2025 йилнинг 21 март куни “Наврўз” умумхалқ байрами муносабати билан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг Сирдарё вилоятидаги минтақавий вакили ва 3-минтақавий ҳудуд 40-сон манзил-колонияси билан ҳамкорликда мазкур муассасадаги жазо муддатини ўтаётган шахслар ўртасида “Заковат” интеллектуал ўйини ташкил этилди.
Мазкур танлов 5 хил йўналишдаги саволлар, жумладан, мантиқий, географик, адабиёт, тарих ва дунёвий билимлар бўйича ўтказилди.
Шу йўналишдаги тадбир Сирдарё вилояти Ховос қўрғонида жойлашган 8-сон тергов ҳибсхонасида ҳам ташкил этилди. Ушбу танлов мазкур муассасада хизмат олиб бораётган ходимлар ҳамда хўжалик хизматида қолдирилган маҳкумлар ўртасида ўтказилди.
Қизғин муҳокама ва савол-жавобларга бой тарзда ўтган танловлар якунида юқори ўрин олган иштирокчилар муносиб тақдирландилар.
Бундан ташқари, байрам муносабати билан Омбудсманнинг Сирдарё ва Наманган вилоятидаги минтақавий вакиллари маҳкумларнинг тузалиш йўлига ўтган ёки ўтмаганлигини аниқлаш мезонлари бўйича комиссия йиғилишларида иштирок этишди. Хусусан, Сирдарё вилоятидаги 40-сон манзил-колониясида бўлиб ўтган Комиссия йиғилишида жазо муддатини ўтаётган маҳкумлардан 47 нафарига ҳамда 8-сон тергов ҳибсхонасида хўжалик ишларида қолдирилиб жазо муддатини ўтаётган маҳкумлардан 9 нафарига ўрнатилган тартибда хулосалар расмийлаштирилди. 6-сон Жазони ижро этиш колониясида Омбудсманнинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили иштирокида ўтказилган Комиссия йиғилишида эса жазо муддатини ўтаётган 105 нафар маҳкумга хулоса берилди.
Шунингдек, маҳкумларнинг байрам кунларини мазмунли ўтказиш мақсадида турли хил миллий ўйинлар, спорт мусобоқалари ўтказилди ҳамда байрам дастурхони тайёрланиб, концерт дастурлари ташкил этилди.

Educational Events Held Among Inmates in Celebration of Navruz
In line with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On Measures to Promote the Zakovat Intellectual Game as a Mass Educational Movement Among the Population and to Develop Other Intellectual Games” and the Roadmap approved by the Department for the Execution of Punishments under the Ministry of Internal Affairs, Zakovat intellectual games are being regularly held in correctional institutions to enhance the intellectual capacity and critical thinking of young inmates.
On March 21, 2025, in celebration of the Navruz national holiday, a Zakovat intellectual game was organized for inmates at Correctional Facility No. 40 (designated as 3rd regional sector) in cooperation with the regional representative of the Commissioner of Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Syrdarya region.
The competition consisted of five categories of questions, including logic, geography, literature, history, and general knowledge.
A similar event was also held at Pretrial Detention Center No. 8 located in Khovos fortress of the Syrdarya region, with the participation of facility staff and inmates assigned to household duties.
Participants who achieved high scores in the intellectually stimulating and interactive competitions were duly recognized and awarded.
In addition, in connection with the holiday, the regional representatives of the Ombudsman in Syrdarya and Namangan regions participated in Commission meetings held to assess the rehabilitation progress of inmates. At the Commission session held at Correctional Facility No. 40 in Syrdarya region, conclusions were formalized for 47 inmates, and for 9 inmates serving sentences in household services at Detention Center No. 8.
Furthermore, during the Commission meeting at Correctional Facility No. 6 in Namangan region, attended by the Ombudsman’s regional representative, conclusions were issued for 105 inmates.
To ensure meaningful celebration of Navruz among inmates, various national games, sports competitions, festive meals, and concert programs were also organized.