.
Мазкур танлов 5 хил йўналишдаги саволлар, жумладан, мантиқий, географик, адабиёт, тарих ва дунёвий билимлар бўйича ўтказилди.
Шу йўналишдаги тадбир Сирдарё вилояти Ховос қўрғонида жойлашган 8-сон тергов ҳибсхонасида ҳам ташкил этилди. Ушбу танлов мазкур муассасада хизмат олиб бораётган ходимлар ҳамда хўжалик хизматида қолдирилган маҳкумлар ўртасида ўтказилди.
Қизғин муҳокама ва савол-жавобларга бой тарзда ўтган танловлар якунида юқори ўрин олган иштирокчилар муносиб тақдирландилар.
Бундан ташқари, байрам муносабати билан Омбудсманнинг Сирдарё ва Наманган вилоятидаги минтақавий вакиллари маҳкумларнинг тузалиш йўлига ўтган ёки ўтмаганлигини аниқлаш мезонлари бўйича комиссия йиғилишларида иштирок этишди. Хусусан, Сирдарё вилоятидаги 40-сон манзил-колониясида бўлиб ўтган Комиссия йиғилишида жазо муддатини ўтаётган маҳкумлардан 47 нафарига ҳамда 8-сон тергов ҳибсхонасида хўжалик ишларида қолдирилиб жазо муддатини ўтаётган маҳкумлардан 9 нафарига ўрнатилган тартибда хулосалар расмийлаштирилди. 6-сон Жазони ижро этиш колониясида Омбудсманнинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили иштирокида ўтказилган Комиссия йиғилишида эса жазо муддатини ўтаётган 105 нафар маҳкумга хулоса берилди.
Шунингдек, маҳкумларнинг байрам кунларини мазмунли ўтказиш мақсадида турли хил миллий ўйинлар, спорт мусобоқалари ўтказилди ҳамда байрам дастурхони тайёрланиб, концерт дастурлари ташкил этилди.

В честь праздника Навруз среди осуждённых организованы просветительские мероприятия
Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по популяризации интеллектуальной игры "Заковат" как массово-просветительского движения среди населения и развитию других интеллектуальных игр» и в соответствии с утверждённой «Дорожной картой» Департамента исполнения наказаний при МВД, в учреждениях исполнения наказаний регулярно проводятся интеллектуальные игры "Заковат" с целью развития интеллектуального потенциала и критического мышления у молодых осуждённых.
21 марта 2025 года, в честь всеобщего праздника Навруз, в учреждении исполнения наказаний №40 (3-й региональный сектор) в сотрудничестве с региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Сырдарьинской области была организована интеллектуальная игра «Заковат» среди осуждённых.
Конкурс включал вопросы по пяти направлениям: логика, география, литература, история и общие знания.
Аналогичное мероприятие прошло также в следственном изоляторе №8, расположенном в Ховосской крепости Сырдарьинской области, с участием сотрудников учреждения и осуждённых, занятых в хозяйственных работах.
По итогам насыщенных и интересных интеллектуальных состязаний лучшие участники были поощрены и награждены.
Кроме того, в связи с праздником Навруз региональные представители Омбудсмана в Сырдарьинской и Наманганской областях приняли участие в заседаниях комиссий, оценивающих степень исправления осуждённых. На заседании комиссии в учреждении №40 в Сырдарьинской области были оформлены заключения по 47 осуждённым, а в следственном изоляторе №8 — по 9 осуждённым, занятым в хозяйственной службе.
В учреждении исполнения наказаний №6 Наманганской области, на заседании комиссии с участием регионального представителя Омбудсмана, заключения были вынесены в отношении 105 осуждённых.
С целью содержательного проведения праздничных дней для осуждённых были также организованы разнообразные национальные игры, спортивные соревнования, праздничные угощения и концертные программы.